Hlavní navigace

Tiscali převezme World Online

Karel Chvalovský 8. 9. 2000

Je to přesně měsíc, co probleskly první zprávy o jednání mezi společnostmi Tiscali a World Online. Dnes je již jasné, že spojením italského telekomunikačního a internetového operátora s nizozemským providerem vznikne druhá největší evropská internetová síť, která šlape na paty i T-Online společnosti Deutsche Telekom.

V evropském internetovém guláši se začína vyjasňovat. Tak lze charakterizovat situaci, která v současnosti panuje na trhu evropských poskytovatelů internetového připojení. Většina významnějších společností změnila své majitele či sama nějakou firmu koupila. Zatím posledním velkým obchodem je spojení dvou – na evropské poměry velkých firem – italské Tiscali a nizozemského World Online. Obě společnosti působí i na našem trhu, proto můžeme očekávat konkrétní dopady i u nás.

Nizozemský ISP World Online je na našem trhu dobře známou společností, která vlastní stejnojmenného poskytovatele Internetu zadarmo, jež se stačil za poměrně krátkou dobu výrazně zapsat do obecného povědomí. Italská Tiscali je naproti tomu v našich luzích a hájích společností téměř neznámou. Byla založena v lednu 1998 s cílem stát se alternativním telekomunikačním operátorem v Itálii. Jejím zakladatelem je Renato Soru, což není nikdo jiný než zakladatel Czech On Line, který se po odprodeji společnosti vrátil zpět do Itálie. Vzpomeneme-li si na počátky Czech On Line u nás, jistě nás nepřekvapí razantní nástup Tiscali na trh. Již v březnu se stala prvním poskytovatelem Internetu zadarmo v Itálii a jejích služeb v současné době tamtéž využívá téměř 1,5 miliónu uživatelů. Na Internetu se také stala známou díky nabídce služeb Fax over IP a internetové telefonie postavené na technologii VoIP, kterou nabídla jako první v Evropě zdarma. V současné době buduje Tiscali optickou síť, jenž má propojit Belgii, Českou republiku, Francii, Itálii, Německo, Španělsko a Švýcarsko. Tiscali je také vůdčím členem jednoho z konsorcií, které se v Itálii uchází o licenci na provozovaní mobilní sítě UMTS. Bez zajímavosti jistě není, že Tiscali vlastní 80% akcií společnosti ČD-Telekomunikace, mající dohodu s Českými drahami. Tato dohoda zajišťuje Tiscali exklusivní právo na pokládání optických kabelů ve velice luktrativní oblasti podél železničních tratí.

MIF16

Celá transakce proběhne formou akciového převodu a Tiscali za World Online zaplatí 5,9 miliardy EUR. Jedinou podmínkou, kterou je nutné ještě splnit, je získání podpory 80% současných akcionářů World Online. Hlavní akcionáři Sandoz Foundation a Reggeborgh, kteří dohromady vlastní 54% akcií již vyjádřili svůj souhlas. Spojením obou sítí vznikne evropský kolos, poskytující přístup k Internetu ve 14 zemích Evropy a Jižní Africe. V Itálii, Nizozemí, Belgii, Dánsku a částečně také v České republice se může pochlubit vedoucím postavením na internetovém trhu. Celkem májí obě společnosti 6,1 milionů uživatelů Internetu, z toho je 3,5 milionu aktivních. Tiscali také spojením získá velice zajímavý obsah, kterým se World Online pyšní. Toto vše děla z nové společnosti evropského poskytovatele Internetu číslo dvě a konečně se vyskytuje vážnější soupeř pro zatím dominantního evropského internetového poskytovale T-Online patřícího společnosti Deutsche Telekom. Novým ředitelem by se měl stát James Kinsell, který tuto pozici zastával ve World Online. Jeho protějšek nám dobře známý Renato Soru by měl usednout na křeslo předsedy správní rady.

Uvidíme, jaké důsledky bude mít obchod pro Českou republiku. Zatímco World Online je již zabydlenou firmou, Tiscali hodlá na český trh vstoupit v plné síle teprve v budoucnu. Na této skutečnosti se jistě výrazně projeví akvizice World Online. Česká pobočka vznikla teprve nedávno, stačila však již zaregistrovat nový AS15636 a získat také poměrně velký balík IP adres. Zatím podle výpisu z databáze RIPE, by měla být síť připojena k Internetu přes Video On Line a Nextru, což je samo o sobě poněkud zvláštní, protože zahraniční konektivita Video On Line je nově realizována právě přes Nextru. Zatím to však vypadá, že se v této síti nenachází žádný aktivní počítač. Podle mapy na strakách italské Tiscali by však měla být její česká odnož připojena linkami do Berlína a Norimberka. Mimo samotného připojení by také mohla zvířit hladinu na poli faxových služeb a hlavně internetové telefonie. Internet však není jedinou oblastí do které by měla společnost vstoupit, nechme se však překvapit. V české pobočce Tiscali působí také několik poměrně známých osob včetně např. Dana Lukeše, takže tento telco operátor to jistě myslí vážně.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Největší outlet s interiérem Starého Města

Největší outlet s interiérem Starého Města

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka