Hlavní navigace

Teroristé z Bombaje využívali Google Earth

Jiří Macich ml.

Teroristé, kteří před několika dny vraždili v indické Bombaji, podle vyšetřovatelů využili při plánování krveprolití mapy Google Earth. Už před třemi lety přitom tehdejší indický prezident Abdul Kalam varoval, že snadná dostupnost podrobných map na Internetu může být bezpečnostní hrozbou. Služba Google Earth několikrát čelila stížnostem státníků i z jiných zemí (zejména z Číny) kvůli zprostředkování informací o vojenských základnách a dalších potenciálních terčích teroristických útoků.

Teroristé, kteří před několika dny vraždili v indické Bombaji, podle vyšetřovatelů využili při plánování krveprolití mapy Google Earth. Už před třemi lety přitom tehdejší indický prezident Abdul Kalam varoval, že snadná dostupnost podrobných map na Internetu může být bezpečnostní hrozbou. Služba Google Earth několikrát čelila stížnostem státníků i z jiných zemí (zejména z Číny) kvůli zprostředkování informací o vojenských základnách a dalších potenciálních terčích teroristických ú­toků.

Tisková mluvčí Googlu zopakovala, že Google Earth používá snímky, které jsou dostupné i z jiných komerčních i veřejných zdrojů. V tomto případě navíc nebyly útoky vedené primárně proti vojenským cílům, kterých se předchozí stížnosti na služby týkaly. Teroristé by si útok tedy klidně mohli naplánovat na papírově mapě pro turisty. Podle vyšetřovatelů využívali i satelitní navigaci GPS, která by tedy také mohla být nyní na pranýři. (computerWorld­.com)

Našli jste v článku chybu?
2. 12. 2008 17:45
Co chleba, ale všichni pili vodu (nebo nápoje z ní připravené). Je to nebezpečná látka, působí jako přenašeč chorob a nebezpečné rozpouštědlo (může obsahovat i jedovaté látky), působí vysoké hospodářské škody (počínaje korozí a konče záplavami) a je návyková - člověk bez ní vydrží jen několik dní. Takže ZAKAŽME VODU :D A teď vážně. Je jasné, že novou technologii využívají jako první ti, komu přináší největší užitek. Tedy armáda a zločinci. Kdyby někdo vynalezl "teleportovací budky" ja…
2. 12. 2008 16:51
Kamil Páral (neregistrovaný)
Já bych všechny tydlety internety zakázala. A turistické mapy taky. A když už jsme u toho, tak i tužky a papíry. A nezakážeme rovnou lidi? Jsou s nima jenom problémy. Proboha. To jsou opravdu lidi tak hloupí, že jim to vůbec nepřijde jako účelové démonizování? Kdyby jste viděli titulek "Teroristé použili k přepravě na místo činu veřejnou dopravu!" a názory na omezení veřejné dopravy, aby nemohla být takto "zneužita", tak by vám to stále nepřišlo divné? Asi ne, protože v dopr…