Hlavní navigace

Svět hardware.cz porušuje zákon: spamuje (aktualizováno)

Jiří Macich ml. 22. 6. 2012

Český odborný server Svět hardware.cz porušuje podle Úřadu pro ochranu osobních údajů zákon (ÚOOÚ). Předložil jsem zmíněnému úřadu k posouzení jeden z přehledů článků, který mi Svět hardware.cz pravidelně zasílá e-mailem i přes opakované odvolání dřívějšího souhlasu s posíláním těchto přehledů. Zajímalo mě, jestli tyto přehledy článků lze považovat za nevyžádané obchodní sdělení podle české legislativy.

Český odborný server Svět hardware.cz porušuje podle Úřadu pro ochranu osobních údajů zákon (ÚOOÚ). Předložil jsem zmíněnému úřadu k posouzení jeden z přehledů článků, který mi Svět hardware.cz pravidelně zasílá e-mailem i přes opakované odvolání dřívějšího souhlasu s posíláním těchto přehledů. Zajímalo mě, jestli tyto přehledy článků lze považovat za nevyžádané obchodní sdělení podle české legislativy.

Z přiloženého textu zaslaného sdělení (‚Nejnovější články Světa hardware‘) je patrné, že zaslané sdělení směřuje na www.svethardware.cz a že provozovatelem webu je společnost oXy Online s.r.o. Vzhledem k výše uvedenému se tedy o obchodní sdělení jedná a odesílatel je tak povinen dodržovat při šíření obchodních sdělení stanovené podmínky,“ potvrdil pro Lupu tiskový mluvčí David Palát.

Podle něj Svět hardware.cz porušuje zákon už tím, že zasílá přehled článků „bez platné adresy, na kterou by mohl adresát přímo a účinně zaslat informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace odesílatelem nadále zasílány.“ Přehledy článků putují z adresy robot@svethardware.cz. E-maily na ní zasílané zůstávají bez odezvy, stejně tak e-maily adresované webmasterovi. V patičce přehledů článku se drobným písmem uvádí, že k odhlášení je nutné změnit předvolby v uživatelském profilu. To ale podle mluvčího Úřadu pro ochranu osobních údajů není dostačují.

Navíc v mém případě ani změna nastavení uživatelského profilu, kde bylo zrušeno zasílání přehledů článků, nevedlo ke kýženému efektu. Ani po kontaktování webmastera serveru s požadavkem na ukončení zasílání těchto obchodních sdělení (dle hodnocení Úřadu pro ochranu osobních údajů) nedošlo k nápravě a přehledy článků každé ráno pravidelně přicházejí.

V případě, že jsou obchodní sdělení zasílána po předchozím odmítnutí zasílání těchto sdělení, lze se obrátit se stížností na Úřad pro ochranu osobních údajů. Za účelem podání stížnosti na šíření nevyžádaných obchodních sdělení má Úřad na svých webových stránkách zvláštní formulář,“ uvedl David Palát, tiskový mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů. 

Dále radí: „Pro kontrolní a případné správní řízení je třeba mít veškeré skutečnosti řádně doloženy, pokud se tedy jedná o zasílání obchodních sdělení po předchozím odmítnutí, je třeba doložit i tuto skutečnost (např. printscreenem informace o odhlášení z dalšího zasílání či uložením zprávy, kterou bylo odmítnutí učiněno).

MIF16

Uvedené samozřejmě platí obecně, takže pokud řešíte stejný problém, můžete se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů se stížností. Svět hardware.cz byl kontaktován s žádostí o vyjádření. Jeho případnou reakci naleznete na Lupě jakmile bude doručena. Případ lze podle dosavadního vývoje považovat za modelovou situaci, kdy se uživatel nemůže zbavit zasílání obchodních sdělení, s nímž dříve sice souhlasil, ale nyní se tento souhlas snaží odvolat, na což má plné právo.

Aktualizace: Karel Polívka, šéfredaktor serveru Svět hardware.cz využil možnosti vyjádřit se formou komentáře ve zdejší diskusi. Vysvětlil v něm, proč se nedařilo odhlásil zasílání přehledů článků. Podrobněji se však již nevyjádřil k faktu, že k odhlášení přehledu článků je nabízena jen úprava uživatelského profilu, což u obchodních sdělení podle tiskového mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů není dostačující.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše