Hlavní navigace

Telefonování po Internetu znovu povoleno

Petr Tesařík 28. 7. 1999

Po Českém telekomunikačním úřadu i ministr dopravy a spojů Antonín Peltrám dospěl k závěru, že volání do zahraničí via Paegas Internet Call nenarušuje zákonem zajištěný monopol SPT Telecomu. RadioMobil proto hodlá službu ihned obnovit, podobný projekt chystá i Eurotel. Je to důvod k radosti?

Po několika měsících zkoumání ČTÚ rozhodl v neprospěch SPT Telecom, který se být poškozován ve své exkluzivitě internetovou telefonií, jak ji loni pod obchodním jménem Paegas Internet Call zavedl RadioMobil, provozovatel mobilní sítě Paegas. Proti tomuto rozhodnutí se Telecom odvolal, ministr jej však potvrdil. Sláva, chtělo by se volat. Jenomže to bychom zanedlouho mohli také děkovat takto: „Děkujeme ti, ó dobrotivý státe, že všem pekařům dovoluješ prodávat rohlíky a že jsme dražší housky nemuseli od konkurence kupovat déle než půl roku, když se jí ty rohlíky zdály podezřelé.“

Rozhodnutí ČTÚ (a ministra Peltráma) tedy nepovažuji za moudré, nýbrž za jediné možné, zachovávající zdravý rozum. Ano, v dnešní době je každý takový projev soudnosti v politice (neboť monopol SPT i veškerá řízení, jež se ho týkají, mají politický podtext) malým zázrakem, ale to není důvod k radosti, ale spíš k zamyšlení nad hlubinami, kam až dospěla současná situace. Ale zpět k věci. Generální pověření ČTÚ, které umožňuje poskytování tohoto druhu služeb všem operátorům, přichází až v podivuhodné časové shodě s ohlášením služby Net Call-55 druhého českého operátora, Eurotelu. Praktický výsledek celé kauzy z ekonomického hlediska je, že znemožnila RadioMobilu získat konkurenční výhodu.

Abych to přiblížil i z druhé strany. Zkuste si představit, že jste manažerem Eurotelu a stojíte před rozhodnutím, zda investovat velké prostředky do vývoje internetové telefonie, přičemž není jasné, zda se tyto prostředky začnou vracet dřív, než v roce 2001, pokud by ČTÚ rozhodl nepříznivě. Podstoupili byste takové riziko? Nebo byste se snažili buď nějak v předstihu zjistit, jakým směrem se zkoumání ubírá, či přímo finální rozhodnutí ovlivnit? Já neříkám tak ani tak, ale zkušenosti posledních let ukazují, že kde se točí velké peníze, tam bezúplatnost státních úředníků poněkud ustupuje do pozadí… :( BTW jsou některé země (v arabském světě), kde se úplatky zcela legálně zanášejí do účetnictví a zahrnují do nákladů. Nestálo by za úvahu v současné situaci, kdy se i u nás úplatky považují za cosi vcelku běžného, upravit v tomto smyslu Zákon o účetnictví?

Pominu-li bezprostřední dopady na zúčastněné firmy, tímto rozhodnutím se také zbrzdil všeobecný vývoj českého Internetu, a za to státu určitě pochvala nepatří. Už proto ne, že ani nijak jinak se o jeho rozvoj nezasazuje, díky čemuž se Česká republika v této oblasti řadí k nejzaostalejším evropským zemím. :O Přitom je velice dobře známo, že hlavní rozdíl mezi bohatými a chudými státy spočívá především v míře technologického rozvoje. Proto například Spojené státy investují neuvěřitelné částky do primárního výzkumu a stejně neuvěřitelnými částkami financují svůj vlastní výzkum americké firmy. Uvědomují si naši vládní představitelé, že podobnými zásahy (a teď nejde jen o Internet!) nás vzdalují západní Evropě a přibližují ji zemím třetího světa?!

MIF16

Petr Tesařík


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?