Hlavní navigace

Tvůrci aplikace Path dostali před lety ještě pohádkovější nabídku než zakladatelé Instagramu

Martin Vyleťal 20. 4. 2012

Zakladatelé Instagramu díky převzetí firmy Facebookem za miliardu dolarů pohádkově zbohatnou. Podobný obchod z říše snů mohli udělat před lety i tvůrci aplikace Path. Google za ni měsíc po spuštění nabízel 100 milionů dolarů.

Když Facebook nedávno oznámil, že za miliardu dolarů v hotovosti a akciích kupuje Instagram – aplikaci pro snadnou úpravu a sdílení fotografií, kroutili někteří analytici nevěřícně hlavou. 33 dolarů za jednoho registrovaného uživatele (Instagram měl v době ohlášení transakce 30 milionů uživatelů, za posledních několik dní jich díky masivní „reklamě“ v médiích přidal minimálně dalších 10 milionů) není žádná láce. Zvláště když Instagram ve skutečnosti používá necelých 13 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

Ať už považujete akvizici za rozumný krok, který posílí postavení Facebooku v oblasti mobilních aplikací a pomůže eliminovat potenciální konkurenci nebo za projev bobtnající internetové bubliny, vězte, provozovatelé start-upu podobného zaměření dostali před lety ještě pohádkovější nabídku.

Pouhý měsíc po spuštění mobilní aplikace Path, která je stejně jako Facebook či Instagram založená na geolokaci a sdílení (o tom, jak Path funguje, se můžete dočíst v článku Daniela Dočekala), nabídl Google jejím zakladatelům 100 milionů dolarů a dalších 25 milionů dolarů v následujících čtyřech letech od uzavření transakce. Tehdy měla aplikace Path „pouze“ stovky tisíc registrovaných uživatelů.

Nutno podotknout, že Google měl o Path zájem nejen kvůli samotnému produktu, ale také kvůli lidem, kteří za jeho vznikem stojí. Path totiž založili v listopadu 2010 Dave Morin, bývalý manažer Facebooku, který stál za vznikem služby Facebook Connect, Shawn Fanning, jeden z lidí, kterým vděčí za vznik Napster a Dustin Mierau spoluzakladatel Macster. Google prý údajně doufal, že pokud se mu díky akvizici Path podaří získat Morina, bude pro něj jednodušší přesvědčit i další lidi z Facebooku, aby začali pracovat pro Google.

Dave Morin - výkonný ředitel Path
Autor: Commonred.com

Dave Morin – výkonný ředitel Path

Když v únoru 2011, po oznámení, že Path získal od investičních fondů Kleiner Perkins and Index Ventures 8,5 milionů dolarů, unikla do médií informace o pohádkové nabídce Google, považovali komentátoři její odmítnutí za čiré bláznovství. Ukázalo se také, že odmítnutí 100 milionů dolarů za měsíc starý start-up nebylo vůbec jednoznačné. Není sice zřejmé, kdo ze zakladatelů chtěl Path prodat (pravděpodobně to byl ale Mireau, který na rozdíl od svých společníků neměl v té době tak naditý bankovní účet), nicméně tím, kdo prodat nechtěl, byl odpadlík z Facebooku Morin, který právě kvůli rozjezdu Path z Facebooku odešel. 

Morin zřejmě věřil, že projekt, na kterém začali pracovat, má na víc než, aby po pouhém měsíci skončil rozpuštěný v ostatních službách Google. Nicméně i tak si vysloužil od mnoha lidí označení blázen, který promrhal svou životní šanci.

I přesto, že se tvůrcům Path podařilo získat miliony dolarů, včetně zmiňovaných 8,5 milionů dolarů na rozjezd (do vývoje aplikace investoval mimo jiné i Aston Kutcher), výsledky nebyly kdovíjak přesvědčivé. Za rok od spuštění měl Path milion registrovaných uživatelů. Částečně za to mohlo omezení, které neumožňovalo uživatelům sdílet obsah s více než padesáti ostatními uživateli. Morin to vysvětloval tím, že Path se zaměřuje pouze na opravdové přátele.

MIF16

Path prošel v listopadu loňského roku proměnou, jejímž úkolem bylo nastartovat skomírající přírůstky nových uživatelů. Rozšíření možnosti sdílet obsah s až 150 uživateli pomohlo za necelých pět měsíců počet uživatelů zdvojnásobit.

Minulý týden získal Path od investorů v čele s Redpoint Ventures investici ve výši 40 milionů dolarů. Firma tak byla ohodnocena na 250 milionů dolarů. Na firmu (aplikaci), která má ve skutečnosti 500 tisíc aktivních uživatelů měsíčně a která negeneruje v podstatě žádné příjmy, je to velmi slušný výsledek. Otázkou ovšem, zdali bude za takovou či vyšší částku někdo ochotný Path koupit. Hovoří se například o možných synergiích v oblasti reklamy s Facebookem nebo Google. Ale zdá se, že je to spíše zbožné přání než realita.  

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety