Hlavní navigace

Svatba, to jsou hlavně pěkné fotky a trh modrých půjčených podvazků

Jan Handl 9. 6. 2012

Tedy kromě jiného. V některých případech ale platí, že se pár bere hlavně kvůli tomu, aby měl hezké snímky, u kterých bude za mnoho let slzet. Jak zajistit, aby fotodokumentace stála za to? Profesionální placený fotograf se může opozdit nebo opít. Jistotou je využití davu, samotných svatebčanů. I ti mohou pořídit nezapomenutelné fotky. Jak je od nich šikovně dostat?

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Ať se to někomu líbí nebo ne, je tu svatební sezóna. Tedy doba, kdy se skoro každý víkend někdo z našich blízkých vdává nebo žení. Všichni chtějí mít svatbu za pěkného počasí. Nejen kvůli tomu, aby neměla nevěsta při přebíhání z auta do kostela/radnice ze svatebního účesu na hlavě kvůli dešti neforemnou beranici. Populární je totiž také takzvané „posvatební focení novomanželů v parku“, kterému předchází to všechno od snímání příprav nevěsty, cesty na místo obřadu, obřad, družičky, konfety, hostina až po házení kytice. Pokud jste někdy byli na nějaké svatbě, víte, že program se neurčuje ani tak podle rozpisu, ale podle toho, jak se zrovna cítí oficiální fotograf. Pokud potřebuje poškádlit žaloudek likérem, musí se na něj počkat. Fotograf je osoba na svatbě nejdůležitější, jenom někdy jeho význam předčí nevěsta. Ženich ho netrumfne nikdy.

Pro mnoho lidí není důležitý zdárný průběh obřadu tak jako dostatečné množství kvalitních a krásných fotek. Je to pravda, svatba je událost, která se každému přihodí jenom párkrát za život, tak ať je na co vzpomínat. Pokud nechcete spoléhat na jednoho fotografa, byť profesionála, vyplatí se do focení zapojit i svatební hosty. Každý má s sebou foťák nebo alespoň mobil, tak proč nevyužít dav.

Inspirující je návod na Mashable, který pojednává o pěti způsobech, jak sdílet a sbírat svatební fotky. Tam se dočtete, jak to udělat, aby se fotky ze svatby dostaly na jedno společné místo, nebo aby alespoň existovala možnost dozvědět se o nich. Samozřejmě předpokládáme, že fotky pořízené svatebčany budou v elektronické podobě a jejich autoři je hodlají vypustit do online prostředí. Babička, která ohromí na svatební hostině osmdesát let starým fotoaparátem, bude mít smůlu, její fotky nikdo neuvidí, tedy pokud je posléze nenaskenuje a nevloží do nějakého online albíčka.

MIF16

Můžete udělat skupinu na Facebooku, seznámit s ní svatebčany a poprosit je, aby do ní vložili své snímky. Na Twitteru či Instagramu je doporučováno stanovení hashtagu, aby byly nahrané fotky snadno vyhledatelné. Kdekdo má účet na Googlu, takže se dá využít i Picassa, tedy album, do kterého může vložit fotku každý pozvaný uživatel. Dále Mashable doporučuje Hipstamatic a Flickr. Tolik z návodu na sbírání fotek od těch všech amatérských fotografů, kteří se připletli na svatbu a jejichž materiál může vhodně doplnit oficiální album pořízené najatým fotografem.

V diskuzi u odkazovaného článku se píše i o možnosti využít Pinterest a další aplikace. Některé z nich jsou určené primárně k obstarávání obsahu ze svateb, třeba placená Appily Wed nebo Capsule for Weddings. Nechci strašit, ale bez těchto a podobných rad a aplikací se současná a budoucí svatba obejde jen těžko. Naši místní podnikatelé, podnikavci a vývojáři mají další inspiraci. Tento úzký, ale výnosný segment není nezajímavý. Ti, kdož si to uvědomí a zareagují, budou mít vyhráno. Kdo ovládne trh modrých půjčených podvazků a připraví nejlepší aplikaci pro svatby a svatebčany?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu