Hlavní navigace

Twitter zvládne i stoletá dáma

Jan Handl

Naprostá většina uživatelů sociálních sítí není vůbec zajímavá. Ovšem najdou se výjimky, které stojí za zmínku. Třeba Ivy Bean, fanynka Facebooku a Twitteru, je zvláštní tím, že je pravděpodobně nejstarším člověkem v sociálních sítích.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Pokud se vaši rodiče (nebo dokonce prarodiče) vymlouvají, že Twitter a Facebook je jenom pro mladé, můžete jim jako příklad jejich mylných představ uvést Britku Ivy Bean. Ta s přehledem používá Twitter i Facebook. Více než stoletá dáma se chlubí neoficiálními tituly nejstaršího člověka, který používá sociální sítě. Můžete možná namítnout, že do sociálních sítí za ni nejspíš přispívají její prapravnoučata, že ona sama by to jistě nezvládla. Pravdou je, že asi existují průvodci, kteří jí vysvětlili, co a jak, ale je vůbec něco těžkého na tom vyťukat 140 znaků do počítače? Já osobně příběhu věřím a rád si na Twitteru počtu, co měla madam Ivy dobrého k večeři a jaký je její program na příští den.

Když měla neoficiální nejstarší uživatelka sociálních sítí 46 let, byl vynalezen první počítač. Za dalších skoro 60 let se stala celebritou jenom kvůli tomu, že na Twitteru informuje svět o svých každodenních starostech. Asi nebude mít smutné stáří v pečovatelském domě jako většina jejích vrstevnic, novináři si u ní podávají kliku. S kolika uživateli Twitteru dělala rozhovor CNN? A jenom proto, že používají Twitter? Tedy pokud tak trochu opomineme fakt, že je jí více než sto let.

Paní Ivy prostě Twitter používat musí, tohle nemůže být podvod. Nevěřím tomu, že by jí CNN podstrčila počítač, i když ona ve skutečnosti tweety nepíše. Média se rozcházejí v informacích, kolik že milovnici Twitteru skutečně je. Věřil bych CNN nebo Mashable, kteří jí napočítali 104 roků, britský bulvár přidal jeden rok navíc.

Ivy Bean má podle svých „slov“ na Twitteru ráda fish and chips a domino, nekouří a nepije. Omlouvá se fanouškům na Facebooku za to, že jim nemůže oplatit jejich přízeň kvůli limitu počtu „friends“. Dokonce ví, co to znamená, když ji na Twitteru někdo cituje, tedy používá „retweet“. A podle některých zpráv je Ivy Bean třetí v žebříčku uživatelů Twitteru podle počtu „retweetů“.

Stát se celebritou jenom díky Twitteru? Pokud se přidá nějaký další zajímavý faktor (třeba věk, nebo fakt, že je dotyčný kosmonaut), tak není nic jednoduššího. Tedy alespoň co se Británie týče. Jestliže si paní Ivy užívala před kamerami setkání se svým hudebním idolem, těžko si představit, že by se u nás nejstarší fanynka Twitteru muckala třeba s Karlem Gottem. I když kdo ví, třeba za rok, až nebude Čechů na Twitteru jen 10 tisíc a najde se mezi nimi fešná (alespoň) „devadesátka“…

Našli jste v článku chybu?

10. 11. 2009 14:58

PS (neregistrovaný)
Neznám Twitter ani Facebook, tak jsem z toho zničen, jaký jsem nedouk. Umím jen poskládat PC, dělat web stránky, maily, Skype (používám jen když to potřebuji), ICQ (ještě méně). Umím jen textové editory, tabulkové procesory MS a OO. No je mi teprve 50, tak se to snad naučím. Jen mne zdržuje to že chodím do práce a čtvrtým rokem na vysokou školu. Až budu Mgr. tak snad budu mít víc času naučit se Twitter a Facebook.

26. 10. 2009 17:46

uživatel si přál zůstat v anonymitě
"... o přístupu člověka k tomu učit se nové věci." - Neřekl bych tak docela. Prostě někomu je dáno to a jinému zase ono. Někdo si bez problémů zapamatuje stránku textu nebo desítky slovíček na jedno kouknutí, ale nad trojčlenkou mudruje. Někdo si poprvé sedne do auta a za deset minut je cítí, jiný zase neudělá kotoul dopředu.
Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?