Hlavní navigace

Telefónica otevře v Česku inkubátor Wayra v latinskoamerickém stylu

Petr Kočí 8. 3. 2012

Také Telefónica se rozhodla podporovat internetové startupy. Včera v Londýně oznámila záměr vybudovat pod značkou Wayra inkubátory v Británii, v Irsku, v Německu a v České republice. Nebudeme mít více inkubátorů než životaschopných startupů?

Do nové iniciativy chce telekomunikační obr letos investovat nejméně milion eur. Není zcela jasné, zda do každé pobočky, nebo celkem.

V Česku by se měl akcelerátor Wayra otevřít do konce letošního roku. Další nové pobočky startují ve třetím čtvrtletí v Mnichově a ve druhém čtvrtletí v Londýně a na dosud neupřesněném místě v Irsku.

Jaké budou podmínky v české pobočce, kde bude sídlit a kdo ji povede, není zatím jisté. Mluvčí Telefóniky Hany Farghali Lupě řekl, že o záměru ví od loňského prosince. Žádné zřetelné kroky k jeho uskutečnění však zatím uvnitř korporace neproběhly. Není znám ani rozpočet české Weyry. Peníze totiž nepůjdou z Prahy, ale přímo z nadnárodní centrály. Jediné trochu konkrétnější údaje jsou, že Weyra by měla sídlit v českém hlavním městě a měla by být o něco menší než ta londýnská.

Nedostatkem inkubátorů Česko netrpí

„Jde nám o to, dát šanci firmám, které mohou přinést čerstvý vítr do telekomunikačního a ICT byznysu. Nejlépe takovým, které mají akviziční potenciál a mohou rozvíjet a rozšiřovat to, co děláme dnes,“ řekl Hany Farghali. Telefónica chce zkusit podobnou strategii jako Google: prozkoumávat co největší množství slepých uliček, hledat nové synergie a možnosti, jak na nich vydělat.

O londýnské Weyře už to víme o něco víc: má sídlit v módně zrekonstruované průmyslové budově ve West Endu. Přihlášky přijímá do 22. dubna. Až se otevře, najdou v něm útočiště dvě desítky startupů. Rozvíjet svůj byznys pod ochranou inkubátoru budou moci až šest měsíců. Telefónica jim potom za desetiprocentní podíl ve firmě nabídne až 50 tisíc eur. Pro srovnání: pražský StartupYard nabízí podle nových pravidel za stejný podíl 10 tisíc dolarů.

Weyra v Praze narazí na sílící konkurenci nejen v podobě StartupYardu, který vznikl z iniciativy českých internetových podnikatelů. V dubnu má v Praze zahájit činnost místní pobočka britského akcelerátoru Springboard. Již delší dobu fungují i další, státem podporované projekty, jako je Technologické inovační centrum v Praze nebo Jihomoravské inovační centrum v Brně.

Hlavně tým a silnou myšlenku

Podle globálního šéfa projektu Wayra Gonzalo Martína-Villy hledá Telefónica převratné nápady, zejména mezi mobilními aplikacemi, v elektronickém obchodování a sociálních sítích – nechce se však omezovat jen na tyto oblasti.

“Musí to nějak souviset s tím, co nyní děláme? Ne. Chceme akcelerovat cokoli, co má v digitálním byznysu silnou myšlenku a hodnotu,” řekl Martín-Villa.

Hlavním kritériem pro výběr startupu do akcelerátoru Weyra bude podle něj kvalita týmu. Není sice vyloučeno, že do programu vezmou i jednotlivce, jejich šance oproti větším skupinám jsou však podstatně menší. A to i v případě, že bude stejně kvalitní projekt.

Podle Simona Devonshire, dalšího z šéfů projektu, nabídne Wayra startupům rady hvězdných rádců. “Zatím se nám podařilo získat v podstatě každého, koho jsme oslovili. Příkladem takové celebrity v Británii může být Peter Jones.”

WT100

Wayra zahájila činnost loni v Kolumbii, Mexiku, Argentině, Venezuele, Chile, Peru, Brazílii a ve Španělsku. Vedle nabídky financování a kanceláří dostávají účastníci také přístup k materiálům a kontakty na mentory a startupy ze všech zahraničních poboček.

Zdroj: WSJ TechEurope

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní