Hlavní navigace

Tvář bestie odhalena

Vojtěch Bednář 9. 7. 2007

Pokud jste třeba jen na okamžik pochybovali o čestném postupu takzvaných ochránců autorských práv, dopochybujte. Bestie se totiž konečně ukázala v celé kráse.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Byla by to nenápadná zpráva. Na webu funguje další z mnoha falešných serverů, které mají za cíl po naslibování super služeb a zajímavého obsahu začervit počítače svých uživatelů. Tedy přesněji řečeno na ně dostat spywarovou aplikaci, která pak prohledává disky a informace o jejich obsahu posílá kdo ví kam. Takových srandiček fungují desítky a jejich eliminace se stala svébytným odvětvím softwarového průmyslu. Ostatně stejně jako tvorba.

Jenže projekt Miivi je něco úplně jiného. Provozovatelem zločinného webu, který slibuje stahování filmů a patrně i autorem nabízeného spywaru, je společnost Media Defender, která funguje jako servis pro americkou organizaci filmového průmyslu (MPAA). Že by si ochránci autorských práv přidělávali sami práci tím, že budou nabízet to, co se z Internetu snaží dostat?

Ale kdepak. Web, v současnosti nefunkční, fungoval jako vábnička pro koncové uživatele chtivé multimediálního obsahu, a spyware pak prošacoval jejich počítače, aby zjistil, co už mají. Protože stránky vyžadovaly registraci, bylo to přesně stejné, jako kdyby se jim lidé stahující filmy sami udali. MPAA měla jejich údaje na talíři i se seznamem aktuálně stažených filmů. A mohla je žalovat.

Nechci nijak shazovat závažnost ekonomických ztrát způsobených sdílením multimédií na Internetu bez zaplacení příslušných poplatků. Myslím si, že umělci mají stejné právo na své peníze jako kdokoliv jiný a že sdílení i stahování volně dostupných pirátských kopií není úplně OK. Ale to, co se na MPAA právě provalilo, překračuje všechny meze. Slavná asociace se, jak to vypadá, po vzoru inkvizice rozhodla pro heslo „účel světí prostředky“ a na potenciální piráty nasadila prostředky inkvizici odpovídající. Jak je to možné? Jak se to může stát?

Napadá mě několik odpovědí. Za prvé, Media Defender se potýká s problémem nízké efektivity. Ať dělá co dělá, množství filmů na Internetu neklesá. Organizace je z toho nešťastná, a tak aby dosáhla aspoň něčeho, provokuje potenciální zločince (rozuměj normální lidi), aby je pak mohla s velkou slávou zažalovat.

Za druhé. Je to přestřel. MPAA dala peníze na vývoj a zprovoznění něčeho, co je daleko za mantinely boje slušných proti neslušným. Projektu, za kterým stojí jedna nebo dvě horké hlavy, nikdo nevěnoval pozornost, ale dal na něj finance. Když se přišlo na omyl, web i spyware byl v tichosti odstaven.

Za třetí – viz název této glosy. Pánové v MPAA nejsou nic jiného než obyčejní zločinci z detektivky (kterou ostatně také prodávají). Místo samopalů mají počítače, místo kontrabandu filmy a navenek jsou to slušní podnikatelé. Hezkými slovy přesvědčují o nutnosti ochrany „intelektuálního vlastnictví“ a ve skutečnosti nejsou o nic méně horší než libovolná skupina kyberteroristů.

Která varianta platí, si rozhodněte sami. Osobně doufám, že kvůli takzvané službě Miivi bude pro změnu někdo žalovat MPAA a že ji, nebo přinejmenším nejhorlivější manažery včetně Media Defenderu, pošle tam, kde by oni nejraději viděli každého majitele přehrávače schopného číst DivX. Totiž do…

Našli jste v článku chybu?

12. 7. 2007 14:19

ekoterorista (neregistrovaný)
Autorská práva je jen šaškárna, která slouží těm, co autoři nejsou jako pěkné koryto. Pokud by se jednalo o skutečné právo, tak by mělo platit pro každého a ne pro skupinu vybraných hopsálků, kteří do toho nic neinvestují a za pomoci autoprávnických příživníků dostávají nějaké prebendy.
Proč autor významného objevu nebo vynálezu musí zaplatit za jeho ochranu desetitisíce dolarů a tato ochrana platí jen pět let? Mezitím nějaký lehkoživ nahraje úplně zbytečné skřeky a takzvaná autorská práva mu pl…

11. 7. 2007 15:14

Mm (neregistrovaný)
Nesouhlasím. Věřící != církev. Stejně tak jako milovník přírody != skaut.
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Nenechte se ošidit, když vám staví dům

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET