Hlavní navigace

Sundejte si bačkory, obujte tenisky, další běh eClubu začíná

Redakce

Nejzajímavější podnikatelské nápady vznikají při prolínání digitálních technologií s jinými obory: uměním, medicínou nebo třeba sociální antropologií. Cílem třetího eClubu, který včera odstartoval, a potrvá až do května, je propojit studenty a podnikatele z různých oborů, inspirovat je, pomoci jim udělat první krok od nápadu k produktu a naučit je vydělávat peníze. Soutěž pro startupy nabízí navíc zajímavé finanční odměny.

„Není z toho zkouška, nejsou za to kredity a nemusíte sem chodit,“ přivítal včera večer studenty, kteří se sešli ve Šrámkově posluchárně historické budovy ČVUT, organizátor eClubu Jan Šedivý (články na Lupě, rozhovor z roku 2008, profil na LinkedIn). Osmnáct let pracoval v zahraničí pro Google a IBM, předloni se vrátil na svou alma mater jako manažer pro technologický transfer, aby zde studentům pomohl prorazit v praxi.

Jan Šedivý na loňské konferenci Business & Internet Forum

Jan Šedivý na loňské konferenci Business & Internet Forum

Třetí běh Enterpreneurs Clubu přilákal tři desítky mladých zájemců. I když to není na první pohled mnoho, po skončení přednášky bylo z jejich dotazů zřejmé, že každý z nich nosí v hlavě nejméně jeden podnikatelský nápad, a že sbírá odvahu jej uskutečnit. Už na další setkání, příští středu ve smíchovském Hubu, očekávají organizátoři větší nával. Promluví totiž jeden z nejúspěšnějších českých podnikatelů posledních let, zakladatel RSJ Algorithmic Trading Karel Janeček. Novinkou letošního ročníku je živé streamování všech přednášek do Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové a Zlína.

V pět hodin ráno se rodí nejlepší výsledky

„Nám jde hlavně o to, abyste měli radost z toho, co děláte. Je radost se dívat, jak se zvyšuje počet stažení vaší aplikace na deset tisíc, sto tisíc, na milion, zvlášť když dostáváte za každý download dolar, nebo deset dolarů. Technologie rychle prostupují všemi aspekty našich životů, a pořád je co zlepšovat: user interface, rychlost, přesnost, spolehlivost. Úžasné technologie existují, ale pořád nevíme, jak je efektivně využít, aby jejich aplikace beze zbytku fungovala. Třeba i v mrazech – ne jako pražská Open Card, která spoustě lidí v minus dvaceti popraskala,“ motivoval účastníky prvního setkání eClubu Jan Šedivý. „Je potřeba sundat bačkory a nazout si tenisky. Spousta studentů jde jednoduchou cestou: pohoda, dám si ještě pivko – ale prý už se ani do hospody nechodí. Neseďte doma, povídejte si s kolegy klidně i v hospodě o všem možném a snažte se dělat něco, co vás zajímá. První komponentou úspěchu je dobrý nápad, druhou umění komunikace a třetí nadšení. Bez toho to nejde. V pět hodin ráno se rodí nejlepší výsledky.“

Vedle přednášek zajímavých hostů, které se budou konat až do května každý týden ve středu večer na ČVUT a ve smíchovském Hubu, je součástí eClubu také networking, možnost získat kontakty na zkušenější mentory a soutěž podnikatelských nápadů otevřená všem studentům českých vysokých škol. Ve finále mohou vítězové získat obstojná měsíční stipendia 15, 10 nebo 5 tisíc korun, jejichž vyplácení je ovšem podmíněno tím, že budou na svém nápadu dále pracovat.

Program eClubu

Program eClubu

ČVUT si zatím v případě úspěchu neumí ve firmách zakládaných studenty na akademické půdě zajistit majetkový podíl. „Rádi bychom to dělali, ale zatím nevíme přesně jak. V českém právním prostředí je to mimořádně komplikované. Pracujeme na tom, ale jestli to stihneme do konce semestru, nevím. Podíl by byl v každém případě spíš symbolický: v jednotkách procent,“ řekl Jan Šedivý.

V pravidlech soutěže je příslib finanční odměny pro první tři týmy vybrané mezinárodní odbornou porotou, pokud se ale podaří získat sponzory tak jako loni, mohou být dotace ještě vyšší: „Nemůžu vám slíbit, že zase seženeme peníze, ale v minulém semestru jsme financovali sedm projektů celkem za půl milionu korun,“ řekl zájemcům o účast Jan Šedivý.

Peníze od investora? Spíš trest než odměna

Vítězem posledního eClubu se v prosinci stala aplikace Avocado, která má pomoci diabetikům hlídat si stravovací návyky. První běh vyhrál před rokem tříčlenný tým kolem aplikace easyWall. Vedle finanční podpory získal také desetitýdenní pobyt v CzechAcclerator Plug and Play Tech Center v Sunnyvale v Kalifornii. Během pobytu se však také na radu tamějších kolegů a mentorů rozhodl napřít síly do jiného projektu s globálními ambicemi: aplikace MetaTV určené pro sdílení vzdělávacích videí, kdy se vedle přednášejícího zároveň zobrazují slajdy z jeho prezentace. „Ostrý start plánujeme za tři týdny,“ řekl na včerejším eClubu Lupě jeden ze zakladatelů MetaTV Vojtěch Ciml. A pro ostatní shrnul své poznatky ze Silicon Valley: „Peníze od investorů, to nemůže být váš cíl, to je spíš za trest. A měli byste se také zbavit tajnůstkaření. Spousta lidí má skvělý nápad, potřebuje na něj 100 milionů dolarů, ale nikomu nemůže říct, o co přesně jde. S tím se rovnou rozlučte.“

Podle Jana Šedivého patří mezi komerčně životaschopné projekty vzešlé z eClubu také například originální turistický průvodce pro mobily City Adventures.

Pohled do auditoria Šrámkovy posluchárny při zahájení třetího běhu eClubu. Kdo z nich donutí Google, aby ronil slzy?

Pohled do auditoria Šrámkovy posluchárny při zahájení třetího běhu eClubu. Kdo z nich donutí Google, aby ronil slzy?

Cílem eClubu není jako u akcelerátorů rozjet firmu, vyvinout produkt či oslovit klienty, ale pomoci studentům jasně zformulovat si prvotní podnikatelský nápad do „prototype proposal“ – uvědomit si, jaký problém řeší, kdo jsou jejich potenciální zákazníci, kde je konkurence, jaký je hlavní benefit navrhovaného řešení. První Demo Day, tedy prezentace nápadů vzešlých z eClubu, se koná 4. dubna. Finále potom 9. května. Vyhlášení výsledků následuje o týden později.

„Když uděláte něco, co má logiku, máte velké možnosti. Myslete na to, že svět je otevřen,“ zakončil své včerejší vystoupení Jan Šedivý. „Máte jediný úkol: všem řekněte, ať si sundají bačkory, nazují tenisky a jedem, něco uděláme!“ 

Našli jste v článku chybu?

23. 2. 2012 10:46

ruups (neregistrovaný)

vidim, ze bude prednasat aj mlady Rezab ... dufam, ze si vyhradil nejaky ten priestor aj na vysvetlenie kedy konecne vyplati nezaplatene faktury zo svojich predchadzajucich experimentov

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

DigiZone.cz: Optimedia: hybridní kampaň Nescafé

Optimedia: hybridní kampaň Nescafé

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy