Hlavní navigace

Swift je splacený dluh Applu. Šanci má hlavně v herním průmyslu

Peter Polák 11. 6. 2014

Apple Swiftem napravuje rozhodnutí z dob startu prvních iPhonů a chce přetáhnout k iOS hlavně androidové programátory. Nebude to ale jednoduché.

Hlavní příčinou vzniku nového programovacího jazyka je splacení jednoho starého dluhu. Konkurence totiž svým vývojářům už dávno poskytuje moderní programovací nástroje (Java, C#), oproti kterým byl dosavadní jazyk (Objective-C) těžkopádný a zoufale zastaralý. 

Důvod je ukrytý hluboko v historii. Apple po tomto jazyku sáhl v době, kdy vytvářel první iPhone. Tehdy nikdo netušil, že se rodí nová platforma, která radikálně změní svět IT a že v jazyce Objective-C vznikne více než milion aplikací. Nyní Apple špatné rozhodnutí napravuje a přináší nástroj, který je skutečně novátorský, rychlý, snadný k pochopení a který v sobě spojuje nejlepší rysy jiných moderních jazyků.  

Prvním důvodem je tedy technický dluh – nový jazyk byl už doopravdy nutný. Co další ambice? Apple potřebuje snížit astronomický podíl Androidu, podle IDC drží Google jen za první tři měsíce letošního roku 81procentní podíl na nově prodaných telefonech. Kromě jiného toho chce dosáhnout lepším softwarem. K tomu potřebuje nové vývojáře, a to je další důvod, proč Swift vznikl – má přetáhnout androidové programátory k iOS. Podaří se mu to?

Problém je jinde

Objective-C je sice zastaralý, ale není a nikdy nebyl hlavní překážkou vývoje aplikací pro iPhone. Mnohem větší problém představují prvotní náklady na vstup do byznysu. Apple má totiž softwarové licence postavené tak, že jediný legální způsob vývoje pro tuto platformu je použít jeho hardware. A ten není zrovna levný.

Dokonce i úplné minimum představuje investici v řádu tisíců dolarů na jednoho programátora, což je dost pro jednotlivce i firmy. Swift na tomto nic nezmění. Pro porovnání, aplikace pro Android je možné vyvíjet na běžném PC a nejlevnější telefony stojí řádově desítky dolarů.

V souvislosti s počty vývojářů se nabízí otázka, jak nový jazyk zahýbá s cenou jejich práce. Swift má laťku náročnosti položenou o něco níže než Objective-C, což by mohlo představovat potenciál na snížení programátorských cen. Na druhou stranu je potřeba jazyku dát určitý čas na rozběh a minimálně prvních několik let budou firmy potřebovat lidi, kteří budou umět oba jazyky: Swift na nové projekty a Objective-C na údržbu těch starých. K velké korekci cen tedy pravděpodobně nedojde. 

Trend je spíše opačný

Jedním z dalších trumfů nového jazyka je vysoký výkon. Navzdory jednoduchosti by měly být jeho aplikace velmi rychlé. Při dnešní úrovni mobilního hardwaru se ale musíme ptát, jak moc je rychlost důležitá. Minimálně v některých odvětvích – typicky jde o „agendové“ aplikace – je dnes na prvním místě vidět snaha o konzistenci. Hledají se technologie, které by ji dokázaly zabezpečit. A to nejen na mobilech, tabletech a počítačích, ale také na nových zařízeních jako jsou inteligentní televize, herní konzoly nebo tzv. nositelné technologie (brýle, hodinky, náramky a další wearables). 

Přitom už existuje programovací jazyk, který podporují všechna tato zařízení – JavaScript. Je přirozené, že firmy ve snaze o konzistentní uživatelský zážitek obrátí svou pozornost právě k němu. Umožní jim vytvářet aplikaci jednou a nabídnout ji v téměř nezměněné podobě prakticky všude. 

Swift jako nástroj na vývoj aplikací pro jedinou platformu do této koncepce nezapadá. A jestli nás něco naučila éra klasických PC, tak je to právě trend opouštění nativních technologií ve prospěch webu. Již dnes řada firem vyměňuje své „apps“ za web a responzivní design. Swift na tom nic nezmění. A podobně jako při nákladech na vývoj, i tady je Google tím, kdo se vydal správným směrem. Otevřené webové technologie podporuje již dlouho a v reakci na Swift podporu ještě zvýší. 

Odsouzený k úspěchu

Swift i přesto bude úspěšný – svým způsobem. Existuje totiž obrovský trh se specifickými aplikacemi, pro které je výkon prioritou číslo jedna a které nezajímá konzistence, protože jsou postaveny právě na odlišném uživatelském zážitku. 

MIF16

Jsou to hry, aplikace, které na každé platformě preferují nativní kód. Herní průmysl si Swift zamiluje. Zčásti proto, že nebude mít jinou možnost, ale také kvůli tomu, že je to přesně typ jazyka, který potřebuje. Kromě her bude Swift úspěšný i v dalších oblastech, kterým vládne nativní vývoj (například grafické editory či jiné aplikace určené k tvorbě obsahu). I tady bez problémů nahradí Objective-C. 

Otázkou je, zda se to dá považovat za úspěch. 

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P