Hlavní navigace

Účtuje Telecom obsazený Internet?

Marek Antoš

Poskytovaná služba Internet 2000 (díky vůbec za ni) má podle některých klientů vážnou chybu. Pokud ke svému poskytovateli volají prostřednictvím dial-up a on má obsazeno, jsou i přesto tarifikováni. Ve svém článku tuto skutečnost objevuje Květoš Vícha.

Poskytovaná služba Internet 2000 (díky vůbec za ni) má podle některých klientů vážnou chybu. Pokud ke svému poskytovateli volají prostřednictvím dial-up, a on má obsazeno, jsou i přesto tarifikováni. Ve svém článku tuto skutečnost objevuje Květoš Vícha.

Nejenže tedy máme nejdražší Internet na světě, ale ještě údajně platíme za neposkytnutou službu. Český Telecom účtuje započatý impuls (2,60 Kč) dokonce za dvě tři … vteřiny takového hluchého připojení! Tohle jistě odradí mnoho zájemců o Internet a počítačová negramotnost u nás ještě dlouho potrvá…

Příklad (podklady má autor): Klient poskytovatele Video On Line (VOL) uskutečnil v listopadu 1999 celkem 95 připojení k Internetové síti, avšak Telecom mu tarifikoval 140 volání. Rozdíl představují převážně platby za neuskutečněné připojení (čekání a odpojení v rozsahu 2 až 30 vteřin). Zákazník uhradil v tomto případě za vstup na Internet něco přes 700 Kč, z toho pouhé čekání na obsazené lince ho stálo zhruba 100 Kč, to pro běžného klienta představuje dost – nejméně pět hodin pobytu na síti.

Tiskový mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha k tomu vysvětlil: „Podařilo se mi zjistit, že poskytovatel VOL má pravděpodobně zajištěn přístup svých zákazníků tak, že to jeho zařízení zvedne, i když jsou všechny jeho linky obsazené a vy pak čekáte, až se některá uvolní.“

Pan Crha neví, jestli to má takto ještě některý ISP zařízené – domnívá se však, že obvyklé to není. V opačném případě podle něj ovšem „koncový uživatel platí i za čekání, ačkoliv přístup na Internet nemá, to je ovšem záležitost ISP.“

Daniel Nalevajko z Czech On Line, a.s., Praha vyslovil podiv nad tímto vyjádřením: „Pan tiskový mluvčí tvrdí nesmysl, že náš modem zvedne linku, která je obsazená! To je to samé, jako kdyby řekl, že zaplatil taxikáři, který vůbec nepřijel.“ Podle D. Nalevajka to funguje na serveru VOL takto: Narazí-li modem klienta na obsazený směr na POP serveru, účastník samozřejmě tarifikován není, stejně jako když volá kamkoli jinam a linka je obsazená.

„Pokud je tedy onen klient za obsazenou linku tarifikován, ošidil ho Telecom, protože on je jejich účastník a Telecom má právo sám účtovat pouze uskutečněná volání. My (server VOL) jako pasivní – volaný účastník nemáme vůbec žádnou možnost toto jakkoli ovlivnit,“ dodal D. Nalevajko.

Nechce se opravdu věřit, že takové zkušenosti s Internetem na linkách Českého Telecomu mají i ostatní uživatelé. Jasno může udělat výpis z telefonního účtu a pak reklamace. Mimochodem, za takový špás zaplatíte počet zjištěných volání, takže výpis se 140-ti položkami přijde asi na 115 Kč. Takže – další vyhozené peníze z okna skrze Internet, pardon, Telecom. Nejen proto by chtěli mnozí přejít k jinému operátorovi. Budou si však muset počkat nejméně do roku 2003.

Květoš Vícha

Našli jste v článku chybu?

25. 3. 2000 13:39

Ropacek (neregistrovaný)
Kdyz vam kterakoliv telefonni spolecnost zmeni vase cislo nebo kdyz zmeni tarify (coz dela Telecom kazdy rok), prijde vam take domu vymenit telefonni pristroj? Asi ne, vid'te. A presto po ceskem narode uspesne koluje fama, ze prechod od I'99 k I'2000 (coz je prave jenom zmena cisla a tarifu Telecomem) je provazena nejakymi zmenami na strane providera (at' je to VOL nebo kdokoliv jiny).
Nezapominejte prosim, ze internetovy provider je PASIVNI, tedy volany telefonni ucastnik. Po telefonni lince p…

24. 3. 2000 22:49

lukáš (neregistrovaný)
Je to trochu mimo téma, ale může mi někdo vysvětlit, proč došlo
při připojování na internet přes VOLný při změně tarifu I99 na I2000 k výraznému prodloužení celkové doby, než je počítat připojen na internet.
Při používání I99 mi trvalo připojování zhruba 40 sekund. Po přechodu na I2000 se doba, kdy počítat ověřuje moje uživatelské jméno a heslo prodloužila na zhruba 1 minutu a 30 sekund (tzn. na dvojnásobek). Můj kamarád má stejnou zkušenost.
Připojení např. přes nový RAZ-DVA mi trvá po ov…


Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?