Hlavní navigace

Týden ve vědě, týden na Science Worldu

Pavel Houser 25. 10. 2001

Science World, neboli po našem Svět vědy -- to je nevšední internetový server, kde máte možnost získat přehled o současném stavu vědy v České republice. Akademické okénko vás seznámí s aktuálními problémy vědeckého života především na vysokých školách, v doméně .cz, konečně na českém webu.

Vědecký portál, to na českém Internetu přinejmenším podle našeho názoru ještě nebylo. Nyní se zrodil pod jménem Science World a podle prvních ohlasů se mu daří vcelku uspokojivě.

Ne každý má však sílu učíst každý den tři čtyři články z oblastí nanotechnologie, genetiky či astrofyziky, třebaže se o tuto problematiku jinak zajímá. Ve spolupráci s Lupou jsme se proto rozhodli nabídnout vám jakýsi týdenní výběr subjektivně nejzajímavějších zpráv.

K hlavním centrům vědeckého života patří u nás vysoké školy. Sporné však je, jak vypadá úroveň výuky. Mají zde být poskytovány spíše praktické informace, nebo návody na přemýšlení a k pochopení světa? Je důležitější rozumět fungování rektifikační kolony, nebo spíše dumat o vše zastřešující fyzikální teorii? Příkladem, na němž se pokoušíme demonstrovat protikladnost pohledů na tuto problematiku, se nám stalo studium na VŠCHT.

Pokud vás zajímají fyzikální hádanky, máme pro vás jeden chyták: Proč se na moři vedle sebe plující lodi jakoby přitahují, takže mezi nimi dojde často k tragické nehodě? Souvisí to s prouděním vody v potrubí, těmi různými rovnicemi kontinuity a Bernouliho rovnicemi a souvisejícími změnami tlaku. Můžete se ale nespokojit s tímto výkladem a zjistit také podrobnosti.

Jakou druhou z fyzikálních hádanek nabízíme poměrně zmateně zvolený příklad, parafrázující klasický školní chyták o tom, co je těžší. Kilo peří, nebo kilo železa?

Naše úlohy se neomezují pouze na fyziku, ale zabrousíme i do oblasti psychologie. Mohlo by se nám zdát logické, že ženy se oblékají především kvůli mužům. Je to skutečně tak? Možná vás to překvapí, ale paradoxně jsou ovlivňovány spíše vkusem jiných žen.

Názory na hranici toho, co je a co už není věda, se samozřejmě různí. Jinou mají praktikující astrologové, jinou členové skeptického spolku Sisyfos. Poměrně kontroverzním tématem tohoto druhu je v současné biologii otázka morfopolí. Kromě úvodního článku, který se z vědy přece jen trochu vymyká, nabízíme i jiný pohled, podle kterého se jedná především o metaforu popisující složité biochemické systémy.

A za upozornění stojí i propagace zcela nového oboru, memetiky. Ta by se dala zhruba označit za pokus aplikovat na lidskou kulturu pravidla o replikátorech, s nimiž pracuje genetika. Tak, jako v evoluční biologii vidíme kompetici mezi geny, docházíi ve vývoji lidské kultury k soupeření mezi různými „memy“ – myšlenkami, ideologiemi, ale třeba i vtipy, melodiemi a počítačovými viry. Do oboru, který pojímá lidskou kulturu jako cosi na způsob infekční choroby, :-) se vás pokusí zasvětit náš úvodní článek.

Za největší hodnotu Science Worldu ovšem nepokládáme samotné články, ale spíše tzv. rozcestníky, kde je celé téma popsáno vždy na několika úrovních, od populární po odbornou. Do této kategorie patří třeba přehledy nazvané:

MIF16

Jsme také velmi rádi, že se nám ozvala řada dobrovolníků a nabídla nám ke zveřejnění texty svých diplomových prací či různých vědeckých aplikací. Nově zde přibylo např. „Měření mezní vlnové délky optických vláken dopovaných prvky vzácných zemin“ a „Knihovny lineární algebry pro masivní paralelní výpočty“. Podívejte se na naši databází Diplomových prací.

Přímo v on-line podobě nabízíme aplikaci Molekulové přesmyky.

Anketa

Stav naší vědy?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety