Hlavní navigace

Tendr ABC ČR má zajímavý průběh

Marek Antoš 20. 9. 1999

Již nějakou dobu je ve vzduchu otázka, kdo bude v českém Internetu tím Auditorem nejen s velkým A, ale také B a C; tedy koho si ABC ČR vybere, aby auditoval pod jejich hlavičkou. Favoritem bylo doposud DCCI, ale minulý týden nabralo řízení zajímavý spád a blíží se zřejmě k neméně zajímavému rozuzlení.

ABC si svou servisní organizaci vybírá už poměrně dlouho dobu. Původně jednalo přímo s DCCI pana Čížka, který má dnes u nás na poli auditu monopolní postavení, z čehož dokonce vzešlo oficiální prohlášení DCCI, že napříště budou audit dělat s ABC pod společnou hlavičkou ABC/DCCI Audit. To se však nakonec ukázalo být předčasným a k dohodě nedošlo: podle některých informací údajně pro přemrštěné nároky administrativního charakteru, které ABC mělo.

V létě proto ABC přistoupilo k tomu, že na nového auditora vypsalo výběrové řízení. Do něj se přihlásily dvě firmy: DCCI a Pegas Internet, který byl do této doby znám především jako začínající Internetová reklamní agentura. Výběrové řízení, ve kterém rozhodovala metodická komise, mělo dramatický průběh a skončilo nerozhodně, díky čemuž bylo zrušeno a vypsáno nové. Komplikací byla skutečnost, že v ní z velké části zasedali zástupci APO, tedy asociace, která dnes zdaleka nesdružuje většinu českého Internetu. Velké společnosti, které stojí mimo ni, jako je Seznam či M.I.A., se cítily odstrčeny a manipulovány, a daly to hlasitě najevo.

Pro druhé řízení byly vypsány poněkud odlišné podmínky, které kladly větší důraz na nezávislost. To odráželo aférku z minulého kola, která se rozpoutala kolem vedlejších aktivit Pegas Internetu (reklamní agentura) a údajně i pana Čížka. Díky tomuto zpřísnění však právě Pegas Internet vypadl z kola, do kterého se naopak zapojily další zájemci. Ve hře tak bylo dohromady šest subjektů, které si s myšlenkou přihlášení do tendru lehce pohrávaly: DCCI, Acron (provozovatel statistické služby Monitor), 4Web (Na vrcholu), X-Land (Toplist) a Sofres-Media (známý především svým podílem na projektu měření sledovanosti televizí prostřednictvím peoplemetrů).

Uzávěrka přihlášek byla 15.9., ještě předtím se však odehrála malá komplikace. DCCI totiž protestovalo proti jedné z podmínek, o níž jsme již psali, podle níž auditor po případném rozvázání vztahu s ABC nesmí po dalších šest měsíců audit provozovat – to se DCCI zdálo diskriminační. ABC její protest uznalo a ještě před uzávěrkou tuto podmínku zrušilo. To lze jistě vykládat jako zájem o to, aby se DCCI výběrového řízení zúčastnilo.

O to zajímavější je však vyústění: DCCI totiž nakonec přihlášku do druhého kola nepodalo, přestože jeho protestu bylo vyhověno. Z původních dvou účastníků tendru se tak nakonec neobjeví ani jeden. Pan Čížek, kterého jsem se na důvody jeho rozhodnutí ptal, nechtěl situaci nijak dramatizovat. Podle jeho slov však spatřoval problém v komunikaci s metodickou komisí. Svůj krok slíbil vysvětlit v oficiálním stanovisku. Pokud bych měl vyjádřit svůj osobní názor, je to podle mne neúčast DCCI škoda.

Velký zájem o řízení tak nakonec zřejmě poněkud vyšuměl do ztracena, protože přihlášku řádně podal pouze jeden jediný zájemce, který tak má velkou naději se stát pověřeným auditorem ABC. Tímto subjektem je společnost Acron Communications, která provozuje službu Monitor a v rámci Března – měsíce Internetu připravila analýzu návštěvnosti českého Internetu a počtu jeho aktivních uživatelů.

Nabídka Acronu – zdá se – všem technickým požadavkům vyhovuje. Jeho zástupce, pan Jan Habermann, nám řekl: „Disponujeme technologiemi pro analýzu log souboru i pro externí monitoring. Řešení externího monitoringu vychází z námi provozovaného systému www.monitor.cz, k analýze log souboru jsme získali software vyvinutý jinou firmou.“ Podle informací z ABC se patrně jedná o původní software, se kterým do tendru vstupoval Pegas Internet, se kterým se tedy Acron zřejmě domluvil na nějaké formě spolupráce.

Jak jsem se zatím měl možnost seznámit s principem, na kterém by Acron rád audit postavil, zdá se, že by mohl odstranit i největší dosavadní Achillovu patu, kterým je možnost falšování logů. Důvodem je právě souběžné vyhodnocování externího monitoringu (na bázi služeb, jako je Toplist) a podrobného logu (jak to doposud dělá DCCI).

Další vývoj bude nyní záležet především na tom, zda se podaří Acronu a ABC najít shodu, pokud jde o obchodní podmínky. Podle mého názoru však již bude ABC našlapovat velmi opatrně, protože pokud by ani druhé kolo výběrového řízení neskončilo úspěšně, šlo by o pěknou blamáž.

Jméno nového auditora ABC je tedy takřka jistě známé, nyní jen zůstává otázkou, jak se bude situace nadále vyvíjet a jak si DCCI poradí s konkurencí. Vše záleží především na chování serverů – a jistě i na agresivitě nabídky, kterou jim ABC s Acronem dají.

Marek Antoš


Starší, související články:

Našli jste v článku chybu?

21. 9. 1999 14:39

Marek Antoš (neregistrovaný)
Já myslím, že c) je správně. Pokud by Acron v řízení vyhrál, jistě pro něj není nic snazšího, než své klienty, pro něž doposud pod názvem Monitor dělal podrobnou statistiku návštěvnosti, převést do ABC auditu, ve rámci něhož bude dělat vlastně totéž. Důležitý rozdíl je v tom, že na Monitoru neběží proužková reklama atd.

21. 9. 1999 11:29

Tomas Krause (neregistrovaný)
Predem bych rad rekl, ze o auditovani ceskeho webu nemame zajem (abych nebyl narcen z podjatosti). Pokud vim, bylo podminkou NEprovozovani zadneho komercniho serveru, coz samozrejme ihned diskvalifikovalo nas (www.navrcholu.cz, www.root.cz, www.woko.cz jsou vsechno komercni servery) i TOPlist (take prodava reklamu). Pokud vim, tak i Monitor sve sluzby prodava, to neni komercni server? Nebo ABC zjemnilo podminky? Nebo Monitor prestane sve dosavadni sluzby nabizet?
DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!