Hlavní navigace

Tiscali převezme World Online

Karel Chvalovský 8. 9. 2000

Je to přesně měsíc, co probleskly první zprávy o jednání mezi společnostmi Tiscali a World Online. Dnes je již jasné, že spojením italského telekomunikačního a internetového operátora s nizozemským providerem vznikne druhá největší evropská internetová síť, která šlape na paty i T-Online společnosti Deutsche Telekom.

V evropském internetovém guláši se začína vyjasňovat. Tak lze charakterizovat situaci, která v současnosti panuje na trhu evropských poskytovatelů internetového připojení. Většina významnějších společností změnila své majitele či sama nějakou firmu koupila. Zatím posledním velkým obchodem je spojení dvou – na evropské poměry velkých firem – italské Tiscali a nizozemského World Online. Obě společnosti působí i na našem trhu, proto můžeme očekávat konkrétní dopady i u nás.

Nizozemský ISP World Online je na našem trhu dobře známou společností, která vlastní stejnojmenného poskytovatele Internetu zadarmo, jež se stačil za poměrně krátkou dobu výrazně zapsat do obecného povědomí. Italská Tiscali je naproti tomu v našich luzích a hájích společností téměř neznámou. Byla založena v lednu 1998 s cílem stát se alternativním telekomunikačním operátorem v Itálii. Jejím zakladatelem je Renato Soru, což není nikdo jiný než zakladatel Czech On Line, který se po odprodeji společnosti vrátil zpět do Itálie. Vzpomeneme-li si na počátky Czech On Line u nás, jistě nás nepřekvapí razantní nástup Tiscali na trh. Již v březnu se stala prvním poskytovatelem Internetu zadarmo v Itálii a jejích služeb v současné době tamtéž využívá téměř 1,5 miliónu uživatelů. Na Internetu se také stala známou díky nabídce služeb Fax over IP a internetové telefonie postavené na technologii VoIP, kterou nabídla jako první v Evropě zdarma. V současné době buduje Tiscali optickou síť, jenž má propojit Belgii, Českou republiku, Francii, Itálii, Německo, Španělsko a Švýcarsko. Tiscali je také vůdčím členem jednoho z konsorcií, které se v Itálii uchází o licenci na provozovaní mobilní sítě UMTS. Bez zajímavosti jistě není, že Tiscali vlastní 80% akcií společnosti ČD-Telekomunikace, mající dohodu s Českými drahami. Tato dohoda zajišťuje Tiscali exklusivní právo na pokládání optických kabelů ve velice luktrativní oblasti podél železničních tratí.

Celá transakce proběhne formou akciového převodu a Tiscali za World Online zaplatí 5,9 miliardy EUR. Jedinou podmínkou, kterou je nutné ještě splnit, je získání podpory 80% současných akcionářů World Online. Hlavní akcionáři Sandoz Foundation a Reggeborgh, kteří dohromady vlastní 54% akcií již vyjádřili svůj souhlas. Spojením obou sítí vznikne evropský kolos, poskytující přístup k Internetu ve 14 zemích Evropy a Jižní Africe. V Itálii, Nizozemí, Belgii, Dánsku a částečně také v České republice se může pochlubit vedoucím postavením na internetovém trhu. Celkem májí obě společnosti 6,1 milionů uživatelů Internetu, z toho je 3,5 milionu aktivních. Tiscali také spojením získá velice zajímavý obsah, kterým se World Online pyšní. Toto vše děla z nové společnosti evropského poskytovatele Internetu číslo dvě a konečně se vyskytuje vážnější soupeř pro zatím dominantního evropského internetového poskytovale T-Online patřícího společnosti Deutsche Telekom. Novým ředitelem by se měl stát James Kinsell, který tuto pozici zastával ve World Online. Jeho protějšek nám dobře známý Renato Soru by měl usednout na křeslo předsedy správní rady.

Uvidíme, jaké důsledky bude mít obchod pro Českou republiku. Zatímco World Online je již zabydlenou firmou, Tiscali hodlá na český trh vstoupit v plné síle teprve v budoucnu. Na této skutečnosti se jistě výrazně projeví akvizice World Online. Česká pobočka vznikla teprve nedávno, stačila však již zaregistrovat nový AS15636 a získat také poměrně velký balík IP adres. Zatím podle výpisu z databáze RIPE, by měla být síť připojena k Internetu přes Video On Line a Nextru, což je samo o sobě poněkud zvláštní, protože zahraniční konektivita Video On Line je nově realizována právě přes Nextru. Zatím to však vypadá, že se v této síti nenachází žádný aktivní počítač. Podle mapy na strakách italské Tiscali by však měla být její česká odnož připojena linkami do Berlína a Norimberka. Mimo samotného připojení by také mohla zvířit hladinu na poli faxových služeb a hlavně internetové telefonie. Internet však není jedinou oblastí do které by měla společnost vstoupit, nechme se však překvapit. V české pobočce Tiscali působí také několik poměrně známých osob včetně např. Dana Lukeše, takže tento telco operátor to jistě myslí vážně.

Našli jste v článku chybu?

10. 9. 2000 18:07

MK (neregistrovaný)
Proc ? Oni neco emitovali? Obavam se, ze nikolivek. Jsme ve sfere Internetu ... Na www.worldonline.cz je ted - tj. v nedeli 18:08 pouze odkaz na anglickou verzi tiskoveho prohlaseni :-)

10. 9. 2000 16:00

Martina Kopty (neregistrovaný)
Ona neexistuje česká pobočka WOL?
Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí