Hlavní navigace

Telecom bude respektovat verdikt ČTÚ

Jiří Peterka

Český Telecom včera oznámil, že bude respektovat cenové rozhodnutí regulátora, které mu nařizuje účtovat koncovým zákazníkům původní ceny dle tarifu Internet2002. To znamená, že nezavede nový tarif Internet Plus ani nadstavbový program i-víkend. A jak to bude s provizemi pro poskytovatele internetového připojení?

Včera, ve středu 2. října, již nedošlo kolem Internetu a Českého Telecomu k tak překotnému vývoji jako v předchozích dvou dnech. Přesto se v této souvislosti objevila jedna významná zpráva – Telecom oznámil, že bude respektovat úterní rozhodnutí ČTÚ. Stalo se tak formou tiskové zprávy, kterou Telecom vydal v podvečer, a ve které uvádí:

ČESKÝ TELECOM respektuje Cenové rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) z prvního října t.r., kterým ČTÚ nařídil ČESKÉMU TELECOMU účtovat zákazníkům za vytáčený přístup ke službám sítě internet i nadále ceny dle tarifu Internet 2002, které měly být platné pouze do 30.9.2002.

Doufám jen, že nejde zase o nějakou podobnou kulišárnu jako v případě tiskové zprávy ČTc „Internet Plus startuje od 1. října“ z pátku 27.9.2002, kde se hovořilo o tom, že tarif Internet2002 zůstává i po 1.10. „na dnešní úrovni“ – ale pak se ukázalo, že to bylo míněno jen ve smyslu účtování tohoto tarifu koncovým zákazníkům a nikoli z pohledu vyplácených provizí, které se Telecom rozhodl přestat vyplácet a rozdíl si ponechat v kapse. Proto jsem už opatrnější a když Telecom píše, že bude respektovat " … rozhodnutí, které mu nařizuje účtovat zákazníkům i nadále ceny dle tarifu Internet2002 …", raději z toho nečiním žádné závěry o ostatních částech verdiktu regulátora. Například o vyplácení provizí internetovým providerům.

O internetových providerech se Telecom ve své včerejší tiskové zprávě explicitně zmiňuje, ale nikoli v souvislosti s provizemi, nýbrž v kontextu se samostatným zpoplatněním jejich služeb:

Tento způsob tarifování nedovoluje ČESKÉMU TELECOMU uzavřít s poskytovateli přístupu k internetu smlouvy o nezávislém zpoplatňování jejich služeb.

V této souvislosti mne ale napadá: proč by Telecom chtěl uzavírat s providery „smlouvy o nezávislém zpoplatnění jejich služeb“, když by jim, tak jako dosud, vyplácel provize z provolaných mi­nut?

Zajímavá je na tiskové zprávě Telecomu také následující pasáž:

Svým rozhodnutím ČTÚ zahrnul ceny telefonického připojení k internetu mezi plně regulované ceny a vzal tak na sebe rozhodující díl odpovědnosti za další vývoj cen v oblasti internetových služeb poskytovaných prostřednictvím pevných sítí.

Nejnovějším cenovým rozhodnutím regulátora asi skutečně došlo k zahrnutí cen dial-upu mezi ceny regulované (kde dosud nebyly). Byla to ostatně jedna z možných variant, které přicházely v úvahu pro aktivní působení na vývoj cen za připojení – v situaci, kdy kvůli asymetrii na trhu ještě nefungují přirozené konkurenční mechanismy a ceny diktuje všem jen jeden subjekt. Pravdou je i to, že zahrnutím cen mezi regulované ceny přechází odpovědnost za jejich další vývoj na regulátora. Doufám jen, že to není myšleno a ani do budoucna nebude využíváno jako nějaké alibi a že se regulátorovi podaří prosadit skutečný pokles koncových cen – a také že půjde pouze o přechodné řešení, než se vytvoří potřebné konkurenční prostředí, které bude dále stlačovat ceny samo.

Na analýze verdiktu regulátora Telecom očividně ještě pracuje, když ve své včerejší tiskové zprávě také píše:

ČESKÝ TELECOM rozhodnutí ČTÚ a jeho dopady dále analyzuje.

Co z pohledu zákazníka?

Tisková zpráva Telecomu explicitně zmiňuje i efekty, které se bezprostředně dotknou koncových zákazníků. Fakticky ale znamenají jen návrat k předchozímu stavu a absenci změn, které měly nastat k 1.10.2002, včetně toho, že nebude zaveden nový tarif Internet Plus:

způsob účtování za připojení k internetu se nezmění. Cena zůstane jednosložková a v případě všech ISP je jednotná a nižší tarify nebudou realizovány;

nebude zaveden nadstavbový cenový program pro internet „i-víkend“, umožňující neomezené surfování po internetu o víkendech a ve sváteční dny za paušální měsíční cenu;

nezvýší se počet volných hodin u internetových cenových programů. Například u cenového programu Home Internet tedy zůstane 13 volných hodin měsíčně namísto plánovaných 16.

První reakce

Agenturní zpravodajství ČTK přineslo včera také první reakce alternativních operátorů na úterní verdikt regulátora. Jsou vcelku pochopitelně pozitivní:

Podle generálního ředitele Contactelu Michala Čupy dal ČTÚ jasně najevo, že je připraven chránit zájmy přibližně 1,5 miliónu koncových zákazníků internetu v ČR.

V nepřehledné situaci, která kvůli krokům Telecomu v otázce vytáčeného připojení k internetu nastala, je regulace a dané cenové rozhodnutí optimální možnost," uvedl marketingový ředitel GTS David Duroň.

Aliatel zhodnotil úterní rozhodnutí ČTÚ jako razantní a správný krok. „Zvláště pak oceňujeme jednoznačnou formulaci rozhodnutí, které fakticky zamezuje zavedení nového tarifního modelu Telecomu,“ uvedla mluvčí Martina Kemrová.

Perlička na závěr

Na závěr si neodpustím malou perličku, týkající se právě zpravodajství ČTK. Tomu se totiž podařilo vyrobit pikantní chybičku v následující větě:

Podle rozhodnutí ČTÚ by si měl Telecom jako dosud účtovat za připojení k internetu pevnou cenu 1,40 Kč za prvních deset minut ve špičce a 80 haléřů za každou další minutu a 55, respektive 25 haléřů mimo špičku.

Pokud by to byla pravda, pak by Internet u nás opravdu výrazně zlevnil – když by uživatel skutečně platil jen 1,40 Kč za celých prvních deset minut ve špičce (a nikoli 1,40 Kč za každou z prvních deseti minut), a mimo špičku by šlo dokonce o časově neomezený paušál! Autoři si toho zřejmě nevšimli, a přesně stejná věta se pak začala objevovat v různých zprávách ČTK v úterý i ve středu. V nezměněné podobě se dostala i na různé e-ziny, které mechanicky přetiskují zprávy ČTK jako své vlastní články.

Našli jste v článku chybu?

4. 10. 2002 13:47

Pluton (neregistrovaný)
Zdarma Vam poradim jak jak usetrit za soucasne situace. Nepouzivejte placeny IOL, ale nejakyho slusnyho providera kterymu nic extra platit nebudete muset :-)))

4. 10. 2002 12:54

Jiri Kratochvil (neregistrovaný)
Jsem pripojen pres Litvinov. Na autodromu sice je pevna linka, ale urcite mi neprodaji konektivitu.

Verte mi - kdyz jsem shanel pevnou linku, obvolal jsem snad vsechny lokalni providery, ale pro nikoho nebyla zajimava tahle malinkata lokalita, ze ktere neni prakticky nikam videt, a kde si objedna sluzbu max. jeden az dva zakaznici.

Nakonec jako jedine reseni pripadla tato varianta ...Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Dárkové poukazy. Vaše byznys výhra

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy