Hlavní navigace

Trampoty s heslem

Vojtěch Bednář 29. 7. 2009

Kdysi dávno jsem se spolupodílel na projektu jednoho programu. Program to byl jednoduchý – čtení a zápis do databáze, analýza obsahu. Co jednoduché nebylo, bylo bazírování zadavatelů programu na bezpečnosti. Vše muselo být „echt“. Nedávno se mi dostalo trochu pochybné cti pokusit se jej opět uvést do provozu.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Aby mohl uživatel program používat, musel zadat postupně dvě hesla a jedno jméno. První z hesel jej opravňovalo k tomu, aby program vůbec naskočil. Druhé v kombinaci s uživatelským jménem zpřístupňovalo zašifrovanou databázi. Jakýkoliv administrační zásah, respektive změna kteréhokoli z asi padesáti nastavitelných parametrů, vyžadovaly heslo další; tentokrát správcovské.

Databáze byla nejenom šifrovaná (proprietární algoritmus vycházející z blowfish), ale obsahovala také velmi šikovný mechanismus ověřování integrity. V době, kdy o virtualizaci v podmínkách desktopu nebylo ani potuchy, dokázal program v rámci ochrany před prolomením rozpoznat hrátky hackera se systémovými hodinami, s vnitřními registry a dokonce i pokusy o odposlechnutí jeho vnitřních stavů. Zkrátka a dobře, na to, jak byla samotná funkční část primitivní (několik matematických funkcí, uživatelské rozhraní na bázi tří formulářů a tiskový modul) byl bunkr okolo ní takřka neprůstřelnou haldou betonu.

Ačkoli s daným programem již nemám nic společného a program navržený původně pro Windows 98 patří vlastně dávno do křemíkového smetiště, dostalo se mi trochu pochybné cti pokusit se jej opět uvést do provozu. Háček? Majitelé, přesněji řečeno jejich nástupci, znali pouze přihlašovací údaje k jednomu z uživatelských účtů (byly uloženy ve speciální databázi, která se editovala jednoúčelovou utilitou, dnes již ztracenou v propadlišti dějin). Heslo pro vstup do programu (nastavené napevno, uložené v nečitelné podobě ve spustitelném souboru) i heslo pro administraci (totéž a obě netriviální) se jaksi „vykouřilo z paměti".

Strávil jsem u vizualizovaných Windows 98 pár hodin čistého času. Během této doby jsem se částečně holedbal nad tím, jak byla bezpečnost programu i databáze ve své době na výši, částečně proklínal vlastnosti znemožňující mne pustit dovnitř (program mimo jiné po každých pěti špatných pokusech o zadání vstupního hesla maže sám sebe i s databází a nechává si o tom v registrech systému poznámku pro případ reinstalace). Reinstaloval a promazával jsem asi tak desetkrát. Když už jsem to takřka vzdával, napadalo mne zkusit kontaktovat jednoho z původních programátorů a požádat jej o radu – dotyčného jsem nedávno potkal, a tak jsme na sebe měli aktuální kontakty.

Kolega byl k mému štěstí právě doma, a tak měl čas se prohrabat letitými papíry s naději povzbuzujícím mumláním „tam někde byl takový fíglík“. Chvilku to trvalo, ale nakonec našel.

„Stačí v adresáři s programem vytvořit prázdný soubor admin.txt. Pak budou všechna jednorázová hesla nastavená na heslo. Rozumíš? Heslo je heslo,“ ozvalo se ze sluchátka. Dal jsem na jeho radu a ono to opravdu fungovalo. Letité uživatelské rozhraní naskočilo a po vstupu do účtu ožila i databáze. Chlouba fortifikace počítačového softwaru druhé poloviny 90. let padla během třiceti sekund. Bylo mi jasné, že jak jsem to udělal, se majitelé nesmí nikdy dozvědět.

MIF16

Dozvěděli, a díky tomu to teď víte i vy. A jaké z toho plyne ponaučení?

I ty nejpevnější pevnosti mívají nejhloupěji schovaná zadní vrátka. Trampoty s komplikovaným heslem (originál administračního měl deset znaků a byl neslovníkový, což muselo ve své době administrátorům trhat žíly) mohou mít jednoduchý konec, nicméně stejně tak mohla mít snadný konec i celá snaha o superodolný program. Přitom kdyby byla opatření méně přísná a uživatelsky více přívětivá, třeba by se program obešel bez zadních vrátek.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína