Hlavní navigace

Telefónica otevře v Česku inkubátor Wayra v latinskoamerickém stylu

Petr Kočí 8. 3. 2012

Také Telefónica se rozhodla podporovat internetové startupy. Včera v Londýně oznámila záměr vybudovat pod značkou Wayra inkubátory v Británii, v Irsku, v Německu a v České republice. Nebudeme mít více inkubátorů než životaschopných startupů?

Do nové iniciativy chce telekomunikační obr letos investovat nejméně milion eur. Není zcela jasné, zda do každé pobočky, nebo celkem.

V Česku by se měl akcelerátor Wayra otevřít do konce letošního roku. Další nové pobočky startují ve třetím čtvrtletí v Mnichově a ve druhém čtvrtletí v Londýně a na dosud neupřesněném místě v Irsku.

Jaké budou podmínky v české pobočce, kde bude sídlit a kdo ji povede, není zatím jisté. Mluvčí Telefóniky Hany Farghali Lupě řekl, že o záměru ví od loňského prosince. Žádné zřetelné kroky k jeho uskutečnění však zatím uvnitř korporace neproběhly. Není znám ani rozpočet české Weyry. Peníze totiž nepůjdou z Prahy, ale přímo z nadnárodní centrály. Jediné trochu konkrétnější údaje jsou, že Weyra by měla sídlit v českém hlavním městě a měla by být o něco menší než ta londýnská.

Nedostatkem inkubátorů Česko netrpí

„Jde nám o to, dát šanci firmám, které mohou přinést čerstvý vítr do telekomunikačního a ICT byznysu. Nejlépe takovým, které mají akviziční potenciál a mohou rozvíjet a rozšiřovat to, co děláme dnes,“ řekl Hany Farghali. Telefónica chce zkusit podobnou strategii jako Google: prozkoumávat co největší množství slepých uliček, hledat nové synergie a možnosti, jak na nich vydělat.

O londýnské Weyře už to víme o něco víc: má sídlit v módně zrekonstruované průmyslové budově ve West Endu. Přihlášky přijímá do 22. dubna. Až se otevře, najdou v něm útočiště dvě desítky startupů. Rozvíjet svůj byznys pod ochranou inkubátoru budou moci až šest měsíců. Telefónica jim potom za desetiprocentní podíl ve firmě nabídne až 50 tisíc eur. Pro srovnání: pražský StartupYard nabízí podle nových pravidel za stejný podíl 10 tisíc dolarů.

Weyra v Praze narazí na sílící konkurenci nejen v podobě StartupYardu, který vznikl z iniciativy českých internetových podnikatelů. V dubnu má v Praze zahájit činnost místní pobočka britského akcelerátoru Springboard. Již delší dobu fungují i další, státem podporované projekty, jako je Technologické inovační centrum v Praze nebo Jihomoravské inovační centrum v Brně.

Hlavně tým a silnou myšlenku

Podle globálního šéfa projektu Wayra Gonzalo Martína-Villy hledá Telefónica převratné nápady, zejména mezi mobilními aplikacemi, v elektronickém obchodování a sociálních sítích – nechce se však omezovat jen na tyto oblasti.

“Musí to nějak souviset s tím, co nyní děláme? Ne. Chceme akcelerovat cokoli, co má v digitálním byznysu silnou myšlenku a hodnotu,” řekl Martín-Villa.

Hlavním kritériem pro výběr startupu do akcelerátoru Weyra bude podle něj kvalita týmu. Není sice vyloučeno, že do programu vezmou i jednotlivce, jejich šance oproti větším skupinám jsou však podstatně menší. A to i v případě, že bude stejně kvalitní projekt.

Podle Simona Devonshire, dalšího z šéfů projektu, nabídne Wayra startupům rady hvězdných rádců. “Zatím se nám podařilo získat v podstatě každého, koho jsme oslovili. Příkladem takové celebrity v Británii může být Peter Jones.”

WT100

Wayra zahájila činnost loni v Kolumbii, Mexiku, Argentině, Venezuele, Chile, Peru, Brazílii a ve Španělsku. Vedle nabídky financování a kanceláří dostávají účastníci také přístup k materiálům a kontakty na mentory a startupy ze všech zahraničních poboček.

Zdroj: WSJ TechEurope

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

DigiZone.cz: Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

Digi2GO u Alza.cz a s balíčkem Sport zdarma

DigiZone.cz: ČT začne vysílat z Hradce Králové

ČT začne vysílat z Hradce Králové

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny