Hlavní navigace

Stejné prohlížeče = více inovací?

Vojtěch Bednář 24. 10. 2011

Zdá se vám také, že webové prohlížeče jsou si čím dál, tím podobnější? Pokud ano, nejste v tom sami. Stejný názor s vámi totiž sdílí i… Microsoft.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Tedy přesněji řečeno Martin Beeby, zaměstnanec softwarového giganta a to, čemu Microsoft říká „softwarový evangelista“. A má pravdu. I když pokud jde o technickou podstatu, existují mezi stěžejními webovými prohlížeči zásadní rozdíly, co se jejich uživatelského rozhraní týče, v poslední době se sobě velmi přiblížily. Rozdíl mezi Internet Explorerem a Firefoxem či Chrome je z pohledu uživatele výrazně menší než před několika léty. Otázkou je, zda je to skutečně – jak se Beeby domnívá – motor pokroku, nebo ne.

V časech, kdy kvazi-trhu webových prohlížečů (protože o trhu jako takovém se zde hovořit nedá) dominoval Internet Explorer a vše ostatní bylo pouze výstřelkem jednotlivců, zásadní rozdíly v tom, jak se prohlížeče používaly, uživatelům nevadily. Marginální množství fanoušků Mozilly, později Firefoxu, chtělo, aby je bylo možné rozlišit od masy pod dominancí modrého písmene E. Ještě menší, ale o to věrnější komunita uživatelů komunikačního balíku Opera brala prohlížeč doslova jako svůj životní styl, odlišení se zde bylo nezbytností. O migraci uživatelů rozhodovaly detaily. Jak výše zmíněný Beeby připomíná, podle jeho názoru za mohutný přeliv lidí od Internet Exploreru k Firefoxu mohl zdánlivý detail – procházení v panelech, které Microsoft do svého prohlížeče tvrdošíjně odmítal zabudovat, přestože šlo o zvládnutou a vyzkoušenou technologii.

Dnes je ale jiná doba. Prohlížeče jsou si – skoro – jako vejce vejci. Přednost této skutečnosti vidím hlavě ve faktu, že posunula volbu webového prohlížeče z úrovně expertů a technicky zdatných uživatelů na úroveň průměru. Každý se může rozhodnout pro jakýkoli z hlavních prohlížečů, nebo ho může dostat. Jinak by neměly smysl reklamy, kterými nedávno Google zaplavil pražské metro, jinak by Firefox nedosáhl svých impozantních čísel rozšíření. Otázkou ovšem je, zda tato konsolidace prohlížečů skutečně představuje pohonnou jednotku jejich pokroku. Osobně si myslím, že ne.

WT100

Současný stav, kdy výrobci prohlížečů spolu komunikují a svým způsobem dokonce spolupracují podle mého soudu brzdí vývoj, protože snižuje konkurenční napětí mezi nimi. Nové prohlížeče neobsahují výrazně inovativní funkce, protože inovace se z jejich vývoje vytrácí, jsa akcelerována právě konkurencí a konkurenčním rozdílem. Existence tlustého hegemona, vedle kterého byli všichni ostatní trpaslíci umožňovala tohoto hegemona stíhat a snažit se dohonit nápady, neexistence ale vytváří rybník, ve kterém tloustnou všichni. A co hůře, kde se ryby čím dál tím více podobají jedna druhé, ač jedna o sobě tvrdí, že je štikou, a druhá sumcem.

Svět webových prohlížečů, alespoň těch hlavních, je podle mého názoru skutečně čím dál tím více na jedno brdo. Pro uživatele – laika – je to nepochybně dobře. Revoluční vývoj se ale v tomto prostředí dělat nedá. Internet a web dozrává, stal se masovou technologií, mainstreamovým médiem. Stejné prohlížeče nepřinesou mnoho inovací. Ale zakládají na to, aby se v jejich ustátém rybníce časem objevila nová štika.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání