Hlavní navigace

Událost roku: MAFRA kupuje Mobil!

Marek Antoš 12. 1. 2001

Podíl ve společnosti Mobil Media, která vlastní rodinu serverů Mobil.cz, BonusWeb a další, získal vydavatel Mladé fronty DNES. Dochází tak k vytvoření velmi silné skupiny internetových médií pod vlajkou iDnesu a Mobilu. Vyplatilo se Mobil serveru jeho vyčkávání se vstupem investora?

Celá transakce se na první pohled jeví poněkud složitě, ve skutečnosti je však velmi logická. Provozovatelem a vlastníkem zmíněných serverů byla doposud společnost Mobil server, s.r.o., kterou v roce 1997 založil Patrick Zandl s Petrem Mitošinkou a podle obchodního rejstříku jim stále patří. Na konci loňského roku, už v souvislosti s plánovaným vstupem strategického investora, však byla založena společnost Mobil Media, a.s., jejíž personální obsazení bylo velmi podobné. Právě tato společnost následně od Mobil serveru „odkoupila“ všechny jeho internetové aktivity, čímž se z původní firmy stala v podstatě prázdná slupka.

Důvody těchto přesunů jsou zjevně čistě praktické – z nejrůznějších právních a zejména daňových přičin se lépe prodává podíl v akciové společnosti než ve společnosti s ručením omezeným. Proto také MAFRA získala podíl až v Mobil Media a původní firmu čeká zřejmě pozvolný zánik. Zajímavá je však komunikační strategie, kterou Mobil server zvolil. Tento týden v pondělí byl oficiálně oznámen vznik společnosti Mobil Media (do rejstříku byla zapsána koncem minulého roku) s tím, že se ještě letos očekává vstup investora. Uběhly čtyři dny – a dnes dopoledne se má tento vstup oficiálně oznámit.

Přestože Mobil server vždy hájil myšlenku otevřenosti, kterou naplňoval mimo jiné pravidelným zveřejňováním svého ročního obratu, v tomto případě se zřejmě dočkáme jen obvykle mlžných informací, na které jsme už v případě internetových akvizic zvyklí. Jisté je v současné chvíli jen to, že MAFRA získává v Mobil Media pouze minoritní podíl, ovšem s opcí na další procenta. Tento model v těchto případech obvyklý, protože na jedné straně snižuje riziko investora a na straně druhé umožňuje zohlednit úspěchy společnosti ve výsledné kupní ceně. Jinými slovy, pokud vše půjde dobře, získá MAFRA za nějaký čas celou společnost a původní podílníci zase dostanou velmi slušně zaplaceno. Kromě zmíněného Patricka Zandla a Petra Mitošinky mají nyní ve společnosti podíl také Pavel Bořkovec (doposud výkonný ředitel Mobil serveru) a Zdeněk Polách (šéfredaktor BonusWebu, který na Mobil Media převedl).

Spojením obou rodin serverů vznikne mediální kolos, kterému v podstatě nikdo v českém Internetu nebude schopen konkurovat. Obě skupiny se navíc velmi vhodně doplňují a mají minimální překryv – iDnes se věnuje hlavně všeobecnému zpravodajství s tématickými sekcemi, zatímco Mobil Media má oborově zaměřené servery s technickým nádechem. Oba jsou přitom ve své oblasti velmi úspěšní: iDnes je největší zpravodajský, Mobil.cz zase největší technický server.

Zatímco jiní významní poskytovatelé obsahu v českém Internetu našli své investory už podstatě dříve, Mobil server dlouho otálel a čekal na vhodnou příležitost. Jednání s MAFRA podle neoficiálních zpráv probíhala zhruba od loňského podzimu, což není tak dlouho. Stojí za to připomenout, že MAFRA v létě jednala také s Internet OnLine o spolupráci na jeho – tehdy se rodícím – portálu Quick. Dohodu se nakonec nepodařilo uzavřít a Quick vyjel 1. října zcela samostatně; je však otázkou, nakolik to lze dávat do souvislosti s paralelním vyjednáváním s Mobil serverem.

MIF16

Jedním z nejzajímavějších faktorů je u podobných transakcí vždy cena – a i v tomto případě ji obě strany zjevně hodlají tajit. Určitým vodítkem by však mohla být výše loňského obratu Mobil serveru, který činil zhruba 18 milionů korun, přičemž o rok předtím to bylo 9,2 milionu. V každém případě se tedy objem investice bude pohybovat v desítkách milionů korun, ale jak už jsem vysvětlit výše, záleží také na budoucím růstu.

Spojením Mobilu a iDnesem vzniká v českém Internetu subjekt, který by svým významem i objemem reklamních příjmů mohl hravě zastínit všechny tři hlavní provozovatele portálů, kteří doposud poutali hlavní pozornost. Co dalšího toto spojení přinese je však zatím ve hvězdách.

Anketa

Myslíte si, že spojení iDnes a Mobil.cz bude přínosem i pro uživatele českého Internetu?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Root.cz: WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

WoSign a StartCom se oddělí a vymění vedení

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?