Hlavní navigace

Také se díváte na televizi a píšete na sociální sítě?

Jan Handl 20. 3. 2010

V Americe mají konzumenti médií zajímavý zvyk – dívají se na televizi a přitom píší své komentáře na sociální sítě. A tento zvyk, jak je vidět na Facebooku či Twitteru, se začíná masivně šířit i u nás. K televizi jako neinteraktivnímu médiu prostě potřebujeme něco dalšího, kde je možné komentovat a diskutovat. Nic lepšího než sociální sítě asi neexistuje.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Podle údajů výzkumné společnosti Nielsen v Americe píše při sledování televize na sociální sítě či hledá na Internetu každý desátý divák. Z toho můžeme usuzovat, že televize není schopná mnohým divákům poskytnout vše, co potřebují. A co tedy vlastně diváci potřebují? Doplňující informace, které jim v televizi neřeknou (proto to vyhledávání na Internetu) a diskuzi (proto ty sociální sítě).

Z pohledu interaktivity je televize oproti Internetu padesát let pozadu. Televizní diváci si zvykli na vymoženosti Internetu a rádi by těchto výhod využívali i u ostatních médiích. Mají samozřejmě smůlu, takže si Internetem a hlavně sociálními sítěmi při sledování televize pomáhají k lepšímu komfortu.

Američané sledující významné kulturní a sportovní události v televizi velice často zároveň zapínají Internet. Oskary sledovalo v televizi 29 % americké populace, 13 % z diváků mělo zároveň zapnutý Internet. Počet „obojetníků“ meziročně roste, takže za pár let může bát sledování televize a Internetu zároveň většinovou kratochvílí. Které internetové stránky televizní diváci při sledování oblíbených pořadů využívají? Google, Facebook, Yahoo a AOL. I tento žebříček potvrzuje, že diváci hlavně hledají, tedy jsou potenciálně nespokojení s přísunem informací z televize a potřebují si spektrum přijímaných dat obohatit o ta z Internetu.

Pokud Američané vykazují takto vysoká čísla diváků konzumujících zároveň televizní a internetovou zábavu, jak by podobný výzkum dopadl u nás? Pokud běží v televizi oblíbené pořady, dost zápisků na sociálních sítích se týká právě jich. Je ale potřeba brát v úvahu, že sledovaný vzorek v sítích může být dost matoucí. I když se říká, že televize je médium hlavně pro starší línou a neaktivní generaci, zápisky ze sociálních naopak ukazují, že mladí se na televizi dívají, a to hodně.

Zajímavé také je, že málokdo napíše pochvalný komentář, ale nadávají všichni. Českým Internetem se nese odpor vůči bulvárnímu stylu zpravodajství komerčních televizí a uživatelé sociálních sítí často nadávají, že se musejí dívat na hrající si koťata (zvířátka přece ve zpravodajské relaci nesmějí chybět, že?). Tak proč se dívají, když mají ten Internet a mohou se bavit po svém. Pokud mají sociální sítě sloužit k vylití srdíčka ohledně kvality televizních pořadů, jde o nástroj skutečně ideální. Z českého reptajícího diváka se brzo může stát bytost sedící u televize a počítače zároveň a nadávající na Facebooku na program.

Našli jste v článku chybu?

20. 3. 2010 11:14

Problém je v tom, že v jednom okně BĚŽÍ sociální sítě, v druhém okně BĚŽÍ tv tuner a v těch ostatních STOJÍ práce... 8^)

24. 3. 2013 0:28

zachary (neregistrovaný)

Zdravím. Vysvětli mi někdo, jak možné následující:

Vytvořím si fake acc s fake jménem a k tomu vytvořeným emailem. Jediné co mne s účtem blíže spojuje, je konfirmační sms, kdy musím zadat své číslo na mobil (zkusil jsem pevnou - nefunguje :-D). A hle - účet aktivován a první co na mne vykoukne je několik desítek odkazů na profil lidí, které skutečně znám!!!!!!!!! Abych si je přidal do přítel. Jak je toto možné? Mne napadlo jediné - že tito lidé sdílí svůj telefonní seznam a podle mého čísla si …

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Proč Stream netočí jen Kancelář Blaník?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu

Berňák kvůli EET prodlužuje otevírací dobu