Hlavní navigace

Telekomunikační zákon: "Uředníci už jsou takoví"

Marek Antoš 12. 5. 2000

Na diskusním fóru o telekomunikacích, které se konalo tento týden, se sešla docela zajímavá skupina diskutujících. O senzační odhalení se postaral vysoký úředník ministerstva dopravy, když vysvětloval, proč nový zákon odkládá faktickou liberalizaci o dva roky. Je to vůbec možné?

Telekomunikační zákon se pomalu dostává znovu do kurzu, přestože ho masové sdělovací prostředky už jednou odložily jako „provařený“ do starého železa. Důvodem je skutečnost, že se o něm bude toto pondělí znovu hlasovat v poslanecké sněmovně. Senát jí ho totiž vrátil se změnami (připomínám, že ony tolik diskutované lhůty byly zkráceny jen o půl roku) a poslanci nyní musí rozhodnout, zda si prosadí svoji původní verzi, nebo zda přijmou návrh Senátu. Z praktického hlediska je třeba říci, že ani jedna z těchto variant není dramaticky lepší: lhůta se sice může o půl roku zkrátit, ale i tak si počkáme další rok a půl. Přesto by samozřejmě bylo dobré, kdyby poslanci odklepli aspoň toto drobné zlepšení.

Diskusní fórum o telekomunikacích bylo prvním ze série těchto fór, toto téma bylo zvoleno právě s ohledem na současné přijímání zákona. Nechci se pouštět do nějakého rozsáhlého hodnocení, protože jsem se na jeho přípravě zčásti podílel a přijal jsem též nevděčnou úlohu moderátora, nicméně z mého „novinářského“ pohledu se povedlo. Diskutovat přišli mimo jiné zástupci Telecomu (Jan Slavíček, Kamil Čermák), Contactelu (Miroslav Řezníček) a Aliatelu (Richard Stonavský), za stát ředitel odboru telekomunikací MDS (Jiří Domanský) a za chudáky zákazníky Ondřej Neff.

Diskuse byla místy více a místy méně bouřlivá, největší kritika z publika se nakonec snesla na pana ředitele Domanského. Po pravdě řečeno byl na jedné straně v nevděčné úloze, protože zastupoval tvůrce zákona, kteří příliš populární nejsou, na druhé straně si však sám poněkud přitížil svým vystupováním. Pokud jde o dotyčné lhůty, celou dobu argumentoval především Evropskou unií, která však rozhodně žádné dva roky odkladu nepřikazuje, ba naopak, v případě krátké volby je zakazuje. Zatímco doposud vždy zástupci ministerstva i Telecomu argumentovali tím, že je odklad všech tří služeb (krátká volba, trvalá volba i přenositelnost čísla) nutný z technických důvodů, ředitel Domanský uvedl jiné vysvětlení, které si zaslouží na Lupě obvykle nepoužívané tučné písmo. Úředníci jsou už podle něj takoví – když je možná nějaká delší lhůta, tak ji využijí! Každý z nás tedy bude další dva roky platit z vlastní kapsy faktické prodloužení monopolu jen kvůli tomu, že si úředníci chtěli dopřát dost času – žádné technické důvody.

MIF16

Musím se přiznat, že jsem si doposud myslel, že je sice nový telekomunikační zákon špatný a odkladné lhůty poškozují nás všechny, nicméně tím stát sleduje nějaký svůj – byť pofidérní – cíl; například prodat Telecom o pár miliard dráž. Úterní diskuse však mojí jistotou otřásla: zdá se, že budeme všichni snášet monopol o dva roky navíc zcela bezdůvodně. To víte, úředníci už jsou takoví.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Podnikatel.cz: Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?

Restaurace s menu za 69 Kč. Okrádají stát?