Hlavní navigace

Týdenní revize: Google odpovídá na iPhone

 Autor: 29
Redakce 27. 9. 2008

Evropská komise chce radikálně snížit regulované ceny za terminaci hovorů v mobilních sítích. První telefon s operačním systémem Android je už v prodeji, další budou následovat příští rok. Proč je projekt Státní kasa terčem kritiky? Jak vypadá nový design Aktuálně? O čem debatovali účastníci konference Mobil Internet Fórum? Evropský telekomunikační regulátor vznikne v jiné podobě, než navrhovala Evropská komise.

Evropská komise se snaží prosadit další regulaci cen v oblasti mobilních hlasových služeb. Nejdříve se zaměřila na ceny roamingu a nyní chce radikálně snížit regulované ceny za terminaci hovorů a to ze současného průměru 9 eurocentů až na 2 eurocenty za minutu. Mobilní operátory samozřejmě takové snahy příliš netěší a argumentují tím, že zlevnění terminačních poplatků bude znamenat zdražení například v oblasti paušálních poplatků nebo dotacích na telefony.
Ve skutečnosti ale spíše dojde k jevu, který už známe z pevných sítí. Pokud radikálně klesnou „objemově závislé“ složky výnosů operátorů, tito se je budou snažit kompenzovat zvýšením „objemově nezávislých“ složek svých výnosů. Jinými slovy mobilní operátoři by začali přecházet k jinému platebnímu modelu, který by už tolik nezohledňoval počet provolaných minut. Paušální poplatky by se tak o něco zvýšily, ale došlo by k postupnému odbourání minutového zpoplatnění.
Europoslanci také tento týden schválili vznik nového evropského telekomunikačního regulátora, který se na rozdíl od představy komisařky Redingové má zaměřit spíše na koordinaci a konzultaci než na direktivní nařizování a prosazování.
Jiří Peterka: Stalo se: U:fon jako regulační paradox
Jiří Peterka: Europoslanci schválili balíček reforem

Až do 26. října máte možnost podpořit své oblíbené internetové projekty nebo služby v anketě Křišťálová Lupa 2008. Letos se jen během nominační fáze, kdy veřejnost zasílá své tipy pro naplnění jednotlivých kategorií, sešlo téměř 19 000 tipů. V devíti kategoriích rozhodnou o vítězi hlasy čtenářů, ve třech dalších bude mít hlavní slovo odborná porota, složená z více než 60 zástupců internetového, mediálního a podnikatelského světa. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční večer 27. listopadu, a pokud se na vás usměje štěstí, můžete být při tom.
Redakce: Křišťálová Lupa znovu hledá nejoblíbenější projekty českého Internetu

Svět mobilů a mobilních komunikací je už dnes větší než svět počítačů a Internetu, a navíc roste podstatně rychleji. Počet mobilních telefonů převyšuje nejen počet uživatelů Internetu, ale také třeba počet televizních přijímačů. Přístup k Internetu prostřednictvím mobilních zařízení se mezi uživateli těší stále větší oblibě. Podle některých studií dokonce celá třetina uživatelů přistupuje na Internet výhradně z mobilu. Stejně tak jako roste dynamika prodejů, rostou schopnosti dnešních mobilů a to jak co do rozsahu funkcí, tak i co do výpočetní kapacity.
Jiří Peterka: Mobil a Internet: přátelé nebo protivníci?
Jiří Macich: Do konce roku čtyři miliardy lidí s mobilním telefonem?

Poté, co propuklo šílenství v souvislosti s uvedením nové generace mobilního telefonu z dílny společnosti Apple, opakuje se nyní podobná situace i v případě mobilu, který tento týden představila společnost HTC společně s americkou divizí T-Mobilu. Jádrem telefonu je operační systém Android, za jehož vývojem stojí Open Handset Alliance (OHA), která sdružuje na třicet společností, včetně Googlu, který v souvislosti s novým přístrojem byl v médiích zmiňován především. HTC se stala první společností, která vyrábí mobilní telefon na bázi Androidu, ale už nyní je jisté, že další výrobci budou následovat už v příštím roce. Proč je Android médii přirovnáván k iPhonu? V čem jsou si podobní a v čem se naopak liší?
Patrik Zandl: Proti iPhonu nastupuje Android

Projekt Státní kasa, který má ambici sjednotit a centralizovat účetní systémy českého státu, je terčem kritiky. Ne snad kvůli jeho účelu, nýbrž kvůli výběrovému řízení, jehož zadávací podmínky mohla splnit pouze jedna firma. Ačkoli Ministerstvo financí v minulém roce výběrové řízení po stížnosti jednoho z uchazečů k Antimonopolnímu úřadu zrušilo, nový tendr opět vyhrálo konsorcium společností, které nabídlo řešení postavené na produktu společnosti SAP. Přestože se jedná o opravdu lukrativní zakázku – minimální cena kontraktu je odhadována na 2,5 miliardy korun, podali nabídky pouze dva uchazeči ze čtyřiceti firem, které si vyzvedly zadávací dokumentaci. Později jeden z uchazečů odstoupil nesložením požadované jistiny a v tendru tak zůstalo opět jen konsorcium nabízející řešení na SAPu. Státní kasa tak začíná připomínat nechvalně známý projektInternet do škol (INDOŠ).
Jiří Hlavenka: Státní kasa se začíná podezřele podobat Internetu do škol

Na začátek října naplánovalo Centrum Holdings radikální změnu designu svého zpravodajského serveru Aktuálně.cz. Jak bude „nové“ Aktuálně vypadat, si můžete udělat představu již nyní díky veřejné betaverzi. Podle šéfeditora Pavla Tomáška, mají změny přispět k větší uživatelské přívětivosti a přehlednosti. Na koho chce Aktuálně po faceliftu cílit? A proč působí nová navigace na titulní straně lehce rozporuplně?
Karel Wolf: Centrum: Aktuálně již bylo zralé na změnu 

Fenomén Járy Cimrmana se nevyhýbá ani Internetu. Pronikl už také do světa sociálních sítí. Profily fiktivní postavy můžete najít například na Facebooku nebo na LinkedIn. Kdo za nimi stojí? A proč by měl Jára Cimrman ze sociálních sítí zmizet?
Jan Handl: Jára Cimrman ovládá sociální sítě

V Praze existuje již více než tři tisíce přístupových WiFi bodů. Podle výsledků průzkumu bezdrátových sítí, které každoročně zveřejňuje společnost Ernst & Young, se v Praze počet WiFi hotspotů meziročně zvýšil o úctyhodných 97 procent. Nicméně více než čtvrtina přístupových bodů je nezabezpečená. V oblasti zabezpečení, tak bohužel Praha zaostává za evropským průměrem.
Daniel Dočekal: Bezpečnost WiFi sítí stále (mírně) pokulhává za evropským průměrem

Tip: přehled WiFi hotspotů na území celé České republiky najdete v databázi hotspotů na Lupě, která již obsahuje více než 4000 míst, kde se můžete připojit k Internetu prostřednictvím bezdrátové sítě.

Tento týden proběhla v prostorách pražského hotelu Jalta konference zaměřená na problematiku mobilního Internetu. Zúčastnili se jí jak zástupci operátorů, dodavatelů obsahu, ale i internetových vydavatelství. Jaké jsou podle přednášejících současné trendy v oblasti mobilního Internetu? Promítá se zvyšující se trend mobility do strategií a podoby obsahových webů?
Karel Wolf: Co přineslo letošní Mobil Internet Fórum?

Anketa

Líbí se vám nové Aktuálně?

Našli jste v článku chybu?

28. 9. 2008 9:52

Marek (neregistrovaný)
28. 9. 2008 12:50 smazal Jiří Macich ml., důvod: spam
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií