Hlavní navigace

To nejlepší z 500 startupů: pět inspirativních nápadů

Petr Kočí 24. 8. 2011

Minulý týden se v kalifornském Mountain View předvedlo jedenatřicet začínajících internetových podnikatelů z akcelerátoru 500 Startups. Pro ty, kdo nemají čas sledovat tříhodinovou show, vybíráme pět originálních projektů, které mají zároveň dobrou šanci obchodně uspět a mohly by se – nebo jejich klony – časem uchytit také u nás.

„Nehledáme bleskový růst bez obchodního modelu. Daleko víc nás zajímají nápady, které nejsou až tak sexy, zato vydělávají peníze,“ charakterizuje svůj projekt investor a zakladatel 500 Startups Dave McClure. Zatím v něm shromáždil 175 startupů, kterým nabízí kancelářské prostory v blízkosti firemních centrál Googlu a Facebooku, celosvětovou síť rádců a počáteční investici na rozjezd podnikání.

Minulou středu se prezentovali ctižádostiví podnikatelé z USA, Kanady, Austrálie, Tchajwanu, Hongkongu, Mexika, Japonska, Argentiny a Švédska. V jednom z představených projektů, profesionální sociální síti Zerply, která by se ráda stala alternativou k LinkedInu, figuruje jako šéfvývojář Josef Minařík z Liberce.Vedle silného zastoupení neameričanů zaujal mezi prezentujícími také pro startupovou scénu nezvykle vysoký podíl dívek a žen.

Které projekty nás tedy zaujaly nejvíc? Výběr Lupy můžete srovnat s TechCrunchem, případně si pustit videozáznam všech prezentací a vybrat si vlastní favority.

LaunchRock – virální nábor uživatelů

LaunchRock

LaunchRock

Nápad ve své jednoduchosti téměř geniální: LaunchRock vytvoří začínajícímu podniku nebo novému výrobku na pár kliknutí webovou stránku, na níž se mohou zájemci přihlásit k odběru zpráv o chystané novince a dát o tom vědět svým kontaktům e-mailem nebo v sociálních sítích. Motivace je jednoduchá: čím více známým tip na web rozešlete, tím dřív k němu získáte přístup. Majitel pak může sledovat, jaký je o jeho připravovaný projekt zájem, jak se zvěsti o něm šíří a posílat zájemcům aktuální informace. Splněný sen tisíců marketingových manažerů a všech internetových startupů je zatím jen na pozvánky, ale už ho prý vyzkoušely tři tisíce firem a firmiček – od aerolinek přes kosmetické firmy až po filmové producenty. Dalších 50 tisíc zájemců čeká, až na ně přijde řada.

Skipola – mobilní aplikace pro restauratéry

Skipola

Zákazníci si mohou objednat jídlo z oblíbené restaurace pomocí mobilních aplikací pro iPhone, iPad a Android. Aplikace je propojena také s webovými stránkami, s fanouškovskou stránkou na Facebooku, s pokladnou v restauraci i mobilními telefony poslíčků, kteří jídlo rozvážejí, takže zákazník i manažer mají neustále přehled o stavu objednávky. Oproti jiným systémům, které si obvykle za zprostředkování online objednávek strhávají 15 procent, má Skipola pro majitele restaurací ještě jednu nezanedbatelnou výhodu: dává jim k dispozici kompletní databázi všech zákazníků, takže jim mohou posílat nabídky a slevy.

StoryTree – sociální síť pro rodiny

StoryTree

StoryTree

Web pro rodiny, které místo tradičních fotoalb a škatulí s rodinnými archiváliemi chtějí společné vzpomínky uchovávat a sdílet online. Autoři StoryTree se potkali během studií na Stanfordově univerzitě. Přestože vstupují na přesycený trh sociálních sítí, jsou přesvědčeni, že díky přesnému zacílení a propracovanému návrhu uživatelského prožitku se jim podaří prorazit. Sázejí na svatby, promoce, křtiny, pohřby a další milníky rodinných historií, které mohou zafungovat jako spouštěče pro rozšiřování rodinné sítě. Vedle tradičního sdílení textu, fotografií a videa sází síť také na možnost pokládat a odpovídat na otázky, jako na propagačním videu: „A dědo, jak jste se vlastně s babičkou seznámili?“

KL_HLASOVANI

Manpacks – předplatné na čisté ponožky a slipy

Manpacks

Manpacks

Jak ví každý vydavatel, nejjistější zdroj příjmů je předplatné. Zakladatelé Manpacks zkoušejí nabídnout abonmá na pánské spodní prádlo a další výrobky, které by se měly průběžně obměňovat, ale leckdo na to zapomíná. Zákazník si jednoduše z velmi omezené nabídky vybere své oblíbené spodky a ponožky a provozovatelé webu mu jednou za tři měsíce pošlou mail, že je čas na výměnu. Bez jakéhokoli přihlašování, zadávání adresy či kreditní karty pak může jedním kliknutím odsouhlasit koupi další stejné zásilky, případně si ji upravit, odložit na později nebo naopak uspíšit. Maximálním zjednodušením celého procesu se vtipnému e-shopu podařilo od loňska zvýšit konverzní poměr pětinásobně z 0,25 na 1,72 procenta. Firma má 1700 předplatitelů, průměrná zásilka vyjde na 40 dolarů a 15 procent zákazníků tvoří ženy, které objednávají předplatné na spodní prádlo pro své muže. 

Kibin – crowdsourcing pro korektory a editory

Kibin

Kibin

Aby se mohl věnovat svému startupu Kibin, opustil Travis Biziorek prestižní právnickou fakultu. Když totiž potřeboval zkontrolovat jednu ze svých mnoha školních písemných prací, a nechtěl s tím otravovat příbuzné ani kamarády, zjistil, že mnozí studenti nahrávají své eseje na Yahoo Answers a do dalších diskusních fór, kde se dožadují (často nekvalifikované) pomoci. Online komunita amatérských editorů a korektorů nabízí rychlou levnou a kvalitní kontrolu gramatiky i stylu zaslaného textu. Klienti si buď zaplatí  - vychází to zhruba na jeden cent za jedno slovo – nebo si vydělají kredity tím, že kontrolují texty ostatním. Kvalitu má zajistit výstupní kontrola prováděná prověřenými administrátory. Zaslané práce podle zakladatele Kibinu bývají důkladně pročtené a opoznámkované do druhého dne a zájem prudce roste. Kibin od dubna přilákal přes tři tisíce uživatelů a roste údajně každý týden o 44 procent.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček