Hlavní navigace

Úložiště SpiderOak mění ceny: 5 TB za 25 dolarů měsíčně

Autor: SpiderOak
Jiří Macich ml.

Cloudové úložiště a synchronizační služba SpiderOak mění obchodní model a výrazně snižuje poplatky za pronájem kapacity. Nadále přitom nabízí precizní šifrování souborů.

Cloudové úložiště SpiderOak od nového roku mění cenovou politiku. Připomeňme, že jeho hlavní výhodou je precizní šifrování svěřených souborů. Nadále bude zdarma nabízet prostor o kapacitě 2 GB. Tu dosud mohli jednotlivci opakovaně navyšovat vždy o 100 GB. Každé navýšení kapacity zvedlo i měsíční poplatek o 10 USD.

Nezvyklý, ale velmi jednoduchý obchodní model se nyní mění. SpiderOak přechází na nabídku několika různých tarifů (tzv. plánů), takže kopíruje většinu podobných cloudových úložišť. Neznamená to ale zdražení služby. Naopak! Cena výrazně klesá zřejmě v reakci na letošní cenové manévry služeb Google DriveMicrosoft OneDrive.

Základní kapacita 2 GB bude stále zdarma ihned po registraci. Dále jsou přichystané tři placené tarify (tzv. plány). Nejnižší s kapacitou 30 GB vyjde měsíčně na 7 USD. To vskutku není kdovíjak výhodná nabídka, nicméně za rovný 1 TB zájemci zaplatí měsíčně pouze 12 USD. A luxusních 5 TB je měsíčně vyjde jen na 25 USD.

Není šifrování jako šifrování

Službu SpiderOak nelze objektivně srovnávat s Google Drive či Microsoft OneDrive. Ty totiž šifrují soubory pouze během přenosu přes internet. SpiderOak soubory šifruje a dešifruje vždy na straně uživatele. V cloudu data zůstávají šifrovaná. Heslo pro jejich dešifrování neopouští počítač, tablet či mobil uživatele. Provozovatel služby ho nezná.

FIN17_soulejova2

SpiderOak si jako dvorní cloudové úložiště vybrali tvůrci chytrého mobilu Blackphone, kterým reagují na poptávku po vyšší ochraně soukromí. Pro mnohé uživatele ale bude vadou na kráse, že za projekty SpiderOak i Blackphone stojí americké firmy, jejichž pověst obecně utrpěla zvěstmi o spolupráci s domácími vládními agenturami.

SpiderOak má dnes největší konkurenci v novozélandské službě Mega, která poskytuje zdarma základní kapacitu 50 GB. To je nebývale štědrá nabídka, která má ovšem menší háček v podobě limitů datového provozu (viz náš letní článek). Mega je pohrobek a nepřímý nástupce nechvalně proslulého úložiště Megaupload.

Našli jste v článku chybu?
30. 12. 2014 18:16
Jenda (neregistrovaný)

Šlo mi o samotný akt přihlášení do webového rozhraní -- jestli mají nějakou challenge-response autentizaci…

Problém je v tom, že do javascriptu, který se stahuje při každé návštěvě webové stránky, lze schovat backdoor mnohem líp, než do aplikace, kterou si uživatel stáhne jenom jednou (a která je typicky podepsaná a jejíž hashe jsou publikované).