Hlavní navigace

Stručně a krátce: testy poskytovatelů

Marek Antoš 1. 4. 1998

Pokud jste se tu už alespoň trochu rozkoukali, nepochybně jste zjistili, že ústředním tématem Lupy jsou testy poskytovatelů připojení. Tímto úvodním článkem se vám o nich pokusím říci víc.

Testy poskytovatelů připojení do Internetu. Zní to divně, obsah je nejistý. Přesto se tu už zhruba dva roky něco takového koná a zdá se, že se ještě chvíli konat bude. Od prvních testů, z dnešního pohledu spíše „testíků“, se stačily naprosto proměnit a dnes bych se k nim už nebál přidat slůvko robusní. Do nového hávu je oblékla Lupa.

Metodika je lepší, propracovanější, objektivnější, krásnější a voňavější

Nechci tu teď dlouze rozebírat metodiku současných testů, nakonec kdo má zájem, najde si ji na Lupě sám, a může pak strávit dlouhé hodiny jejím pročítáním. Řeknu jen to nejdůležitější. Vlastní měření se oproti minulu posunulo přímo k jednotlivým poskytovatelům, takže odpadl rušivý vliv komutované linky. I nadále se měří zvlášť rychlost do zahraničí a zvlášť rychlost vzájemná. Zcela upřímě vám však musím říci, že zahraniční část má mnohem vyšší vypovídací hodnotu a proto vám ke slodování doporučuji především ji. Vzájemná konektivita totiž není totéž, jako konektivita domácí: zatímco v našich testech mají všichni poskytovatelé stejnou váhu, skutečné rozšíření českých serverů je odlišné (u některých poskytovatelů jich je více, u jiných méně).

Měří se každých 5 minut!

Zásadní rozdíl je také v periodicitě testů; od nynějška totiž měření rychlosti probíhá každou hodinu, a výsledky jsou 4× denně aktualizovány na Lupě. Zjišťování výpadků sítě se dokonce provádí každých 5 minut. Takto komplexní monitorování stavu všech poskytovatelů zároveň by dříve nebyl možný

Koho měříme

Jistě vás také zajímá, kteří poskytovatelé se testů účastní. Z těch velkých (členové NIXu + nepřijatý SPT Telecom) nám chybí jen Mopos, Bohemia.Net a Telenor. Druzí dva se neúčastní, protože dosud nenašli čas na instalaci našeho měřícího systému do své sítě. když řeknu, že na to měli zhruba 4 měsíce, budete se smát, ale nikoliv oprávněně – i někteří jiní se do této lhůty vešli jen obtížně. Mopos schází z trochu jiného důvodu – svou síť prodal CZCOMu a v tuto chvíli není přiliš jasné, jak to s jeho Internetovými aktivitami vlastně je.

Zvláštní postavení má PVT, které oficiálně nedalo souhlas k testování, nicméně souhlasilo s tím, že je budeme měřit z našeho stroje, který u nich máme pronajatý. Důvodem oficiální neúčasti byl především zásadní rozpor ve způsobu prezentace výsledků. Odpovědný zástupce PVT žádal, aby před každým zveřejněním výsledků dostali 7 dní na provedení jejich autorizace. To by snad ještě šlo, horší byl však požadavek na prostor pro vyjádření v rozsahu 500 znaků u každých zveřejněných výsledků. Což o, na Lupě by to ještě nebyl takový problém, ale od příštího týdne budou vycházet testy i na papíře, v CHIPweeku. Kdybychom po nich žádali každý týden téměř dvě stránky, které by zaplnili jednotliví účastníci svými komentáři (11*500 = 5500 znaků), zřejmě by nás rychle vyprovodili ze dveří.

Citelná je tedy jen absence Bohemia.Netu s Telenorem, ale vzhledem k tomu, že oba vyjádřili principiální souhlas s účastí v testech, si myslím, že by se mohli přidat v dohledné době.

Běžte se podívat!

Co nám ještě chybí? Zásadní věc – zpracování výpadků. V současné době je sice měříme, ale vy se k jejich přehledům nedostanete. Doufám, že tento nepěkný stav by měl být odstraněn nejdéle do týdne (po předchozích zkušenostech – čti: nejdřív za 14 dní :-).
Ale co to? Vy ještě ztrácíte čas čtením? Tak se přece běžte podívat, jak to vypadá v cílové rovince!

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět