Hlavní navigace

Twitter se dál přibližuje Facebooku. Uvažuje o filtrování toho, co vidíte

 Autor: Twitter.com
Daniel Dočekal 8. 9. 2014

Jedna ze zásadních výhod Twitteru, tedy že opravdu vidíte to, co jste si „zapsali k odběru“, může být brzy minulostí. Bohužel.

Twitter je bezradný a jeho počínání v posledních měsících o tom vypovídá dost názorně. Od nesmyslných změn profilů a vzhledu tweetů, které se nijak neprojevily v mobilní podobě (nové záhlaví z webu se například v mobilním Twitteru zobrazí pouze nepoužitelně) až po snahu ukazovat uživatelům  zcela cizí tweety v představě, že je to přiměje ke sledování dalších lidí.

Přidejme také nový složitější způsob zakládání účtu, který svým opakovaným nucením, aby nováček začal někoho sledovat, navozuje nutkání okamžitě odejít. 

A můžeme k tomu nakonec připočítat i déletrvající snahu Twitteru potlačit alternativní klienty a nucení uživatelů do používání pouze vlastních způsobů čtení Tweetů.

Více a více jako Facebook

Nová ukázka nepochopení zásadních výhod Twitteru pro uživatele přichází v podobě postupující „facebookizace“. Ta nejčerstvější spočívá v tom, že Twitter zvažuje, že bude uživatelům algoritmicky filtrovat to, co vidí. Znamenalo by to v podstatě přijetí jedné ze zásadních vlastností Facebooku, který už svůj mechanismus dotáhl k „dokonalosti“ – v podobě nutnosti připlácet si, aby vaši přátelé viděli, co na Facebooku píšete.

Anthony Noto, CFO Twitteru, na Citi Global Technology Conference prohlásil, že klasický chronologický pohled nabízející chronologicky všechny tweety „není pro uživatele nejrelevantnější zkušeností“. Přitom právě skutečnost, že na Twitteru skutečně uvidíte všechno, co jste si „zapsali k odběru“, je tím, co uživatelé na službě nejvíce oceňují. 

Přizpůsobují tomu samozřejmě počty těch, které sledují. Klasická situace z Facebooku, kdy sledujete či máte v přátelích stovky uživatelů a stránek, přestože drtivou většinu z nich nikdy neuvidíte, tady prakticky nenastává.

Tweety, které zapadly

Největším paradoxem na komentáři CFO Twitteru je to, že firma nejspíš přemýšlí nad tříděním pomocí témat a domnívá se, že „databáze tweetů“ má dostatek dat k pochopení toho, co uživatele zajímá. Což je stejně absurdní představa jako u Facebooku, který podle toho, na co jste dali Líbí, rozhoduje o vašich zálibách a zájmech.

Facebooku se ovšem masivním omezením viditelnosti příspěvků stránek a výrazným omezením viditelnosti příspěvků samotných uživatelů podařilo dosáhnout toho, že firmy na něm musí utrácet za reklamu. Což by se Twitteru samozřejmě velmi hodilo. Situace firmy je poměrně dost nepříjemná – počet uživatelů Twitteru nijak výrazně neroste, služba samotná je stále nepříliš přivětivá, používá názvosloví, kterému uživatelé nerozumí a s příjmy sice nejsou zcela špatné, ale mohly by být rozhodně lepší.

MIF16

Otázkou zůstává, zda se Twitter nakonec přikloní k filtraci obsahu, nebo k jeho výběru (curating)Washington Post zmiňuje, že firma nakonec nejspíše bude chtít řešit jepičí život tweetů a bude se pokoušet „vracet“ na vrchol fronty takové, které byly „populární“ a zároveň by o ně uživatel mohl mít zájem. 

Kam by takováto změna zřejmě vedla? Z Facebooku už víme, že podobná úprava hlavně zaplaví timeline znovu a znovu se objevujícími příspěvky z kategorie „největší blbost = lidé na to nejvíce klikají“.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně