Hlavní navigace

Trocha euroskepse přijde k duhu

David Litvák 9. 2. 2001

Je takovým běžným územ poměřovat naše internetové podmínky a události podmínkami a událostmi Internetu amerického. Není divu, jedná se o "kolébku Internetu" a bezesporu také o Internetem nejzaneřáděnější státní útvar na světě. Přesto se občas (a s úspěchem) vkrádá pokušení poměřovat domácí podmínky pouze těmi americkými.

Výsledkem pak bývají dva základní typy závěrů. Typ prvý – stejná situace jako v Americe u nás bude cca za tolik a tolik let. Typ druhý – stejná situace jako v Americe u nás bude cca za tolik a tolik let, ale s těmito rozdíly.

Podobné soudy a prognózy jistě mají své právo na existenci. Jen si myslím, že by neškodilo více se zajímat i o to, co se děje za humny podstatně bližšími. Pokud budete souhlasit s tím, že cílem podobných konfrontací domácích a cizích poměrů by mělo být zejména ujasnění si vlastní situace a jejích perspektiv, pak vám asi nebude cizí ani myšlenka, že účelnější může být leckdy srovnání s evropskými státy, neřkuli s těmi postkomunistickými z nich.

Nepatřím, bohužel, mezi ty, kdo by v tomto směru měli právo házet kamenem. Já se věnuji spíše těm zpravodajským zdrojům, které jsou nejdostupnější, nejnavštěvovanější, prostě nejvíc na ráně a pod nosem. Každodenní kolečko Wired News, Tech News od CNETu či ZDNet News se mi jaksi nedaří doplňovat o novinky německé, francouzské, neřkuli dokonce polské či maďarské. Dominantní příčinou samozřejmě zůstává bariéra jazyková…

MIF16

Osobní libůstkou se mi tedy v poslední době staly jazykově podstatně dostupnější zprávy o Internetu britském. Stačí vyměnit velkou louži za malý kanál a člověku se nabídnou zcela nové úhly pohledu. Dvojnásobnou koupi „internetových dvojčat“ sledovaly snad všechny světové tiskové agentury, stejně jako zpřístupnění Internetu zdarma v obchodech a na letištích. Ale co třeba informace o tom, že již tři britští provideři vypověděli za „zneužití služby“ smlouvy svým zákazníkům, kteří si předplatili nelimitované užívání Internetu? Jinými slovy za to, že vzali své providery za slovo a využívali jejich služeb skutečně bez omezení – a v důsledku více, než se providerům zamlouvalo… Poučné je i porovnání domácího konkurenčního boje poskytovatelů Internetu zdarma s válkou, jaká ještě před časem zuřila na stejném poli v Británii – tam se totiž uživatelům nadbíhalo dokonce i hodinami telefonického připojení v (nulové) ceně! A jak si speciálně u nás přebrat fakt, že na Albionu právě končí éra webových SMS bran, protože GSM operátoři hodlají zasílání textovek z Internetu zpoplatňovat? Včera padla SMS Gate. A když mi přišel poslední účet od Eurotelu, ve kterém jsou zpoplatněné i donedávna zdarma poskytované SMS informace od ČTK, nestačil jsem lapat po čerstvém vzduchu.

Sex na Internetu v evropských zemích nejvíce zajímá Němce a Španěly. Biritsh Telecommunications začaly poskytovat internetové služby na Slovensku. Evropské aerolinie vytvoří společný webový portál, s akciemi polského internetového portálu Interia se jako s prvními svého druhu ve východní Evropě bude obchodovat na burze (za 23 zlotých) a společnost EuroWeb odkoupila maďarský portál iNteRNeTTo. Tohle všechno ještě vím, ale jde jen o střípky, které se ke mně dostaly nejrůznějšími cestami. Škoda. I když bych byl také radši, kdyby se nám podařilo uprostřed Evropy vybudovat malou internetovou Ameriku, praktičtější by asi bylo spustit evropský internetový zpravodajský server. Nemá někdo zájem?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty