Hlavní navigace

Thunderbolt: nové vysokorychlostní rozhraní v počítačích

Patrick Zandl

Technologie Thunderbolt (kódově označovaná Light Peak) stojí za požadavkem rychlejších datových přenosů, jednoduššího propojení mezi zařízeními a podpory nových způsobů, jak stavět a využívat osobní počítače. Technologie kombinuje v jednom kabelu vysokorychlostní datové přenosy a zobrazení v HD. Pro práci používá dva protokoly — PCI Express pro datové přenosy a DisplayPort pro zobrazovací zařízení. Datová rychlost je až 10 Gb/s, délka metalického kabelů může být až 200 metrů a lze připojovat…

Technologie Thunderbolt (kódově označovaná Light Peak) stojí za požadavkem rychlejších datových přenosů, jednoduššího propojení mezi zařízeními a podpory nových způsobů, jak stavět a využívat osobní počítače. Technologie kombinuje v jednom kabelu vysokorychlostní datové přenosy a zobrazení v HD. Pro práci používá dva protokoly — PCI Express pro datové přenosy a DisplayPort pro zobrazovací zařízení. Datová rychlost je až 10 Gb/s, délka metalického kabelů může být až 200 metrů a lze připojovat více zařízení na jednu sběrnici.

PCI Express disponuje flexibilitou pro připojení k téměř jakémukoli druhu periferií. DisplayPort dokáže zajistit přenos obrazu i s větším rozlišením než 1080 bodů a zároveň simultánně podporovat až osm audio kanálů simultánně.

Technologie Thunderbolt je kompatibilní se stávajícími displeji a adaptéry DisplayPort. Všechna zařízení postavená na technologii Thunderbolt mají stejný konektor, takže uživatel může jednoduše propojovat zařízení jedno po druhém.

UX17_snitker

Technologie Thunderbolt byla navržena pro multimediální obsah v HD kvalitě.

Nově byl Thunderbolt představen na nových noteboocích Apple MacBook, očekává se její postupné rozšíření i do notebooků pro platformu Windows.

Našli jste v článku chybu?
27. 2. 2011 23:31
davro (neregistrovaný)

Thunderbolt není sběrnice, ale sériová linka (to vychází už ze samé podstaty PCIe). Není možné k ní připojit 4 zařízení, ale pouze 2, která potom rozpletou provoz na PCIe a DisplayPortovou komunikaci.

Ostatně: http://www.intel.com/technology/io/thunderbolt/325136-001US_secured.pdf

27. 2. 2011 23:27
davro (neregistrovaný)

Kde jste přišel na těch 200m? Intel říká maximum 3m.