Hlavní navigace

Uber v ČR schůzkuje se státem, Cisco nakupuje a VMware opouští 11 šéfů

 Autor: Institut pro politiku a společnost
Jan Sedlák 4. 3. 2016

Cisco kupuje další dvě firmy za půl miliardy dolarů. Dva podniky kupuje i GoPro. Šéf Zyngy opět končí. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Uber už měl v Česku kolem 60 schůzek s představiteli vlády a státu, řekl na Mezinárodní konferenci digitální Česko šéf české a slovenské pobočky Lokman Kuris. Firma se snaží prosadit vlídné přijetí ze strany zákonodárců, píše o tom i na blogu. Nabízí i jeden zajímavý údaj: 50 procent jízd Uberu v Česku začíná a končí u zastávek MHD, jde tak v podstatě o navazující spoj.

Cisco za 320 milionů dolarů kupuje izraelský podnik Leaba Semiconductor. Ten navrhuje čipy, což se Ciscu hodí. Ve svých síťových technologiích používá kombinaci vlastních a dodávaných čipů. Může je přizpůsobovat síťovému běhu. Specifické designy pomáhají také v nasazování trendu softwarově definovaných sítí (SDN).

Druhou akvizicí Cisca v tomto týdnu je koupě firmy CliQr Technologies za 260 milionů dolarů. Síťový gigant tak potvrzuje slib, že s frekvencí letošních akvizic jen tak neskončí. CliQr Ciscu přináší nástroje pro správu takzvaných hybridních cloudů – tedy jednotného prostředí pro vlastní infrastrukturu a tu umístěnou třeba u Amazonu. To je něco, co se snaží nabízet i další hráči na trhu.

Šéf Uberu pro Česko a Slovensko Lokman Kuris.
Autor: Institut pro politiku a společnost

Šéf Uberu pro Česko a Slovensko Lokman Kuris.

Ve zběsilém nákupním tempu pokračuje i IBM, které získalo Resilient Systems. Její bezpečnostní prvky už byly součástí IBM X-Force Incident Response Services. Více detailů v oficiální zprávě a na blogu.

GoPro dohromady za 105 milionů dolarů kupuje firmy Stupeflix a Vemory. GoPro je v poslední době v problémech. Ikonické kamerky už se tolik neprodávají, firma propustila sedm procent zaměstnanců a o 50 procent snížila cenu nového modelu kamer. Akcie za poslední rok ztratily přes 70 procent, tržby za poslední kvartál meziročně spadly o 31 procent. GoPro tak s akvizicemi diverzifikuje portfolio – na mobilních platformách bude nabízet nástroje pro editaci videa.

Šéf firmy Zynga Mark Pincus ve funkci končí, zhruba rok po svém návratu. Stane se výkonným předsedou představenstva. Novým šéfem se stane veterán z Electronic Arts Frank Gibeau. Kdysi rozjetá Zynga je delší dobu v problémech a nedaří se jí navázat na fenomény typu FarmVille a spol. O problémech v minulém přehledu.

Vedení VMwaru opouští jeho dvojka, provozní ředitel Carl Eschenbach. V krátké době z firmy odešlo už 11 vysoce postavených manažerů, mnoho z nich do menších a mladších firem. Může to být přirozená obměna, zároveň to ale může souviset s nejistotami kvůli spojení EMC a Dellu (EMC vlastní 80 procent akcií VMwaru). Podle některých má navíc EMC na VMware velký tlak.

Výkonný ředitel VMwaru Pat Gelsinger (vlevo) a provozní ředitel Carl Eschenbach.
Autor: Jan Sedlák

Výkonný ředitel VMwaru Pat Gelsinger (vlevo) a provozní ředitel Carl Eschenbach.

Re/code zveřejnil první jména manažerů, kteří usednou do vedení spojeného Dellu a EMC. V Česku jsou věci stále nevyjasněné, aktuálně se řeší především Spojené státy a poté vše začne „probublávat“ do Evropy a dále. O Dellu a EMC jsem nedávno psal.

KL_HLASOVANI

Workday dosáhl na velký milník, když poprvé v tržbách překonal miliardu dolarů. Ve fiskálním roce utržil 1,16 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 48 procent. Firma byla založena před 10 lety a patří k nejúspěšnějším mladým společnostem zaměřeným na enterprise software. Zástupci společnosti tvrdí, že se jim daří na svůj cloud migrovat tradiční zákazníky Oraclu a SAPu (Bank of America a další).

Podobný podnik NetSuite kupuje firmu IQity. Ten rozšíří cloudovou ERP platformu o nové funkce zaměřené především na výrobu. IQity s platformou NetSuite v minulosti úzce spolupracoval.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů