Hlavní navigace

Uber v ČR schůzkuje se státem, Cisco nakupuje a VMware opouští 11 šéfů

 Autor: Institut pro politiku a společnost
Jan Sedlák 4. 3. 2016

Cisco kupuje další dvě firmy za půl miliardy dolarů. Dva podniky kupuje i GoPro. Šéf Zyngy opět končí. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Uber už měl v Česku kolem 60 schůzek s představiteli vlády a státu, řekl na Mezinárodní konferenci digitální Česko šéf české a slovenské pobočky Lokman Kuris. Firma se snaží prosadit vlídné přijetí ze strany zákonodárců, píše o tom i na blogu. Nabízí i jeden zajímavý údaj: 50 procent jízd Uberu v Česku začíná a končí u zastávek MHD, jde tak v podstatě o navazující spoj.

Cisco za 320 milionů dolarů kupuje izraelský podnik Leaba Semiconductor. Ten navrhuje čipy, což se Ciscu hodí. Ve svých síťových technologiích používá kombinaci vlastních a dodávaných čipů. Může je přizpůsobovat síťovému běhu. Specifické designy pomáhají také v nasazování trendu softwarově definovaných sítí (SDN).

Druhou akvizicí Cisca v tomto týdnu je koupě firmy CliQr Technologies za 260 milionů dolarů. Síťový gigant tak potvrzuje slib, že s frekvencí letošních akvizic jen tak neskončí. CliQr Ciscu přináší nástroje pro správu takzvaných hybridních cloudů – tedy jednotného prostředí pro vlastní infrastrukturu a tu umístěnou třeba u Amazonu. To je něco, co se snaží nabízet i další hráči na trhu.

Šéf Uberu pro Česko a Slovensko Lokman Kuris.
Autor: Institut pro politiku a společnost

Šéf Uberu pro Česko a Slovensko Lokman Kuris.

Ve zběsilém nákupním tempu pokračuje i IBM, které získalo Resilient Systems. Její bezpečnostní prvky už byly součástí IBM X-Force Incident Response Services. Více detailů v oficiální zprávě a na blogu.

GoPro dohromady za 105 milionů dolarů kupuje firmy Stupeflix a Vemory. GoPro je v poslední době v problémech. Ikonické kamerky už se tolik neprodávají, firma propustila sedm procent zaměstnanců a o 50 procent snížila cenu nového modelu kamer. Akcie za poslední rok ztratily přes 70 procent, tržby za poslední kvartál meziročně spadly o 31 procent. GoPro tak s akvizicemi diverzifikuje portfolio – na mobilních platformách bude nabízet nástroje pro editaci videa.

Šéf firmy Zynga Mark Pincus ve funkci končí, zhruba rok po svém návratu. Stane se výkonným předsedou představenstva. Novým šéfem se stane veterán z Electronic Arts Frank Gibeau. Kdysi rozjetá Zynga je delší dobu v problémech a nedaří se jí navázat na fenomény typu FarmVille a spol. O problémech v minulém přehledu.

Vedení VMwaru opouští jeho dvojka, provozní ředitel Carl Eschenbach. V krátké době z firmy odešlo už 11 vysoce postavených manažerů, mnoho z nich do menších a mladších firem. Může to být přirozená obměna, zároveň to ale může souviset s nejistotami kvůli spojení EMC a Dellu (EMC vlastní 80 procent akcií VMwaru). Podle některých má navíc EMC na VMware velký tlak.

Výkonný ředitel VMwaru Pat Gelsinger (vlevo) a provozní ředitel Carl Eschenbach.
Autor: Jan Sedlák

Výkonný ředitel VMwaru Pat Gelsinger (vlevo) a provozní ředitel Carl Eschenbach.

Re/code zveřejnil první jména manažerů, kteří usednou do vedení spojeného Dellu a EMC. V Česku jsou věci stále nevyjasněné, aktuálně se řeší především Spojené státy a poté vše začne „probublávat“ do Evropy a dále. O Dellu a EMC jsem nedávno psal.

WT100

Workday dosáhl na velký milník, když poprvé v tržbách překonal miliardu dolarů. Ve fiskálním roce utržil 1,16 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 48 procent. Firma byla založena před 10 lety a patří k nejúspěšnějším mladým společnostem zaměřeným na enterprise software. Zástupci společnosti tvrdí, že se jim daří na svůj cloud migrovat tradiční zákazníky Oraclu a SAPu (Bank of America a další).

Podobný podnik NetSuite kupuje firmu IQity. Ten rozšíří cloudovou ERP platformu o nové funkce zaměřené především na výrobu. IQity s platformou NetSuite v minulosti úzce spolupracoval.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

120na80.cz: Na různou rýmu různá homeopatie

Na různou rýmu různá homeopatie