Hlavní navigace

Twitter zlikvidoval Politwoops, transparentnost politiků není důležitá

Daniel Dočekal

Politwoops, populární služba vyhledávající a uchovávající přešlapy (amerických) politiků na Twitteru, byla zlikvidována.

Politwoops je poměrně jednoduchá služba. Tedy spíše byla, protože Twitter se rozhodl ji zlikvidovat a provozovatelům suše oznámil, že „porušili pravidla pro vývojáře“ a odstřihl je od přístupu k tweetům. 

Což byla pro fungování služby dost zásadní věc – Politwoops totiž shromažďuje tweety z účtů amerických politiků, aby je uchoval pro chvíle, kdy politici tweety smažou. Řadě z nich se to samozřejmě velmi nelíbí, protože službě se podařila řada kapitálních úlovků. A samozřejmě už jenom pročítat si to, jak politici tweetují, je samo o sobě zážitek.

Odříznutí Politwoops od API Twitteru je navíc podle Twitteru samotného konečné a nezvratné, uchovávání smazaných tweetů je prý podle pravidel nepřijatelné a Twitter musí chránit „soukromí“ všech účtů, „bez ohledu na to, zda jde o anonymního uživatele či člena Kongresu“.

Christopher Gates ze Sunlight Foundation v Eulogy for Politwoops uvádí, že problém porušování pravidel řešili v roce 2012 při spuštění služby a tehdy se s Twitterem dohodli, že služba může fungovat, pokud smazané tweety budou vybírat lidští editoři. V roce 2015 ale Twitter najednou a bez vysvětlení změnil názor – což je poněkud zvláštní.

Rozhodnutí Twitteru je podle Gatese v rozporu se základními principy demokracie. Smyslem Politwoops je upozorňovat na přehmaty politiků a vést je k zodpovědnosti. „Člen Kongresu nemá a neměl by očekávat stejnou úroveň ochrany soukromí jako řadový občan. Mocní mohou být odpovědní pouze se značnou dávkou transparentnosti,“ dodává.

UX17

Vyjádření Twitteru je nádhernou ukázkou korporátního PR plného vytáček: „Earlier today we spoke to the Sunlight Foundation, to tell them we will not restore Twitter API access for their Politwoops site. We strongly support Sunlight’s mission of increasing transparency in politics and using civic tech and open data to hold government accountable to constituents, but preserving deleted Tweets violates our developer agreement. Honoring the expectation of user privacy for all accounts is a priority for us, whether the user is anonymous or a member of Congress.“

Je skoro fascinující, jak Twitter ve vyjádření na jedné straně tvrdí, že „podporuje Sunlight“ a „zvýšení transparentnosti za použití technologií a otevřených dat“, aby vzápětí firma řekla – a hlavně udělala – pravý opak.

Našli jste v článku chybu?
9. 6. 2015 16:15
Honza (neregistrovaný)

API je pouze zjednodušení. Jasně, lze obejít i za cenu robotů u fanoušků, aby se zamaskovaly zdroje dat....ALE....Pokud Twitter má podmínky okolo uchovávání příspěvků, pak by mohli žalovat server o nedovolené kopírování obsahu. Takže odstrižení od API má onu hlavní myšlenku....nes­kladujte smazané tweety politiků. Odstrižení je jen symptom.

9. 6. 2015 10:10
fd (neregistrovaný)

Rekl bych, ze API prevazne poskytuje funcionalitu, kterou si na webu jaksi musi dotycny zajistit sam. Kuprikladu muze zjistit zda je neco noveho i bez toho, aby nacital webovou stranku - proste se zepta API. Nepotrebuje parsovat web a resit, ze se zmenil. Dostane proste nejak obalena data.

Je to asi totez, jako kdyz mate objednavkovy system, a muzete si vybrat - objednavku odeslete pres eshop, tudiz budete muset resit vsemozne js ficury a dalsi hruzostrasnosti, casto mesic co mesic jine formato…