Hlavní navigace

To tu ještě nebylo: doména .cz má konkurenci

Marek Antoš 1. 10. 1999

Systém registrací a správy domén je svým způsobem problematický na celém světě: kdo má být registrátor, kdo ho má vybírat, kdo má vytvářet nové domény? Svoji odpověď našel NetMag a vytvořil zcela novou top-level doménu .exe. Svoji doménu si pod ní může vytvořit každý a na rozdíl od CZ-NIC za ni EXE-NIC nevybírá nic.

Je několik datumů, které měly pro naši národní doménu .cz zásadní význam. Nepochybně je to 1. listopad 1997, kdy byla uvolněna stavidla a náhle si každý mohl registrovat cokoliv dle své libosti, aniž by to podléhalo jakémukoliv schvalování. Druhým podobně důležitým datem je 1. září 1999, kdy po dlouhém bezvládí CZ-NIC – a především jeho prodloužená ruka EUnet – začal za nově zřizované domény posílat výzvy k zaplacení a konečně tak skoro dva roky stará pravidla naplnil. Ještě jedno datum bude důležité: až EUnet pošle i výzvy k zaplacení domén, zaregistrovaných před 1.9.1999, což se zatím nestalo.

Listopad a září jsou tedy v doménové časové symbolice už obsazeny. Snad právě proto si EXE-NIC pro svůj start vybral 1. října. Dnes o půlnoci byl spuštěn nepochybně velmi zajímavý projekt, za kterým stojí populární a značně kontroverzní server NetMag. Do Internetu vstoupila nová doména .exe.

Vzhledem k centralizované struktuře DNS si nemůže každý jen tak přidávat domény podle své libosti. Mají-li být záznamy skutečně šířeny a dotyčné domény pro každého dostupné, musí být doména zavedena vždy v nameserverech domény o stupínek výše. Například doménu třetí úrovně lupa.anet.cz by musel zavést správce domény anet.cz, tu zase správce domény .cz, a ta konečně musí být vedena na kořenových nameserverech. To ovšem doména .exe není.

DNS ovšem umožňuje, aby si kdokoliv vytvářel své vlastní, z globálního hlediska neexistující domény. To právě činí EXE-NIC, který na svých nameserverech domény .exe zavedl. „Uvidí“ ji však pouze uživatel, který bude buď přímo používat nameserver EXE-NICu, nebo bude používat nameserver s doménou .exe kompatibilní. To ovšem vyžaduje zvláštní nastavení. Vzhledem k tomu, že nameservery zákazníkům zpravidla poskytují poskytovatelé připojení, je klíčovým problémem jejich podpora. Pokud by své nameservery nastavili tak, aby dotazy na domény .exe předávaly serverům EXE-NICu – jde asi o tři řádky v konfiguračním souboru – získají jejich uživatelé přístup k doménám pod .exe. Zatím tak však učinili pouze tři malí poskytovatelé, kteří se podíleli na vzniku projektu.

Podle Zbyňka Pospíchala, který za celou věcí stojí, vznikl EXE-NIC hned z několika důvodů. Patří mezi ně současná situace kolem domény .cz, kdy jsou registrace poněkud neprůhledné a navíc se za ně má platit: EXE-NIC domény nabízí zadarmo. Současně však jde o krok, směřující proti státní regulaci Internetu. V mnoha státech včetně USA se stát snaží určovat, kdo se má starat o správu národní domény. EXE-NIC, který stojí mimo vlastní systém domén, bude v tomto ohledu vždy nezávislý.

Nápad je to hezký, s jeho větším rozšířením však nelze příliš počítat. Vzhledem k tomu, že je závislý na podpoře správce každého jednotlivého nameserveru, nebudou domény pod .exe nikdy vidět odevšad – a to je problém. Na druhou stranu si lze docela dobře představit kombinace obou domén: tak například Lupa by mohla mít domény lupa.cz a – pokud nám ji někdo nevyfoukne – lupa.exe. Zvláště v době výpadků domény .cz – a že se to stát může je již po nedávným zkušenostech jasné – by tak byla přístupná aspoň nějak. Výhradně doménou .exe by se pak mohly zdobit zejména menší stránky, které kvůli poplatkům nemohou mít vlastní doménu pod .cz a tak by alespoň pro část lidí mohly být dobře dostupné s vlastní doménou pod .exe (např. ahoj.exe) a pro ten zbytek i nadále třeba jako http://www.hos­t.cz/users/~tra­lalak/pecka/A­HOJ.html. Zajímavá je tato možnost i pro lehce „ulítlé“ stránky, které mohou mít tuto doménu jako součást image.

Další podrobnosti najdete přímo na stránkách EXE-NICu. Hned si přitom můžete vyzkoušet, zda je pro vás doména .exe přístupná, adresa je www.nic.exe, pro nás zatím neprohlédnuvší pak i pod .cz exe-nic.netmag.cz.

MIF16

A ještě perlička na závěr – víte proč byla vybrána právě doména .exe? V DOSu totiž bývávaly dva binární spustitelné formáty, .exe a .com. Nu a .com už existuje, tak aby to tomu druhému nebylo líto. Obávám se však, že už odněkud slyším posmrkávat .bat, že se na něj zase zapomnělo. „Já byl přece také spustitelný, škyt!“ Snad příště.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars