Hlavní navigace

Student z Čech až na konec světa

Jasna Sýkorová 1. 6. 2000

V prestižní soutěži, která se pod patronací Intelu konala v americkém Detroitu v polovině května, zabodoval v kategorii Computer Science český student střední školy Lukáš Prošek. Osmnáctiletý Lukáš obržel dokonce dvě ocenění - podrobnosti přináší Jasna Sýkorová.

Na soutěž Intel International Science and Engineering Fair (ISEF) není možné se přihlásit, mladí lidé se musí postupně probojovat přes regionální a státní kola SOČky (Středoškolská odborná činnost). Lukáš Prošek je zatím prvním Čechem, který dostal ocenění za počítačový projekt, ale je potřeba vzít v potaz, že se zatím jedná pouze o druhý ročník, kdy se vítěz SOČky vypravil do Ameriky.

Projekt „Počítačové LAN bez síťových karet“, se kterým se Lukáš účastnil, můžete nalézt na jeho stránkách. Jeho řešení spočívá v třech programech v jazyce Assembler, jejichž centrální částí je program pojmenovaný Router (přesměrovač), který počítačům umožňuje rozeznávat, které soubory jsou sdílené a které patří pouze k hostujícímu počítači.

Tento program zabere nějakých 10 kilobajtů a nabízí řešení pro počítače, které neumožňují instalaci síťové karty, nebo pro uživatele, kteří šetří a nechtějí si kartu kupovat. Podle Lukáše Proška jeho programu využil už i jeden Australan, který s jeho pomocí zesíťoval dva počítačové okruhy ve dvou rozdílných budovách spojených mikrovlnným spojem.

O zhodnocení programu jsem požádala Jiřího Peterku staršího, který kromě toho, že publikuje v odborných magazínech, také vyučuje na Matematicko-fyzikální fakultě UK obor Počítačové sítě. Podle něj je tento projekt na středoškoláka velice dobrý, přestože na trhu existuje nepřeberné množství elegantnějších řešení. Jako největší nevýhodu programu vidí Jiří Peterka rychlost, tedy spíše její absenci.

Lukáš Proška také neusíná na vavřínech a kromě řešení pro sériové a paralelní porty uvažuje o modifikaci svého programu pro rychlejší USB.

Soutěžení v Americe

Do projektu se Lukáš Prošek pustil proto, že tento typ řešení sám potřeboval. Během SOČky musel tento projekt rozpracovat do studie čítající několik desítek stránek a připravit si barvitou prezentaci, takovou, aby ji byl schopný pochopit i člověk jinak odborně zaměřený.

V Americe, kam se podíval poprvé v životě, ho čekala další zkouška. ISEF je totiž skutečně Fair (veletrh), jak se uvádí v nezkráceném názvu. Do Ameriky se sjelo na 1200 studentů středních škol, z toho 89 jich bylo přihlášených do kategorie Computer Science. Každý z účastníků si postavil vlastní stánek v obrovské hale, kam si naaranžoval prezentaci svého projektu.

V první fázi si porotci procházeli stánky v nepřítomnosti autorů, ve fázi druhé dostali soutěžící rozpis porotců zastupujících různé organizace a své projekty jim osobně v angličtině předvedli. Lukáš jich měl na svém seznamu 10 a zdaleka ne všichni byli dobře seznámení s problematikou počítačových sítí. Cen se nakonec vyhlašuje několik – každá organizace, jako výše jmenovaná Computer Society, která vyslala porotce, dává řadu vlastních vedlejších ocenění. Ceny Intel ICEF jsou ceny hlavní.

S oceněním je spojena i finanční odměna. Lukáš si domů přivezl celkem 650 USD, které hodlá investovat do lepšího počítačového vybavení. Vzhledem k tomu, že právě odmaturoval, čeká ho podle jeho slov právě matematicko fyzikální fakulta University Karlovy, kam by se díky dobrým výsledkům měl dostat bez přijímacích zkoušek.

Jasna Sýkorová

Našli jste v článku chybu?

6. 6. 2000 20:56

Tomas (neregistrovaný)
kapánek jste nepochopil myšlenku... Účelem bylo prezentovat NĚCO anglicky mluvícímu publiku... česká verze by tedy byla práce navíc...

6. 6. 2000 19:41

Láďa Prošek (neregistrovaný)
Tu stranku jsem delal hodne narychlo, takze za absenci cestiny se omlouvam. V nejblizsi dobe zacnu pracovat na mnohem lepsich a obsahlejsich strankach a ty budou samozrejme dvojjazycne. URL bude stejny, prijdte podivat. Pocitam, ze to rozjedu nekdy zacatkem cervence.

K clanku samotnemu: router samozrejme dela trosku neco jineho, ale ti, co tomu rozumi, to vedi, ty ostatni to nezajima :-)
Kdyby mel nekdo zajem, muzeme si o tom popovidat soukrome.

Lada


Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO