Hlavní navigace

Twitter se snaží blokovat odkazy na záškodnické weby

Jiří Macich ml.

Twitter posiluje bezpečnost uživatelů filtrem odkazů směřujících na tzv. záškodnické a podvodné weby. Opírá se přitom o jejich databázi od Googlu. Pokud se kdokoliv pokusí na Twitter poslat zprávu s přímým odkazem na nějaký web zanesený do této databáze, dojde k zablokování zprávy a zobrazí se hlášení: Oops! Your tweet contained a URL to a known malware site. Zprávy posílané skrze sociální sítě jsou přitom stále častější návnadou pro zvědavé a důvěřivé uživatele. V kombinaci s neaktualizovaným…

Twitter posiluje bezpečnost uživatelů filtrem odkazů směřujících na tzv. záškodnické a podvodné weby. Opírá se přitom o jejich databázi od Googlu. Pokud se kdokoliv pokusí na Twitter poslat zprávu s přímým odkazem na nějaký web zanesený do této databáze, dojde k zablokování zprávy a zobrazí se hlášení: Oops! Your tweet contained a URL to a known malware site. Zprávy posílané skrze sociální sítě jsou přitom stále častější návnadou pro zvědavé a důvěřivé uživatele. V kombinaci s neaktualizovaným webovým prohlížečem může být nebezpečné pouhé navštívení odkazovaného záškodnického webu.

Ochrana, kterou zavedl Twitter, ovšem není plně efektivní. Problém je, že dovede odhalit jen přímé odkazy. Pokud je vytvořeno přesměrování na záškodnickou stránku skrze některou ze služeb pro tzv. zkracování URL (např. TinyURL), ochrana na Twitteru není schopna odkaz rozpoznat jako problémový a zpráva filtrem projde. Právě nastíněné praktiky přitom internetové podsvětí používá ve stále větší míře, protože řada služeb pro zkracování odkazů není připravena na zneužití. Chybí jim kontrola odkazů nebo ochrana před roboty. (ComputerWorld­.com)

Našli jste v článku chybu?
7. 8. 2009 12:54
-_- (neregistrovaný)
tim by se treba mohl zvysit pocet dotazu z Twitteru na zkracovaci sluzby natolik, ze by zacaly Twitter blokovat a bylo by po ftakach (pro vsechny) :)
7. 8. 2009 10:07
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Bit.ly nabízí rozšíření pro Firefox, které při najetí myši na zkrácený odkaz ukáže původní odkaz. Funguje to i pro jiné zkracovací služby. Twitter by tuto techniku mohl použít pro popisovanou ochranu rovněž.