Hlavní navigace

Sue the Bastards!

Vojtěch Bednář 17. 7. 2006

Zažalujte bastardy! Oblíbené heslo, které se dle našich představ mění v realitu, kdykoli je Američan s něčím nebo někým nespokojen. Evropa má ovšem jiné postupy, například pokuty. Kam však Evropská komise pokutou softwarovému gigantovi míří?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Gigantická pokuta, kterou Evropská komise udělila Microsoftu za údajné neplnění jejích požadavků, je nejspíše takovou pádnější verzí onoho amerického přetahování se u soudů. Rozbory, zda je, nebo není správné firmu takto pokutovat, i to, zda nakonec něco zaplatí, nechme na rozhodování příslušných orgánů. Soudní a úřední přetahování se o slovíčka je totiž z hlediska samé podstaty problému naprosto nezajímavé. Stejně tak, zda firma zveřejní takovou nebo makovou dokumentaci k jednomu či padesátému API. To důležité se totiž odehrává dennodenně v každé domácnosti a kanceláři. Evropa zvolila Windows. Tedy řekli bychom, že Windows zvolil trh, ale tak to není. Operační systém, který používají veřejné instituce, který se učí na školách (řízených státem), který nakupují státní podniky, soukromé korporace a v důsledku toho všichni, je veřejným rozhodnutím. Argument, že jde o individuální tržní rozhodnutí a že zde funguje zdravá konkurence, má asi stejnou váhu jako osamělá pampeliška uprostřed kukuřičného pole. Žádnou.

Když Evropa zvolila Windows, zvolila je se vším všudy. Tedy i s přehrávačem multimédií, prohlížečem webových stránek. A se vším ostatním. Kdysi dávno jsem naprogramoval moc prima kalkulačku. Nikdo ji nechtěl ani zadarmo, kalkulačka je totiž ve Windows normálně přítomna a ta moje neuměla nic navíc. Real Player toho oproti Windows Media taky neumí moc navíc. Firefox ano, ale stránku zobrazí i Internet Explorer, který navíc dřív uměl blokovat vyskakovací (pop-up) okna i bez nepříjemného ptaní. Mimoto je pohodlné koupit si operační systém a mít tam všechny ty hezké bonusové funkce. Tak to alespoň vidí uživatel.

MIF16

Když budu na tržišti prodávat mrkev, budu ji prodávat, víceméně jak chci. Když budu výhradní pěstitel mrkve pro celou Evropu, bude se mi do toho Evropská komise snažit co nejvíce mluvit. Třeba budou chtít, abych prodával mrkev bez natě nebo řekl konkurentům, jaké používám hnojivo. Konkurenti mě pak možná přerostou a natěchtivý zákazník odejde k nim. Protože si mě Evropa vybere, bude se mě snažit kočírovat, protože jsem potenciální riziko. Ale to riziko jsem nevyvolal já, nýbrž oni. A má konkurence, která byla v důsledku jejich rozhodnutí donucena hrát druhé housle v mrkevním průmyslu a stěžovat si na mne.

Evropa pokutuje Microsoft za nedodržování jejích požadavků. Ale ve skutečnosti ho trestá za své vlastní rozhodnutí, chyby a fušerství. Udělala by nejlépe, kdyby toho nechala. Spíše než pokutování hlavního hráče by se měla soustředit na podporu konkurence. Na Linux, na Linux, na Linux, na Linux a zase na Linux. Na jeho používání na úřadech, vyučování na školách, upřednostnění ve veřejných institucích. To je jediná skutečná cesta z problému.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy