Hlavní navigace

Twitter: v jednoduchosti je síla

 Autor: 348634
Jan Handl 21. 8. 2008

Mikroblogy jsou oblíbené hlavně díky své jednoduchosti. Ve světě jim vládne Twitter, oblíbený i u nás. Uživatelé na nich píší o svých soukromých věcech stejně jako o pracovních problémech. Pouhých 140 znaků mnohdy znamená oznámení svatby nebo deníkový zápisek z dovolené.

Mikroblogovací systémy (více v anglické Wikipedii) nabízejí v podstatě klasické blogování v nejjednodušší podobě, tedy je možné psát text o sto čtyřiceti znacích nebo vkládat odkazy. Původně byl text odpovědí na otázku „Co právě dělám?“. Mikroblogy jsou určeny pro mobilní telefony, ačkoli dnes jsou čteny a publikovány převážně z PC. Nejúspěšnějším představitelem mikroblogovacích systémů je Twitter, existují však jeho klony v zahraničí i u nás (tomuto tématu byl věnován článek České mikroblogovací systémy – znáte je?.

Projekt Twitter přitom není tak starý, jak by se podle jeho věhlasu mohlo zdát. Založila ho společnost Obvious jako svůj hlavní produkt v březnu roku 2006. Jeho autoři jsou na něj náležitě pyšní a na oficiálním blogu pravidelně informují příznivce o chystaných novinkách. Tam se čtenář může například dozvědět, že nechybělo mnoho k tomu, aby byl Twitter placenou službou. O projekt se stará pouze několik zaměstnanců, v celé společnosti jich není více než 25. Zaměstnanci Twitter samozřejmě využívají, a nejen ti. I šéf Jack Dorsey má svůj účet, který trochu netradičně updatuje výhradně pomocí SMS.

Twitter je oblíben hlavně kvůli jednoduchosti celého systému a také kvůli obrovskému množství uživatelů, z nichž mnozí jsou hvězdy kulturního nebo politického života. Zástupcem té první skupiny je brazilský spisovatel Paolo Coelho, který je znám svým kladným vztahem k moderním technologiím a píše si i klasický blog. Z politiků je na Twitteru nejpopulárnější americký prezidentský kandidát Barack Obama, jehož poznámky si čte skoro šedesát tisíc uživatelů.

TIP: Zajímá vás Twitter? Přečtěte si také: Ohrožuje Twitter ostatní sociální weby?.

Na Twitteru se uživatelé mohou dozvědět, co je u jejich přátel nového, a to nejenom z osobního, ale i z pracovního života. Novinář Adam Javůrek zde oznámil svou svatbu, Jiří Chomát prostřednictím Twitteru informoval své známé, jak se mu daří na dovolené. Zahraniční uživatelé jdou ještě dále, někteří dokonce žádají přes Twitter o ruku své vyvolené (více v glose Návod pro stydlivé – žádejte o ruku přes mikroblog. Někteří Twitter milují (například novinář Miloš Čermák se k tomu přiznal na svém blogu), jiní ho začali nenávidět, jako autor blogu Podnikání v USA, který si oddechl, že má na starosti o hloupost míň.

Twitter (podrobný článek na anglické Wikipedii) se prostě stal fenoménem. V létě tohoto roku bylo registrováno více než 2 200 000 účtů, a i když se před pár dny uživatelé dozvěděli, že nebudou na své mobilní telefony dostávat od Twitteru textové zprávy (to se dotklo i českých uživatelů, více se dočtete ve zprávičce Twitter pošle SMS už jen do USA, Kanady nebo Indie, jejich počet určitě poroste. Ukazuje to ostatně vzestupný trend podle serveru Alexa.com. Polovina všech uživatelů Twitteru pochází ze Spojených států amerických, dále je Twitter populární hlavně v Německu, Velké Británii, Japonsku a Kanadě. Existuje Twitter Fan Wiki, tedy místo, kde si příznivci Twitteru svépomocí dávají dohromady všechny podstatné informace. Vznikají stovky aplikací, které umoňují Twitter používat z nejrůznějších prostředí a pohodlněji.

Zrušení SMS zpráv pro většinu uživatelů má jeden důvod, kterým jsou peníze. Provozovatelé Twitteru rozesílání SMS nezpoplatnili, což se se nedá říct o operátorech. Ti se s Twitterem nedohodli na výhodných podmínkách, to se podařilo pouze v USA, Kanadě a Indii. Protože však více než polovina uživatelů Twitteru pochází z USA, dotklo se toto omezení menšiny všech jeho fanoušků.

Twitter ovšem potkávají i další špatné události, například problém s malwarem. Podvodníci zakládají na Twitteru účty, pomocí kterých začnou sledovat velké množství uživatelů. Ti tuto pozornost oplatí a pak se mohou stát obětí zákeřné aplikace, kterou jim záškodník pošle v odkazu do jejich účtu. Uživatelé Twitteru tento nový problém nepodceňují, falešné pornoúčty neunikly ani pozornosti světových médií, například BBC. Mnohé společnosti si na Twitteru zřídily firemní účet, pomocí kterého upozorňují své příznivce na nové produkty a služby. Využití mikroblogů se stává další součástí internetového marketingu.

S rozšířením Twitteru bohužel přicházejí i omezující limity. Jsou sice mírné, ale ty nejzarytější příznivce mohou i tak rozčílit. Uživatel může za den poslat maximálně 1000 spotů, maximálně 250 přímých zpráv určených jen jednomu uživateli. Tato čísla znamenají vzhledem k souvislostem omezení spíše formální.

Twitter pomalu, ale jistě pracuje na vylepšování systému, o čemž svědčí například akvizice aplikace Summize, která nyní zajišťuje pro Twitter vyhledávání mezi texty, které napíší uživatelé do svých vzkazů. Masivněji je využíván mobilní Twitter, tedy verze určená uživatelům chytrým mobilních telefonů, spuštěná před více než rokem.

WT100

twitter vs. jaiku

Twitter má dost následovníků, a to samozřejmě nejenom u nás. Celosvětově známé jsou Jaiku (nyní pod křídly Google) a Identi.ca. Soupeři Twitteru mohou těžit z nejrůznějších omezení a problémů, které jejich vzor má. Ať už jde o nejrůznější limity nebo nedostupnost, se kterou se Twitter v poslední době potýká. Přesto se například Jaiku s Twitterem zatím v návštěvnosti měřit nemůže, viz graf z Alexa.com.

Populárnější mikroblogovací systém nenajdete, proto existuje například napojení na Facebook a další podobné služby. Jeho příznivci si díky němu povídají o vaření, pracovních problémech, prostě o všem. Každou minutou se díky Twitteru dozvědí něco zajímavého. Oněch 140 znaků se někomu může zdát hrozně málo, přesto příznivců Twitteru neubývá. Asi dobře vědí, že se mohou dozvědět dost věcí, které by jim jinak unikly a mohou se jim hodit.

Anketa

Účastníte se mikroblogování?

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Slovensko: startuje sportovní TV 213

Slovensko: startuje sportovní TV 213

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje