Hlavní navigace

Tisk bez počítače?

Jan Handl 22. 5. 2010

Zdá se to jako skvělý nápad, tisknout bez počítače, pouze pomocí tiskárny připojené k Internetu. Někomu může ušetřit dose peněz, ale jak to bude s úpravami toho, co se má tisknout? Dokážete si představit, že nebudete mít možnost dokumenty a obrázky upravovat?

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Nicméně pro někoho může být nová tiskárna, která nepotřebuje k obsluze počítač, skvělým pomocníkem. Samotný fakt, že se tiskárna skutečně obejde bez počítače, je udivující. Na druhou stranu se musím ptát, proč něco podobného nenapadlo výrobce dřív. K Internetu se dnes připojí kdejaký levný fotoaparát, tak proč ne tiskárna?

Pokud jde o tisknutí obrázků a fotek z Internetu, může to být fajn. K dispozici by měly být i aplikace a propojení s nejrůznějšími médii, třeba s Flickrem nebo zpravodajskými weby. Podle prohlášení výrobce a Reuters jde o první domácí tiskárnu, která je připojená k Internetu. Součástí tiskárny je i dotykový displej, na kterém se přece jen asi dají provádět základní úkony a opravy, ale na nějakou složitější editaci textů nebo úpravu obrázků to asi nebude. Zní to možná trochu nepochopitelně, že k tiskárně opravdu nepatří žádný počítač, jde o velkou úsporu. Ale ruku na srdce, na druhou stranu asi nebude moc domácností nebo malých firem, které nemají počítač, se kterým jsou obvykle ovládány běžné tiskárny.

Pokud si mohu trochu zavěštit, tak právě kvůli tomu, že doma máme všichni počítače, novým tiskárnám moc nadějí na ovládnutí trhu nedávám. Tedy pokud nebudou jenom o trochu dražší než tiskárny normální. Samozřejmě se mohu mýlit, ale opravdu si nedokáži představit zástupce nějaké početnější cílové skupiny, který by tiskárnu s Internetem využil. Jde tedy o něco navíc, co potěší jenom frajery, kteří chtějí mít něco zvláštního?

WT100

Vhodnou cílovkou by mohli být lidé, kteří si potřebují tisknout náhledy čehokoliv, když zrovna nemají po ruce počítač. Ale jsou takoví lidé, tedy takoví, kteří nemají počítač? Do skupinky přístrojů, kteté jsou k Internetu připojené úplně zbytečně (spolu s ledničkami nebo pračkami) však nejspíš nesklouzne, stejně jako zmíněné fotoaparáty, které jsou ale víceméně také nadvybavenými hračkami. Upřímně – kdo má foťák s Internetem (tedy s WiFi)? Tak tolik lidí si asi pořídí tiskárnu s Internetem. Ono zmíněné šetření na počítači asi nebude oním nákupním stimulem, bez počítače se totiž nikdo, kdo potřebuje tiskárnu, neobejde. A tato novinka stav nezmění, jelikož počítač samozřejmě neslouží jenom k ovládání tiskárny a najde se málokdo, kdo opravdu používá počítač jenom k tisku, lépe řečeno k ovládání tiskárny.

Kdybych tento produkt před lety viděl na Cebitu, líbil by se mi. Líbí se mi i dnes, ale nekoupil bych si ho. Považuji ho za zbytečný, ale mezi námi, právě zbytečnosti si přece s radostí a často kupujeme. Dokáži si představit zajímavější a určitě i užitečnější hračku, nicméně tiskárna s Internetem stojí za pozornost. Ale nemohu si odpustit zopakování základní myšlenky této glosy – proč s tím nikdo nepřišel dřív? Domnívají se snad výrobci, že nepůjde o hit, který se bude prodávat a který vydělá?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Pokrytí ČRo Plus se opět rozšířuje

Pokrytí ČRo Plus se opět rozšířuje

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

Vitalia.cz: 5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

5 důvodů, proč jet na výlov rybníka

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...