Hlavní navigace

TeliaSonera staví novou optickou trasu z Prahy, v ČR investovala miliardy

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Třetí nezávislá trasa povede do obřího datového hubu ve Frankfurtu. TeliaSonera už v Česku investovala miliardy.

Skandinávský telekomunikační gigant TeliaSonera buduje novou optickou trasu z Prahy. Projekt už je v chodu a dokončen bude v třetím kvartálu letošního roku. Páteřní linka spojí české hlavní město nejkratší možnou trasou s Norimberkem a především Frankfurtem.

Pro Telii to bude už třetí větev, kterou na území České republiky provozuje. Současná infrastruktura vede podél dálnice D1 přes Brno dolů na Budapešť a z Brna rovněž odbočuje nahoru na Ostravu a do Polska. Druhá současná trasa vede z Prahy směrem na Drážďany a Hamburk.

„Bude možné těžit z nejlepšího možného přístupu do Frankfurtu, který je obecně považován za jeden z nejdůležitějších datových hubů,“ komentuje pro Lupu Jindřich Chaloupka, který se v Telii stará o datový byznys v několika zemích včetně Česka.

Zájmem severského providera je také díky třetí trase dobře odbavit Polsko, odkud je to kousek i na Ukrajinu. „Polsko se nyní do Frankfurtu rychle dostane přes Ostravu a Brno,“ popisuje Chaloupka.

V Česku investovány miliardy

TeliaSonera oficiálně přesně nekomentuje, kolik do nového projektu investuje. Podle informací Lupy má nicméně společnost v Česku historicky investovány zhruba tři miliardy korun. Optické trasy v drtivé většině případů vlastní, pouze na Břeclavsku je menší část, kde se kooperuje s Dial Telecomem. „Zájmem Telie je mít vlastní infrastrukturu a co nejméně si toho pronajímat,“ dodává Chaloupka. Sítě navíc nejsou přiloženy k někomu dalšímu.

Jindřich Chaloupka, TeliaSonera.
Autor: Jan Sedlák

Jindřich Chaloupka, TeliaSonera

TeliaSonera v Česku ročně vygeneruje tržby řádově ve stovkách milionů korun. Oblasti střední a východní Evropy a Balkánu jsou pro společnost obecně z hlediska tržeb stabilní. Výraznější investice se ovšem provádějí zejména v zemích, kde masivně narůstá spotřeba dat, třeba v Asii. „Praha má každopádně dobré postavení, jde o silnou tranzitní oblast.“

Telia například přes Česko a hlavní město „žene“ hlavní (core) síť právě na Balkán. Dobré postavení nicméně není dáno například zákony nebo ekonomickou situací, jako spíše čistě geografickým postavením.

Hlavním byznysem skandinávské společnosti u nás je prodej IP konektivity do zahraničí. Je možné odsud obsluhovat také české zákazníky, kteří chtějí propojit zahraniční lokality. Služeb Telia využívají jména jako O2, Vodafone, T-Mobile, Dial Telecom, České Radiokomunikace, ČD-Telematika či řada providerů a menších regionálních hráčů. „Čeští zákazníci se umí zaručit, že odběr bude takový a takový. Jsou zde vidět jasné nárůsty využívání nových služeb.“

Optika na generace dopředu

Kapacita uplinků z a do Prahy se alokuje podle toho, kolik zákazníci potřebují, dnes jde o stovky gigabitů. „Při dosažení 40 procent kapacity našich uplinků automaticky provádíme upgrade a posílení,“ popisuje Chaloupka. Uvádí také, že v současné době má Telia „položeno tolik optiky, že je to na několik generací.“

Přenos dat každopádně roste, jak na území Česka, tak doručování a stahování ze zahraničí. Čísla ženou nahoru zejména streaming a video. NIX už třeba běžně nabízí 100Gb porty. Na 100Gb se u nás adaptovalo třeba O2, které tyto porty využívá pro zahraničí a hlavní partnery. Pro ilustraci – rekordem, které O2 posílalo do NIXu, je 158 Gb/s. Jen hokejový zápas Česka s Norskem naposledy vygeneroval tok 126 Gb/s.

TeliaSonera očekává, že postupně zavede i nové služby. Už dnes vedle zahraničního připojení nabízí třeba kolokaci (firma sama má infrastrukturu v datovém centru CE-Colo, tedy u T-Mobilu) a kapacitní služby „bod-bod“. Pronajímá se i nenasvícené vlákno, čehož využívá třeba CESNET. Do budoucna se u nás mají nabídnout věci typu „Cloud Connect“, kdy se zákazníci co nejrychleji chtějí dostat k velkým cloudům typu Microsoft Azure či Amazon AWS.

Pozice Telie v Česku a regionu je v podstatě dominantní. Globálně se firma pere o pozici jedničky s Level3. Telia na našem trhu působí už kolem dvaceti let. „Očekáváme, že další nárůsty dat masivně podpoří zejména mobilní přenosy,“ počítá šéf TeliaSonera pro Evropu, Blízký východ a Afriku Simon Vye.

Našli jste v článku chybu?

28. 6. 2016 10:33

Sice nepoběží ... ale tohle je článek, co na Lupu patří. I když to zavání PRkem, tak obchodní cílení na čtenáře Lupy asi nebude.

28. 6. 2016 19:45

Unknown (neregistrovaný)

Na server o internetu podle me zprava o tom ze svetova jednicka sem natahla dalsi optickou trasu patri. Jeste si pamatuju jak jeden bagrista, tusim nekde u Plzne, znefunkcnil pulku upstreamu v CR protoze nejmenovany IP carrier prodaval hlavni i zalozni trasu po ruznych vlaknech jednoho kabelu ;-)

Nekolikamiliardovou zahranicni investici je na oborovem portalu urcite dobre zminit, zvlaste kdyz se tu jinak venuji kazdemu startupovemu prdu...

Cim Vam to smrdi je mi uplne jedno....

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny