Hlavní navigace

Svět hardware.cz porušuje zákon: spamuje (aktualizováno)

Jiří Macich ml. 22. 6. 2012

Český odborný server Svět hardware.cz porušuje podle Úřadu pro ochranu osobních údajů zákon (ÚOOÚ). Předložil jsem zmíněnému úřadu k posouzení jeden z přehledů článků, který mi Svět hardware.cz pravidelně zasílá e-mailem i přes opakované odvolání dřívějšího souhlasu s posíláním těchto přehledů. Zajímalo mě, jestli tyto přehledy článků lze považovat za nevyžádané obchodní sdělení podle české legislativy.

Český odborný server Svět hardware.cz porušuje podle Úřadu pro ochranu osobních údajů zákon (ÚOOÚ). Předložil jsem zmíněnému úřadu k posouzení jeden z přehledů článků, který mi Svět hardware.cz pravidelně zasílá e-mailem i přes opakované odvolání dřívějšího souhlasu s posíláním těchto přehledů. Zajímalo mě, jestli tyto přehledy článků lze považovat za nevyžádané obchodní sdělení podle české legislativy.

Z přiloženého textu zaslaného sdělení (‚Nejnovější články Světa hardware‘) je patrné, že zaslané sdělení směřuje na www.svethardware.cz a že provozovatelem webu je společnost oXy Online s.r.o. Vzhledem k výše uvedenému se tedy o obchodní sdělení jedná a odesílatel je tak povinen dodržovat při šíření obchodních sdělení stanovené podmínky,“ potvrdil pro Lupu tiskový mluvčí David Palát.

Podle něj Svět hardware.cz porušuje zákon už tím, že zasílá přehled článků „bez platné adresy, na kterou by mohl adresát přímo a účinně zaslat informaci o tom, že si nepřeje, aby mu byly obchodní informace odesílatelem nadále zasílány.“ Přehledy článků putují z adresy robot@svethardware.cz. E-maily na ní zasílané zůstávají bez odezvy, stejně tak e-maily adresované webmasterovi. V patičce přehledů článku se drobným písmem uvádí, že k odhlášení je nutné změnit předvolby v uživatelském profilu. To ale podle mluvčího Úřadu pro ochranu osobních údajů není dostačují.

Navíc v mém případě ani změna nastavení uživatelského profilu, kde bylo zrušeno zasílání přehledů článků, nevedlo ke kýženému efektu. Ani po kontaktování webmastera serveru s požadavkem na ukončení zasílání těchto obchodních sdělení (dle hodnocení Úřadu pro ochranu osobních údajů) nedošlo k nápravě a přehledy článků každé ráno pravidelně přicházejí.

V případě, že jsou obchodní sdělení zasílána po předchozím odmítnutí zasílání těchto sdělení, lze se obrátit se stížností na Úřad pro ochranu osobních údajů. Za účelem podání stížnosti na šíření nevyžádaných obchodních sdělení má Úřad na svých webových stránkách zvláštní formulář,“ uvedl David Palát, tiskový mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů. 

Dále radí: „Pro kontrolní a případné správní řízení je třeba mít veškeré skutečnosti řádně doloženy, pokud se tedy jedná o zasílání obchodních sdělení po předchozím odmítnutí, je třeba doložit i tuto skutečnost (např. printscreenem informace o odhlášení z dalšího zasílání či uložením zprávy, kterou bylo odmítnutí učiněno).

Uvedené samozřejmě platí obecně, takže pokud řešíte stejný problém, můžete se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů se stížností. Svět hardware.cz byl kontaktován s žádostí o vyjádření. Jeho případnou reakci naleznete na Lupě jakmile bude doručena. Případ lze podle dosavadního vývoje považovat za modelovou situaci, kdy se uživatel nemůže zbavit zasílání obchodních sdělení, s nímž dříve sice souhlasil, ale nyní se tento souhlas snaží odvolat, na což má plné právo.

Aktualizace: Karel Polívka, šéfredaktor serveru Svět hardware.cz využil možnosti vyjádřit se formou komentáře ve zdejší diskusi. Vysvětlil v něm, proč se nedařilo odhlásil zasílání přehledů článků. Podrobněji se však již nevyjádřil k faktu, že k odhlášení přehledu článků je nabízena jen úprava uživatelského profilu, což u obchodních sdělení podle tiskového mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů není dostačující.

Našli jste v článku chybu?

23. 6. 2012 23:19

Nestačím se divit, z čeho všeho lze udělat článek jen proto, aby se vytvořila kauza.

1. Předně má u nás autor tohoto článku 2 profily se stejnou e-mailovou adresou:

První s loginem "jirkaxxl" vytvořený 17.5.2004 (u něho nebyla aktivní žádná e-mailová rozesílka).

Druhý s loginem "Jiří Macich ml" vytvořený 28.5.2006 (u něho byly dosud aktivní 4 e-mailové rozesílky, včetně těch o nových článcích SHW – dnes jsem je zrušil).

Dříve u nás šlo vytvářet s jednou e-mailovou adresou více profilů, až př…

24. 6. 2012 7:49

nedávám (neregistrovaný)

Pana Macicha silně nemusím a jsem přesvědčen, že obecně jeho "novinářská" úroveň nestačí ani na osobní blog, natož na práci na Lupě a nikdy bych nevěřil, že se ho budu zastávat a nějaký jeho článek obhajovat (!). Zde však máte máslo na hlavě Vy, protože pokud je to, co píšete, pravda, pak se chováte jak amatéři.

- v bodu 3 přiznáváte, že Vám p. Macich psal. Ne sice žádost o odhlášení, ale kdy a jak jste mu odpověděli? Z Vašeho textu mi vyplývá, že jste se na něj vykašlali

- pokud je ve …

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO