Hlavní navigace

Telecom prodává Kvantum a Svět namodro

Mirek Zeman 31. 10. 2002

Zkazky o prodeji Světa namodro se na českém Internetu objevily již v pátek. Některé seriózní, jiné ironické. Důvodem této ironie byla zejména informace o ceně jeden milion korun, kterou si Český Telecom za Svět namodro představuje. Ovšem Český Telecom neprodává pouze Svět namodro. Vypadá to na Imaginet rozpuštěný a vypuštěný.

FilmWEB, Gameport či Naruby je pouze neúplný výčet internetových titulů, které jsou součástí divize Imaginet společnosti Český Telecom, jež je má v úmyslu prodat. Jedničkou na tomto seznamu je bezpochyby Svět namodro, jeden z nejstarších českých zpravodajských serverů. Důvodem je podle vedoucího projektu Radka Hromuško, že: „Svět namodro se, podle nově přijaté koncepce Quick.cz, obsahově nehodí do nového profilu portálu Quick.“ Alespoň tak to formuloval v úterý 29. října v (mini)rozhovoru na serveru Technet. Ke stejnému článku se připojila i anketa, zda je Svět namodro za jeden milion korun možno prodat. Hlasovalo sice pouze 23 čtenářů, ale 56,52 procent říká: „Rozhodně ne.“

Svět namodro byl bytostně spjat s osobou Daniela Dočekala. Stejná antropologická závislost se objevovala i u jiných zpravodajských serverů, většina z nich se z ní však dokázala na rozdíl od Světa namodro vymanit. Původně vycházel jako technologická příloha deníku Neviditelný pes Ondřeje Neffa, aby se posléze stal součástí mediální agentury M.I.A. V únoru roku 2000 koupil 100procentní podíl v M.I.A. Český Telecom za blíže nespecifikovanou částku. Svět namodro nejprve prošel transformací z IT periodika na širokospektrální médium a následně z širokospektrál­ního média na IT periodikum. K 1. říjnu byl z Českého Telecomu Daniel Dočekal odejit a nad budoucností Světa namodro se začaly vznášet otazníky.

Stanovisko Českého Telecomu je, že není k čemu zaujímat stanovisko, protože ačkoli je všude informace brána jako hotová věc, Český Telecom ji oficiálně neoznámil. O prodeji se dle mluvčí Imaginetu Jany Voňavkové zatím uvažuje. Důvodem je, že vedení Imaginetu dospělo k poznání, že portál má být tvořen službami a nikoli obsahem. Do jaké míry je či není toto poznání správné, by bylo námětem na samostatný článek. Příčinou současného stavu je internetová horečka, která začala nákupem M.I.A. v okamžiku, kdy internetová horečka ve světě skončila, či spíše byla skončena pádem technologické burzy. V Českém Telecomu ji uzavřelo až odejití ředitele Imaginetu Freda Ledbettera o dva roky později…

Názor Daniela Dočekala zní, že Český Telecom je telekomunikační firma a v oblasti Internetu nedokáže podnikat, resp. čím více se vzdaluje od drátů, tím hůře. I když je asi správné poznamenat, že pod taktovkou Daniela Dočekala se obsahové části Imaginetu rovněž dvakrát nedařilo. Původně se objevovaly spekulace, že Svět namodro by mohla koupit společnost Economia OnLine vydávající zpravodajský server iHNed, pro kterou dělá DigiWeb, ovšem cenu jeden milion korun označil Daniel Dočekal za šílenou a sám by byl údajně za Svět namodro ochoten zaplatit 50 tisíc korun. Je navíc otázka, jak to všechno dopadne, protože 30. listopadu by měl být Český Telecom prodán konsorciu Deutsche Bank a TDC.

MIF16

Dle mého názoru Svět namodro za jeden milion korun rovněž nestojí, uvážíme-li, co vlastně kupujeme. Internetové periodikum se skládá z archivu, čtenářů, inzerce a značky. Archiv Světa namodro je nepoužitelný, protože není kvalitní ani systematický a svoji hodnotu může mít pouze pro Daniela Dočekala nebo s Danielem Dočekalem. Tvrdí-li Radek Hromuško, že je schopen udržet vyrovnaný rozpočet, je tomu tak možná v okamžiku, kdy se nachází v područí M.I.A. Jakmile by se vydal na sólovou dráhu, bylo by nejspíše všechno jinak. Značka Světa namodro má hodnotu spíše komunitní než obchodní, takže zbývá oněch čtyři a půl tisíce unikátních návštěvníků, kteří na Svět namodro denně zabrowsí. Je to věc názoru.

Jak již bylo v úvodu naznačeno, Svět namodro není jediným statkem, který Český Telecom hodlá (či spíše má v úmyslu) zpeněžit. Vyjma výše zmíněných je to systém výměnné reklamy Kvantum spadající pod M.I.A. Jana Voňavková věc odmítla komentovat, ale marketingový manažer M.I.A. Daniel Nohel to potvrdil. Cena zatím není známa, třebaže se objevila spekulace, že Český Telecom nabídl Kvantum Atlasu za 1,5 milionu impresí. Ředitel Atlasu Pavel Sodomka řekl, že jednání dosud neproběhlo. Zajímavou otázkou v tomto kontextu rovněž je, co bude s M.I.A. jako celkem, protože neustále generuje ztrátu, která se měsíc za měsícem prohlubuje.

Anketa

Má Svět namodro cenu jeden milion korun?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení