Hlavní navigace

Telefónica otevře v Česku inkubátor Wayra v latinskoamerickém stylu

Petr Kočí 8. 3. 2012

Také Telefónica se rozhodla podporovat internetové startupy. Včera v Londýně oznámila záměr vybudovat pod značkou Wayra inkubátory v Británii, v Irsku, v Německu a v České republice. Nebudeme mít více inkubátorů než životaschopných startupů?

Do nové iniciativy chce telekomunikační obr letos investovat nejméně milion eur. Není zcela jasné, zda do každé pobočky, nebo celkem.

V Česku by se měl akcelerátor Wayra otevřít do konce letošního roku. Další nové pobočky startují ve třetím čtvrtletí v Mnichově a ve druhém čtvrtletí v Londýně a na dosud neupřesněném místě v Irsku.

Jaké budou podmínky v české pobočce, kde bude sídlit a kdo ji povede, není zatím jisté. Mluvčí Telefóniky Hany Farghali Lupě řekl, že o záměru ví od loňského prosince. Žádné zřetelné kroky k jeho uskutečnění však zatím uvnitř korporace neproběhly. Není znám ani rozpočet české Weyry. Peníze totiž nepůjdou z Prahy, ale přímo z nadnárodní centrály. Jediné trochu konkrétnější údaje jsou, že Weyra by měla sídlit v českém hlavním městě a měla by být o něco menší než ta londýnská.

Nedostatkem inkubátorů Česko netrpí

„Jde nám o to, dát šanci firmám, které mohou přinést čerstvý vítr do telekomunikačního a ICT byznysu. Nejlépe takovým, které mají akviziční potenciál a mohou rozvíjet a rozšiřovat to, co děláme dnes,“ řekl Hany Farghali. Telefónica chce zkusit podobnou strategii jako Google: prozkoumávat co největší množství slepých uliček, hledat nové synergie a možnosti, jak na nich vydělat.

O londýnské Weyře už to víme o něco víc: má sídlit v módně zrekonstruované průmyslové budově ve West Endu. Přihlášky přijímá do 22. dubna. Až se otevře, najdou v něm útočiště dvě desítky startupů. Rozvíjet svůj byznys pod ochranou inkubátoru budou moci až šest měsíců. Telefónica jim potom za desetiprocentní podíl ve firmě nabídne až 50 tisíc eur. Pro srovnání: pražský StartupYard nabízí podle nových pravidel za stejný podíl 10 tisíc dolarů.

Weyra v Praze narazí na sílící konkurenci nejen v podobě StartupYardu, který vznikl z iniciativy českých internetových podnikatelů. V dubnu má v Praze zahájit činnost místní pobočka britského akcelerátoru Springboard. Již delší dobu fungují i další, státem podporované projekty, jako je Technologické inovační centrum v Praze nebo Jihomoravské inovační centrum v Brně.

Hlavně tým a silnou myšlenku

Podle globálního šéfa projektu Wayra Gonzalo Martína-Villy hledá Telefónica převratné nápady, zejména mezi mobilními aplikacemi, v elektronickém obchodování a sociálních sítích – nechce se však omezovat jen na tyto oblasti.

“Musí to nějak souviset s tím, co nyní děláme? Ne. Chceme akcelerovat cokoli, co má v digitálním byznysu silnou myšlenku a hodnotu,” řekl Martín-Villa.

Hlavním kritériem pro výběr startupu do akcelerátoru Weyra bude podle něj kvalita týmu. Není sice vyloučeno, že do programu vezmou i jednotlivce, jejich šance oproti větším skupinám jsou však podstatně menší. A to i v případě, že bude stejně kvalitní projekt.

Podle Simona Devonshire, dalšího z šéfů projektu, nabídne Wayra startupům rady hvězdných rádců. “Zatím se nám podařilo získat v podstatě každého, koho jsme oslovili. Příkladem takové celebrity v Británii může být Peter Jones.”

Wayra zahájila činnost loni v Kolumbii, Mexiku, Argentině, Venezuele, Chile, Peru, Brazílii a ve Španělsku. Vedle nabídky financování a kanceláří dostávají účastníci také přístup k materiálům a kontakty na mentory a startupy ze všech zahraničních poboček.

Zdroj: WSJ TechEurope

Našli jste v článku chybu?

9. 3. 2012 20:53

Kamil (neregistrovaný)

Proč v latinskoamerickém stylu? Telefonica si tenhle model ověřila ve státech latinské ameriky, kde je jí hlavní uživatelská základna. Je logické, že se teď snaží aplikovat podobný systém i na trzích kam postupně proniká.
Přínos to má pro obě strany, Telefonica získá přístup k zajímavým projektům, které přinesou další revenue stream do jejího portfolia. Vzhledem k technické a uživatelské základně telefoniky je nasnadě, že se snaží využít této výhody na proniknutí, do dalších forem služeb, které …

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon