Hlavní navigace

Tohle je Spartan! Tedy Microsoft Edge, prohlížeč z Windows 10

 Autor: Microsoft
Jiří Macich ml. 29. 4. 2015

Nabízíme shrnutí zatím známých informací o novém prohlížeči z Windows 10 a galerii screenshotů z jeho první verze předložené uživatelům k testování.

Zástupci širší veřejnosti, kteří se zapojili do testování méně spolehlivých buildů Windows 10 Technical Preview, mohou už několik týdnů zkoušet nový webový prohlížeč, který má časem nahradit Internet Explorer. Zatím se mu říkalo Spartan, jelikož byl vyvíjen pod kódovým označením Project Spartan. Na právě probíhající vývojářské konferenci Build ale dostal už i oficiální jméno: Microsoft Edge.

Edge je vyvíjen primárně pro Windows 10. Zamíří na všechna zařízení, která nový systém bude podporovat: od osobních počítačů přes mobilní zařízení po herní konzole. Způsob a podoba ovládání se však má vždy přizpůsobit konkrétnímu typu zařízení. Ostatně už také vyšla první veřejná verze upravená pro chytré mobily, tedy pro dotykové ovládání na menším displeji.

Nový prohlížeč se má orientovat především na spotřebitele. Pro potřeby firem tu bude ještě nějakou dobu Internet Explorer, jehož desktopová varianta se také objeví ve Windows 10. Edge by se naopak mohl dostavit na oblíbená Windows 7. Vyloučené to prý není, ale záležet zřejmě bude na vývoji jejich tržního podílu. Microsoft naopak rezolutně odmítá vstup na konkurenční platformy.

Edge bude mít výrazně kratší vývojové cykly než Internet Explorer. Čerstvou verzi s více či méně podstatnými novinkami uživatelé obdrží jednou za několik týdnů po vzoru browserů jako je Google Chrome a Mozilla Firefox. Zároveň by měly existovat různé vývojové kanály pro různé skupiny testerů: od webových vývojářů po zvídavé uživatele. Ani to není nic nového pod sluncem.

Nové jádro? Záleží na definici

Edge má i nemá nové jádro. Microsoft vytvořil fork jádra MS HTML (Trident), které používá Internet Explorer. Zmíněný fork nese název MS EDGE a vývoj jádra pro nový browser tedy nezačíná na příslovečné zelené louce, k čemuž ostatně není důvod. Internet Explorer se kompletního přepsání jádra dočkal teprve před několika lety. Edge však díky novému forku jádra odhodí tzv. historickou zátěž.

V praxi to znamená, že nenabídne režimy zpětné kompatibility. Od toho tu nadále bude Internet Explorer. Edge se naopak má zaměřovat na co možná nejrychlejší adopci nových webových technologií a podporu moderních otevřených standardů vznikajících například pod hlavičkou W3C. Kdo by to byl na přelomu tisíciletí řekl. Odhození tzv. historické zátěže má usnadnit budoucí rozvoj jádra a napomoci jeho výkonu.

Minimálně některé novinky z jádra nového prohlížeče údajně obdrží po řádném otestování a odladění také Internet Explorer. Microsoft však rozhodl, že původně zvažované přepínání mezi jádry ve finále nebude možné v žádném z nově formované dvojice systémových prohlížečů. O tom se však ještě v rámci programu Windows Insider vedou diskuse, takže se nechme překvapit.

Edge bude používat nadále rozvíjený engine Chakra pro zpracování kódu v jazyce JavaScript. Dozná však řady vylepšení včetně zapracování asm.js, se kterým přišla Mozilla. Redmondští se hodlají ještě více zaměřit na efektivnější vytěžení výkonu díky hardwarové akceleraci a optimalizaci pro moderní procesory. Zároveň však nechtějí, aby vyšší výkon znamenal nutně vyšší energetické nároky.

Flash Player i moderní rozšíření

Edge bude podporovat Flash Player navzdory proklamovanému důrazu na moderní webové technologie. Důvodem je prý zpětná kompatibilita. Kvůli ní po počátečním odmítání dnes Flash Player plně podporuje také dotyková varianta prohlížeče Internet Explorer z Windows 8 a Windows 8.1. Tu už ve Windows 10 uživatelé nenajdou, kdežto Flash Player součástí instalace systému zůstane.

Není však jasné, jestli bude dostupný na všech zařízeních s Windows 10. Microsoft spolupracuje s Adobe na jeho odladění pro nový prohlížeč (a nejen na tom), což ale může znamenat cokoliv. Podpora dalších plug-inů je také stále ještě s otazníkem. Microsoft naopak potvrdil, že konečně počítá s moderními rozšířeními ve stylu prohlížečů Google Chrome a Mozilla Firefox.

MIF16

Redmondští však sami chtějí přispět novými funkcemi, na které uživatelé jejich současného prohlížeče nejsou zvyklí. V praxi se už testuje třeba pořizování a sdílení webových výstřižků nebo vytváření seznamu článků k přečtení. Další novinkou je speciální režim pro čtení článků, který má na desktop z mobilů a tabletů brzy přinést také konkurenční Mozilla Firefox.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Podnikatel.cz: Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Schillerová: Náklady na EET? Zatím 52 mil.

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

DigiZone.cz: První den konference Radiokomunikace

První den konference Radiokomunikace

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?