Hlavní navigace

Tranzitní operátoři -- pole neorané

Michal Krsek 4. 4. 2002

Na Lupě jsme věnovali poměrně dost prostoru našemu malému trhu Internetu uzavřenému v české kotlince. Zatímco však řešíme problémy, zda je ISP v Horní Lhotě skutečný ISP nebo pouze přeprodejce služeb někoho jiného, uniká nám druhá část spektra. Tou částí jsou tranzitní ISP.

Zatímco ještě před třemi lety se dal trh s tranzitní konektivitou shrnout do věty: Global One, EBONE nebo linka do Německa, dnes na našem trhu působí značně rozmanitá množina operátorů tranzitních sítí. Jejich ambice počínají od nákupu konektivity v SRN a její levné distribuci v ČR, přes pobočky globálních telekomů až po společnosti, které pro poskytování tranzitní konektivity postavily vlastní panevropské sítě.

Tranzitním operátorem (či tranzitním ISP) můžeme nazvat kohokoliv, kdo nabízí relativně jasně ohraničené služby. Jeho typickým zákazníkem jsou jiní ISP, připojení zákazníků nabízí v řádech jednotek megabitů za sekundu, zákazník musí mít vlastní autonomní systém (AS) a směrování je uskutečněno prostřednictvím protokolu BGP4 (Border Gateway Protocol verze 4). Oproti tomu faktické připojení takové tranzitní sítě k Internetu může sahat od 100 Mb/s na 100BaseTX (pronájem nižších rychlostí se dnes fakticky nevyplatí) ethernetu, přes dvojité STM-1 a konče STM-16 ve vlastním optickém kabelu.

Tranzitní operátoři nabízejí v rámci své konektivity také služby s přidanou hodnotou, jako je Usenet News feed nebo možnost řetězení proxy cache serverů (nejen pro web) nebo služby CDN (Content Delivery Networks – jakými jsou například Digital Island nebo Akamai). Určité množství z nich poskytuje také konektivitu k multicastové síti mbone nebo bránu do IPv6 světa.

Na rozdíl od klasických ISP tranzitní operátoři očekávají, že zákazník bude odborně na výši. Tomu odpovídá také jejich technická podpora, která s vámi bude sice řešit špatnou propagaci nějakého prefixu, ale těžko z ní budete dostávat návod na instalaci Internet Exploreru.

Organizační popis typického tranzitního operátora není oproti tomu možné získat. Většina operátorů tranzitních sítí působících na českém trhu sice představuje pobočky nadnárodních koncernů (např. kpnQwest, Teleglobe či Telia), nicméně existují i lokální firmy (GlobalTel nebo TGNet) podnikající v této oblasti. Někteří tranzitní operátoři sice na našem trhu působí, ale prodávají konektivitu především vlastní pobočce (např. Tiscali nebo Nextra).

Jak už bylo výše napsáno, LUPA se rozhodla, že se v následujících týdnech pokusí zmapovat český trh s tranzitní konektivitou. Na rozdíl od studií Internet Info však budeme více spolupracovat s dotyčnými firmami a povolíme jim tak v jisté míře prezentovat výhody jejich sítí, jak je cítí oni.

Naše hlavní otázky budou směřovat na následující parametry:

První je způsob napojení do zahraničí. Zde hraje roli samozřejmě kapacita přípojky. Přestože nás bude dominantně zajímat kapacita trasy na IP úrovni, pokusíme se zohlednit i možnosti případného upgrade (například pokud operátor vlastní celou trasu). Druhou, též podstatnou roli hraje technologie připojení (i přes optimistická očekávání je stále ethernet ve spolehlivosti za SDH/POS).

Se zahraničím souvisí i topologie evropské sítě a její připojení k páteřním sítím Internetu v USA. Pokusíme se dopátrat, přes jaké sítě je možné očekávat průchod provozu. V rámci topologie se budeme snažit vyzvědět také způsob zálohování sítě, které je pro nakupující životně důležité.

Další dva parametry budou úzce souviset s cenou za připojení. Prvním z nich jsou možná rozhraní, kterými se lze připojit. Někteří operátoři až donedávna odmítali zákazníky snažící se připojit ethernetem a trvali na nějaké formě bitově transparentního přenosu (nejčastěji E1, E3 nebo STM-1) případně ATM. Cena za rozhraní a lokální smyčku tak pro nakupujícího narostla.

S cenou za lokální smyčku souvisí i tzv. portová cena, což je cena čisté konektivity bez poplatků za poslední míli. Tranzitní operátoři samozřejmě mohou nabídnout nejlevněji koncové přípojky v místech, kde jim končí mezinárodní datové okruhy. Cena v sídlech národních ISP se potom odvíjí od možností získání poslední míle. Tudíž je pro nás zajímavé, kde má tranzitní ISP své POPy.

Co oproti tomu nemůžeme od tohoto seriálu očekávat, jsou ceny, které si tranzitní ISP účtují za konektivitu. Cena totiž u různých tranzitních ISP roste různě rychle a navíc roli hrají různé bonusy, umístění, lokální dohody a další věci.

MIF16

Co tedy můžeme čekat? Každý týden nejméně jeden článek o tranzitním ISP, který bude „vyvolen“. Býti testovacím králíkem se dostalo cti kpnQwestu (stav před sloučením s EBONE), jehož popis vyjde v průběhu příštího týdne.

LUPA má sice pořadí, v jakém bude jednotlivé tranzitní operátory oslovovat, nicméně pokud některý z operátorů projeví známky spolupráce :-), bude přijat přednostně. Stačí poslat e-mail na adresu autora.

Anketa

Tempo každý týden jeden profil tranzitního oprátora je:

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku