Hlavní navigace

Telefónica: za pomalé načítání videí na YouTube jsme nemohli

Martin Vyleťal 11. 2. 2014

Problémy s načítáním videí na videoserveru YouTube, na které si zákazníci v posledních měsících stěžovali, prý souvisely s konektivitou na serverech společnosti Google.

Někteří zákazníci Telefóniky si už od začátku loňského října stěžovali na pomalé načítání videí na serveru YouTube. Zástupci operátora zákazníkům už tehdy tvrdili, že problém není na jejich straně, ale na straně Googlu.

Dle globálního zjištění má problém s načítáním přímo Youtube, z naší strany není tento server nijak blokován ani omezován. Doporučím se tedy obrátit přímo na společnost Google, poradil 8. října naštvaným zákazníkům na diskusním fóru operátora O2 Guru Vašek.

O dva dny později O2 Guru Sandra zákazníkům sdělila, že Telefónica začala situaci s firmou Google řešit a požádala je o strpení. Jenže problémy s pomalým načítáním se nepodařilo odstranit ani s koncem loňského roku a nespokojení zákazníci tak začali spekulovat, zda operátor YouTube neblokuje záměrně. Někteří se dokonce začali připojovat k YouTube přes veřejný proxy server vytvořený jedním ze zákazníků O2.

Neomezujeme YouTube

Trvalo skoro tři měsíce, než se problémy s načítáním podařilo vyřešit. Koncem ledna zástupci O2 zákazníky informovali, že Google provedl na své straně úpravy, které by měly vést k odstranění potíží. Zákazníci následně na diskusních fórech potvrdili, že zaregistrovali zlepšení.

Podle Ctibora Jappela z Telefóniky byla příčina pomalého načítání videí na straně Googlu: Podle našich informací pokles rychlosti načítání YouTube souvisel s konektivitou na serverech společnosti Google. Ze strany společnosti Google došlo k takovým síťovým úpravám, díky kterým nyní rychlost načítání YouTube dosahuje běžných hodnot, vysvětluje.

Telefónika se také brání tomu, že by se problém omezoval pouze na její internetové přípojky, byť někteří zákazníci v diskusích tvrdili, že se jim videa načítají pomalu pouze na zařízeních připojených k internetu prostřednictvím DSL přípojky od O2.

V globálním měřítku zřejmě neplatí, že by problém zaznamenalo jen připojení O2. V rámci České republiky jsme však dominantním poskytovatelem DSL připojení, které bylo problémem postiženo nejvíce. Přesto jsme od začátku roku oficiální cestou zaregistrovali cca 80 stížností, což není ani 0,01 % z celkové báze DSL zákazníků (cca 930 000). Máme informace o tom, že i někteří lokální poskytovatelé připojení k internetu měli obtíže se službou YouTube, uvedl Jappel.

Zástupci Telefóniky také popřeli, že by firma nějakým způsobem omezovala svým zákazníkům funkčnost YouTube: „Telefónica ČR v žádném případě neuplatňuje jakoukoliv formu traffic shapingu na službu Youtube,“ ujišťuje Jappel.

Přiškrcené video?

Možné přiškrcování videoslužeb ze strany providerů začíná být v poslední době žhavým tématem mezi americkými uživateli. Tamní telekomunikační úřad Federal Communication Commission (FCC) v půlce ledna prohrál s firmou Verizon soudní spor, ve kterém šlo o dodržování síťové neutrality. Podle verdiktu FCC nedostatečně zdůvodnila svá nařízení, která providerům zakazují diskriminovat nebo omezovat konkrétní služby.

MIF16

Uživatelé od té doby pozorně sledují jakékoli náznaky toho, že by poskytovatelé soudního verdiktu využili například k omezení videoslužeb, které přenášejí nejvíc dat. Minulý týden tak vzbudil velkou pozornost blog jednoho uživatele, který tvrdil, že Verizon začal přiškrcovat Netflix. Jeho tvrzení se nakonec nepodařilo prokázat, to ale neznamená, že je podobná věc zcela vyloučená, popisuje server Ars Technica

Poklesy rychlosti videoslužeb u některých providerů ale nakonec mohou mít i zcela prozaické důvody: špatné nastavení peeringu kombinované s nečekaným nárůstem stahovaných dat, dodává v dalším textu na toto téma Ars Technica. 

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně