Hlavní navigace

T-Mobile chystá v Česku stavbu nového velkého datacentra

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 5. 11. 2015

Operátor ze skupiny Deutsche Telekom potřebuje novou kapacitu. Nové velké datové centrum je označováno také jako CE Colo 2.

Tuzemský telekomunikační operátor T-Mobile a jeho německý mateřský podnik Deutsche Telekom podle informací Lupy chystají stavbu nového datového centra v Praze. Půjde o rozsáhlý projekt, který je někdy také označován jako „CE Colo 2“ s odkazem na původní pražské datacentrum CE Colo, které T-Mobile získal v rámci odkupu společnosti GTS.

Informaci o chystaném projektu potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů, mimo záznam se o něm zmiňují i přímo lidé z T-Mobilu. Společnost se oficiálně ke stavbě nevyjadřuje. „Je fakt, že potřebujeme novou kapacitu, ale zatím řešíme, jakou formou a za jakých podmínek,“ vzkazuje operátor.

T-Mobile ve skutečnosti o novém velkém datacentru uvažuje už několik let, existuje i řada plánů. Historicky bylo vytipováno už několik lokalit pro stavbu. Podle posledních informací se zdá, že by datový komplex mohl stát poblíž jižní spojky v Hostivaři, nedaleko datacentra ServerPark od VSHostingu. T-Mobile se podle informací z trhu už baví s možnými partnery projektu.

Operátor v Česku aktuálně provozuje celkem šest datacenter o celkové ploše přesahující 6600 metrů čtverečních. Čtyři objekty se nachází v Praze a menší pak v Brně a Ostravě. Firma v minulosti zvažovala, že datové sály vybuduje také ve zmodernizovaných ústřednách mobilních stanic (MSC) v regionech. To už údajně v plánu není. „Další menší datové sály v regionech jsou posuzovány individuálně dle aktuálních požadavků ze strany klientů,“ říká společnost.

Odliv mozků

Pro Deutsche Telekom jsou datová centra a služby kolem doručování dat a IT služeb důležitou oblastí. Podnik kvůli posílení v těchto oblastech udělal strategické kroky. Němci koncem roku 2013 za 546 milionů eur koupili skupinu GTS a získali tak silnou středoevropskou optickou síť a řadu datových center, včetně těch od dceřinky CE Colo.

Datové centrum T-Mobilu na Vyšehradě v Praze.
Autor: Jan Sedlák

Datové centrum T-Mobilu na Vyšehradě v Praze.

V Česku se T-Mobile také plně sloučil se značkou T-Systems, která ICT služby a datová centra měla na starost. Operátor tak například provozuje datové centrum na Vyšehradě (bývalý PragoNet). To mateřský Deutsche Telekom považuje za svůj stěžejní středoevropský datový uzel, přes který proudí velká část provozu v rámci regionu.

Proces slučování T-Mobilu a GTS nebyl jednoduchý. Druhá jmenovaná firma se mimo jiné potýkala s odlivem mozků. Dřívější šéf GTS a dnes ředitel O2 Tomáš Budník po svém odchodu k modrému operátorovi začal své dřívější kolegy přetahovat.

Konkurence roste

T-Mobile v Česku vedle samotných datových center či optických linek začal více investovat také do cloudových služeb. V rámci T-Cloudu tak například nabízí aplikace jako Office 365, zálohování, videokonference nebo ekonomický systém Helios. Služby se mají postupně rozšiřovat.

MIF16

Součástí novějšího typu služeb je i zpracování informací. T-Mobile sbírá z mobilní sítě takzvaná signalizační data, tedy záznamy o komunikaci přístrojů. Jde až o miliony záznamů za sekundu, díky kterým lze zjistit informace jako rozložení obyvatelstva, mobilita obyvatel v prostoru a čase a tak dále. K dispozici jsou i některé informace z billing systémů (věk a podobně). Tyto údaje jsou pak kombinovány s další hromadou dat z různých zdrojů. Vznikají tak big data projekty jako monitoring dopravy. Projekt běží v interním datacentru v Roztylech.

T-Mobile v datových službách soupeří s tradičními konkurenty včetně O2. Před několika měsíci do hry přibyl také Karel Komárek a jeho KKCG, respektive společnost DataSpring. Ta i díky evropským dotacím ve výši přesahující 127 milionů korun postavila u Hodonína datové centrum, odkud chce provozovat i vlastní cloudové služby. Tento byznys má jít přímo proti T-Mobilu či O2.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše