Hlavní navigace

Trvale přihlášen? Raději ne

Ján Simkanič 16. 5. 2006

Ivo Lukačovič na svém služebním blogu ohlásil, že Seznam v brzké době spustí několik novinek. Nejvýznamnější z nich je tzv. "trvalé přihlášení". Slibuje, že "již nikdy nebude práce s Emailem tak rychlá, jako po ostrém nasazení těchto inovací". Ale bude také bezpečná?

Funkce tzv. trvalého přihlášení nepředstavuje nějaké objevení Ameriky, nicméně v portfoliu Seznamu se jedná o novou záležitost, která jistě nebude bez užitečnosti – de facto můžete mezi různými weby Seznamu přecházet, aniž byste se na každém museli přihlašovat zvlášť, systém si vás prostě pamatuje sám.

Služba (zatím v testovacím provozu) je však v jednom ohledu koncipována uživatelsky natolik „vstřícně“, že dává do rukou uživatelů „zlepšení“, kterého by se spíš měli začít bát. Jak uvádí Ivo Lukačovič: Pokud při přihlášení navíc zaškrtnete políčko ‚přihlásit se natrvalo‘, zůstanete přihlášeni, i pokud zavřete okno prohlížeče, nebo vypnete počítač. Z toho vyplývá, že musíte bezpodmínečně kliknout na tlačítko „Odhlásit“, abyste byli skutečně odhlášeni. Políčko „přihlásit se natrvalo“ vidíte při každém přihlášení a zbavíte se ho pro příště, jen když ho zaškrtnete.

Dokážu pochopit důvody, proč Seznam chce podobnou funkčnost zavést. Zapnete doma počítač a na domovské stránce, kterou by měl být pochopitelně Seznam, se vám například objeví výpis nejnovějších e-mailů – komfortní, pohodlné, ušité na míru. Jenže má to i druhou stránku – stačí chvilka nepozornosti, automatické zavření okna bez odhlášení u počítače, kde nejste jediným uživatelem, a obsah vašich e-mailů nemáte k dispozici na titulní straně pouze vy, ale všichni ti, kdo si k počítači sednou po vás.

Těžko říci, jestli implementaci takového nástroje nazvat odvahou, nebo nezodpovědností. Osobně bych se spíš klonil k druhé variantě, protože co si budeme povídat, jen naivní člověk by se domníval, že masa uživatelů služby Email dodržuje všechny zásady počítačové bezpečnosti. (Je zajímavé, že Seznam s tímto krokem přichází nedlouho po „novácké aférce“ se zneužitím přístupových hesel několika svých uživatelů).

Když dítěti dáte do rukou nůž, řízne se. Když nepoučenému člověku dovolíte, aby měl radost, že se mu po spuštění počítače v prohlížeči ukážou bez přihlášení jeho e-maily, určitě se najde řada těch, co svou poštu nedobrovolně ukážou i ostatním. Provozovatel služby si nemůže říct, že to je jejich problém a že si měli dát větší pozor.

Myslím, že v tomto ohledu nejde o nějaké podceňování uživatelů. Mnoho z nich totiž Internet teprve objevuje a učí se s ním zacházet. Jen postupně si osvojuje základní bezpečnostní návyky týkající se používání hesel, antivirů a rizikových webových aplikací. A najednou je před nimi nástroj, který k bezpečnosti nenabádá, naopak ji svým způsobem zlehčuje. Jako by prodavačka v obchodě naťukala při placení kartou PIN za vás, protože je to pro vás pohodlnější. Dobře to vystihuje jeden příspěvek z diskusního fóra o novinkách Seznamu: Mechanismus zadání hesla sice zdržuje, ale dodá uživateli jistotu, že se k jeho osobním či pracovním e-mailům nedostane jiný uživatel internetové kavárny, firemního počítače, sdíleného počítače v rodině apod…

MIF16

Možná by bylo lepší, kdyby v tomto případě zůstalo jen při betaverzi.

Poznámka redakce: Stejnou funkci trvalého přihlášení svým uživatelům již na svém e-mailu nabízí také portál Atlas.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA