Hlavní navigace

Svět namodro nad propastí

Mirek Zeman 20. 11. 2002

Zpravodajský server Svět namodro v poslední době potkává jedna rána za druhou. Nejdříve byl odejit jeho zakladatel Daniel Dočekal, nyní dostal výpověď jeho šéfredaktor Radek Hromuško. Český Telecom zastavil veškerou marketingovou podporu, včera vyšly pouze dva články a návštěvnost jde den za dnem prudce dolů.

14, 13, 12, 11, 10… Ačkoli to tak na první pohled vypadá, nejedná se o odpočítávání před startem dalšího raketoplánu z mysu Canaverel, ale o počet unikátních návštěvníků v tisících, kteří týden co týden přicházejí na zpravodajský server Svět namodro. V zájmu dramatičnosti jsem se uchýlil k drobnému podfuku, ale z přiloženého grafu si sami můžete udělat obrázek, že termín „drobný“ je v tomto případě zcela na místě. Tendence Světa namodro je strmě klesající a jak napsal jeho zakladatel Daniel Dočekal na svém IT weblogu Pooh, „další týden (maximálně dva) tohoto vývoje a Svět namodro bude mít návštěvnost poloviční“. O trendu unikátních aktivních uživatelů, přicházejících třikrát týdně, nemá smysl hovořit vůbec.

757

Svět namodro byl bytostně spjat s osobou Daniela Dočekala. Stejná antropologická závislost se objevovala i u jiných zpravodajských serverů, většina z nich se z ní však dokázala na rozdíl od Světa namodro vymanit. Původně vycházel jako technologická příloha deníku Neviditelný pes Ondřeje Neffa, aby se posléze stal součástí mediální agentury M.I.A. V únoru roku 2000 koupil 100procentní podíl v M.I.A. Český Telecom za blíže nespecifikovanou částku. Svět namodro nejprve prošel transformací z IT periodika na širokospektrální médium a následně z širokospektrál­ního média na IT periodikum. K 1. říjnu byl z Českého Telecomu Daniel Dočekal odejit a nad budoucností Světa namodro se začaly vznášet otazníky.

V současné době je Svět namodro již několik týdnů na prodej za rovný milion korun, podrobnosti můžete najít v článku Telecom prodává Kvantum a Svět namodro. Třebaže dříve denně chrlil stovky kilobajtů textu, jeho včerejší vydání tvořily dva (rozuměj 2) články. Zastavena byla rovněž veškerá marketingová podpora: bylo odstraněno propojení s portálem Quick, byly zastaveny reklamy ve výměnných systémech. Šéfredaktor Světa namodro Radek Hromuško dostal výpověď za porušení pracovní kázně, když poskytl rozhovor zpravodajským serverům Technet a zejména Marketing & Media, třebaže oba byly schváleny tiskovým odborem Českého Telecomu. Jelikož je nemocný, jeho zástupci mu ji dovezli až domů…

Daniel Dočekal ve svém komentáři nabízí závěrem dvě možná vysvětlení: „Manažer pověřený ‚dočasně‘ řízením obsahových aktivit Imaginetu [odštěpného závodu Českého Telecomu, který zastřešuje internetové aktivity – pozn. aut.] je zcela neschopný a dělá jednu ‚botu‘ za druhou,“ nebo „manažer pověřený ‚dočasně‘ řízením obsahových aktivit Imaginetu je naopak všeho schopný a vše má jediný cíl – znehodnotit Svět namodro, aby mohl být někomu prodán za podstatně nižší cenu. Případný rozdíl mezi touto cenou a původním milionem může znamenat výraznou úsporu, která někomu může snadno přistát v úměrné podobě v kapse.“

KL_HLASOVANI

Pro mě je komplikované tento problém objektivně posoudit, protože Daniela Dočekala samozřejmě nějaký ten pátek znám, ale osobně bych to viděl méně konspirativně. Staré vedení Imaginetu udělalo řadu kotrmelců a Quick byl jedním z nich – neprosadil se ani u inzerentů, ani u návštěvníků. Generální ředitel Českého Telecomu Přemysl Klíma dokonce kdysi řekl tehdejšímu řediteli multimediální divize vydavatelství MAFRA Romanu Gallovi, že Český Telecom utopil v televizní reklamě na Quick více, než kolik MAFRA vynaložila na nákup společnosti Mobil Media (BonusWeb, Mobil) a výsledek je nesrovnatelný. Nové vedení Imaginetu se proto rozhodlo jít jinou cestou.

Zda je jejich vize správná, ukáže čas. Hádám však, že mají určitou představu a tato představa není kompatibilní s osobou Daniela Dočekala, tj. Daniel Dočekal byl odejit (konflikt rázem přechází do osobní roviny). Že to bylo uděláno poněkud kovbojským způsobem, je věc druhá, stejně jako bylo kovbojské vézt Radkovi Hromuško výpověď domů. Marně však přemýšlím, co bych udělal já, kdyby o mě můj podřízený řekl, že nemám obchodní a strategickou koncepci, i kdyby to nakrásně byla pravda a rozhovor byl schválen. Stejně nekompatibilní jako Daniel Dočekal je z hlediska nové koncepce i Svět namodro, ale Český Telecom zjevně není připraven dělat žádné kompromisy. Buď se jej podaří prodat, nebo… a to zatím Český Telecom říci nechce.

Anketa

Zaslouží si Svět namodro podobný konec?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě