Hlavní navigace

Tim Berners-Lee: Blokování, cenzura, šmírování. Internet se musí změnit

Daniel Dočekal 15. 6. 2016

Svobodný internet přišel a zase odešel. Státy ho cenzurují a chtějí více a více cenzurovat. Otevřenost internetu naopak využívají ke šmírování.

Sir Tim Berners-Lee „vynalezl internet“ (World Wide Web) a na akci Decentralized Web Summit v San Franciscu podle New York Times připustil, že není úplně šťastný z toho, kam se vývoj celosvětové sítě ubírá.

Určuje, co lidé vidí, vytváří mechanismy, jak spolu komunikují. Je skvělý, ale sledování, blokování stránek, zneužívání obsahu vytvářeného uživateli či vnucování nechtěného obsahu – to naprosto podkopává jeho podstatu – pomáhat lidem tvořit, řekl.

Šéf Internet Archive Brewster Kahle tvrdí, že situace je ještě horší. Podle něj jsme neúmyslně postavili největší světovou šmírovací síť. Upozornil i na to, že je nutné se spojit a bojovat za internet bezpečnější, neutrální a chránící naše soukromí.

Popisuje tedy internet, který je v příkrém rozporu se skutečností, jak nám ji před lety ukázal Edward Snowden a jak ji ještě stále objevujeme. Demokratické státy se náhle snaží ovládnout internet, aby mohly šmírovat všechno a každého a ochranu soukromí postavily mimo zákon. 

Tyto snahy se nevyhýbají ani České republice, kde tohle anti-svobodné hnutí paradoxně veřejně vede ministerstvo financí. A neveřejně realizuje ministerstvo vnitra či obrany.

Tim Berners-Lee znepokojeně konstatoval, že se internet dostal do rukou velkých korporací a vlád. Vedle šmírování se navíc více a více ukazuje, že firmy dnes určují, co lidé vidí (stačí se podívat na Facebook, ale dílkem ve skládačce je zde i Google) i jakým způsobem spolu mohou či nemohou komunikovat (opět se stačí podívat na Facebook). 

Vadí mu dominantní postavení Googlu ve vyhledávání, stejně jako jedna velká sociální síť (Facebook) a jediný Twitter pro mikroblogování. Ke změně tohoto stavu ale nenabízí řešení, stejně jako ho nemají ani jiní lidé. 

Sny o decentralizovaném internetu a nutnosti ho nově re-decentralizovat jsou sice snadno pochopitelné, ale obtížně realizovatelné. Předat řízení do rukou lidem, zaručení soukromí a bezpečí? Samozřejmě zajímavý ideál – otázkou je, jak to provést. A hlavně, jak to udělat bez peněz, které jsou v rukou těch, kteří internet monopolizují a ovládají.

Berners-Lee správně upozorňuje na to, že firmy či vlády vždy budou chtít převzít nad internetem kontrolu. Prostě proto, že pokud jde o firmy či vlády, platí, že pokud mohou něco ovládnout, tak to také budou chtít udělat. V případě firem jde o využití zákazníků, v případě vlád o ovládnutí občanů. Bohužel platí i to, že „můžeme mít věci zakotvené v zákoně“, ale ani to neznamená, že lidé s touhou ovládat zákony nakonec nezmění tak, aby to vyhovovalo jejich potřebám. Zde se opět stačí podívat na Česko a aktuální vývoj.

CIF16

V jiném současném rozhovoru pro Geekwire Tim Berners-Lee varuje, že jsme neustále těsně před zjištěním, že se jedna společnost může dostat do bodu, kdy bude kompletně ovládat, co ostatní vidí. V dalším popisu nakonec jasně můžete vidět, že hovoří o Facebooku: Bude rozhodovat o tom, které příspěvky od přátel a které zprávy uvidíte, říká. 

A dodává, že pak (osobně bych řekl příliš pozdě, byť Tim Berners-Lee si myslí, že to ještě nenastalo) zjistíte, že jde o jednu velkou společnost, která náhle má kompletní kontrolu nad našimi názory na planetu, na které žijeme. 

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

DigiZone.cz: Konference Radiokomunikace se blíží

Konference Radiokomunikace se blíží

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT