Hlavní navigace

Tak trochu jiných patnáct let

Aleš Miklík

Poněkud zatlačeno do ústraní vánočním klidem zůstává nedávné výročí, jehož význam by nebylo slušné přehlížet. Před patnácti lety dostaly stamilióny budoucích internetových uživatelů vánoční dárek, jehož hodnota ani dnes nevyprchává - sir Tim Berners-Lee zkompiloval první verzi svého webového prohlížeče. Vynálezu, jehož vývoj se nakonec ubíral poněkud jinými cestami, než si jeho tvůrce představoval.

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Na dobu před patnácti lety si vzpomene snadno většina z nás (v našich podmínkách navíc tím snáz, že toto období je spjato s proměnou společenských poměrů v ČSR), ovšem pamětníků stejné doby „internetové“ tu nejspíš bude méně než onoho šafránu. Samotný Internet dosáhl území České republiky v říjnu 1991, takže v době, kdy Tim Berners-Lee představoval „světu“ svoji novou hračku, o ní drtivá většina Čechů nemohla mít ponětí. Ostatně by vám v oněch časech dost možná sami řekli, že o to ani nestojí.

Srovnávat situaci ve společnosti i na Internetu před těmito 15 lety a dnes je stejně nemožné jako pošetilé. Přes všechna předpokládaná očekávání však byl WorldWideWeb, jak se první prohlížeč na světě nazýval, poměrně pokročilý kus softwaru. Ostatně můžete se přesvědčit sami na stránkách Tima Bernerse-Leeho, kde jsou i dva pozoruhodné screenshoty tohoto okna do internetového světa „v chodu“. Browser podporoval základní navigaci, jak ji známe dnes (tlačítka „back“ a „next“ či „previous“) a dokonce umožňoval i úpravu vzhledu dokumentu podle šablon.

To však není vše, co je na celé historii prohlížečů zajímavé. Projdete-li si poznámky na blogu Tima Bernerse-Leeho či jeho rozhovor na webu eWeek, zjistíte rychle poměrně důležitou věc: browsery a celý web jako takový se vyvíjel o poznání jinak, než si jeho „vynálezce“ (slovo „otec“ je myslím v této souvislosti už dost zprofanované) představoval. WorldWideWeb by spíše než „prohlížeč“ zasloužil označení „editor“. Nepodporoval sice všechny interaktivní metody, o jakých jeho programátor uvažoval, avšak dokázal už vytvářet webové stránky a ty prohlížené také modifikovat. Původní představa Tima Bernerse-Leeho o Internetu totiž byla ta, že půjde o kreativní prostředí, kde jeho uživatelé budou moci svobodně a kolektivně informace sdílet a vyměňovat – ovšem myšleno ve smyslu společného prostoru.

Co to znamená? Dnes, chcete-li něco sdělit světu na Internetu, rozešlete hromadný e-mail (což je nepohodlné, má to malý dosah a nemalá legislativní rizika), nebo si vytvoříte svoje stránky (efektivnější, avšak aby si vás všiml opravdu velký kus webu, je nutné vynaložit značné propagační náklady). Tim Berners-Lee si však řešení takové situace představoval úplně jinak: navštívíte existující stránku, která vám nejlépe pro sdělení vyhovuje, a tu prostě upravíte – zanecháte na ní svůj vzkaz. Prohlížeče zkrátka měly disponovat zpětnou vazbou pro manipulaci s obsahem webových stránek.

Že je to pošetilé, neudržitelné, nesmyslné? Možná – avšak z pohledu dneška. Nezapomeňte, že Internet byl před patnácti lety striktně akademickou a výzkumnou sférou, nikdo nepředpokládal, že by o něj někdy projevily větší zájem firmy, vyrábějící třeba knoflíky, a zároveň lidé, toužící sdělit ostatním své zážitky ze včerejšího fotbalového zápasu. Web měl být jakousi celosvětovou podobou Wiki, otevřeného systému pro kolektivní zpracování informací.

Ač by se možná ve světě počítačů našly i idealističtější myšlenky, které nakonec došly svého naplnění, v případě webu se tomu tak nestalo. Jeho vývoj začaly určovat jiné síly a dnes se můžeme už jen s úsměvem (a někteří s nostalgií) ohlížet na původní sen pana Tima Bernerse-Leeho. A jsem přesvědčen, že je tomu tak dobře. Vždyť si jen představte, jestli by vůbec bylo možné, aby se Internet rozvinul do dnešní podoby, kdyby web byl skutečně plně interaktivní, jak původně měl být. Která firma by do vývoje svého webu investovala, kdyby jej mohl v mžiku „rozbít“ kterýkoliv náhodný čtenář? Co by asi provedli s prezentacemi mezinárodních korporací nejrůznější aktivisté? Na webu firmy Nike by byla fotografie z dětské dílny někde v Asii, vyhledávače by fungovaly jen pokud by některý vandal nechal vyhledávací políčko netknuté, váš blog by byl nepravidelně mazán náhodně procházejícími návštěvníky…

Internet by zkrátka nebyl tou informační páteří a ekonomickým generátorem, jakým je dnes. Dost možná bychom stále posílali drahé faxy a počítače používali jako výkonné psací stroje – a právě proto patří stvořitelům webu a prvního prohlížeče velký dík. Ne proto, že se v některých odhadech budoucnosti mýlili, to je poměrně pochopitelné a lidské. Ale proto, že ji svojí prací umožnili jít tím „správným“ směrem.

Našli jste v článku chybu?

29. 12. 2005 14:10

Pokud mate na mysli to oznaceni TBL jako vynalezce Internetu, pak prave proto jsem to slovo v citovane vete dal do uvozovek...

26. 5. 2007 18:49

Ash (neregistrovaný)
Jasně že to BYL vynález. Nepatentovaný vynález. Nebo je pro vás vynález až to, na co má někdo patent? Byrobič na vás :D
Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: 7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

7 druhů hotových těst na vánoční cukroví

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo