Hlavní navigace

Umnějí spravodajské servery správně česki?

Michal Chleboun 14. 11. 2003

Čas od času se na českém Internetu setkáme s takovými pravopisnými chybami, které nelze přehlédnout. Drobné překlepy, chyby klasické už z diktátů, jimiž jsme na školách prošli všichni, i hrubky, za něž by se mohli autoři červenat - takový je výčet omylů, které lze najít v češtině největších domácích zpravodajských serverů.

I když lze tento nešvar v mnoha případech přičíst rychlosti, s níž online zpravodajské servery musejí pracovat, četnost, a hlavně charakter chyb mě přiměl k tomu, abych se největším webům tohoto typu podíval na zoubek. Následující článek je shrnutím analýzy, které bylo podrobeno celkem 60 článků uveřejněných v posledních cca deseti dnech na šesti serverech. Je dokladem toho, že ač lze nad některými mávnout rukou, jiné svědčí o tom, že autoři nejsou schopni zvyšovat kulturu jazyka.

Trocha statistik

Hodnoceny byly České noviny, iDnes, iHNed, Lidovky, Novinky a Mojenoviny. Celkový rozsah přečtených článků byl 75 normostran (normostrana = 1800 znaků). Za chybu se pro účely této analýzy považovaly jak překlepy (vynechaná nebo zpřeházená písmena, chybějící slova ve větě), tak i hrubé chyby. Každá nalezená chyba znamenala bod, pokud se však vyskytla v perexu článku (je to ta viditelnější část článku, která upoutává na obsah, tudíž pravděpodobnost, že se s chybou čtenář setká, je větší), dostala dva body. Chyba v titulku podle uvedené logiky získala body tři.

Ze všech článků jich necelá polovina (47 procent) byla bez chyby, zbytek obsahoval alespoň jednu chybu. Celkem jsem jich v 60 článcích našel 86. Znamená to, že v průměrném článku, na který na zpravodajských webech narazíte, jsem alespoň jednou nachytal autora na švestkách v některém jazykovém jevu. Nejmenší pravděpodobnost, že narazíte na článek s chybou, máte na Českých novinách, největší na iDnes. Počty chybných/bezchyb­ných článků zahrnuje tabulka 1.

Server Články s chybami Články bez chyb
ceskenoviny.cz 2 8
ihned.cz 3 7
lidovky.cz 4 6
novinky.cz 4 6
mojenoviny.cz 7 3
idnes.cz 8 2

Existují pochopitelně extrémní případy – jeden článek na iHNed obsahoval šest chyb, jeden na iDnes dokonce osm! iDnes dopadl vůbec nejhůř jak co do počtu objevených chyb (za 10 článků získal 27 bodů), tak i poměru chyb na celkový počet znaků (články na iDnes byly v souhrnném čísle nejdelší ze všech sledovaných serverů). Nejlépe jak v absolutních číslech, tak v procentech dopadly České noviny. Podíly chyb a celkového počtu znaků obsahuje tabulka 2.

Server Celkem chyb Celkem znaků Chybovost (chyby / znaky)
ceskenoviny.cz 5 17337 0,00029
ihned.cz 12 24371 0,00049
mojenoviny.cz 13 21274 0,00061
lidovky.cz 13 19701 0,00066
novinky.cz 16 21831 0,00073
idnes.cz 27 30905 0,00087

Některé konkrétní příklady

Velmi častou chybou v českém internetovém zpravodajství jsou překlepy („natajilo“, „Hledání kandidátů na soudce Ústavního soud.“), chybějící slova („Na dnešní tiskové konferenci řekl generální ředitel Českých drah Petr Kousal.“) nebo přehozený slovosled, který zjevně zamotává význam věty („(…) která bude pro všechny výrobce velmi finančně atraktivní.“).

Do kategorie těch závažnějších patří chyby v čárkách („buď malé hotýlky nebo drahé zašlé státní kolosy“, „říká, že se snaží myslet víc na budoucí kariéru učitelky, než na bolestivou zkušenost své první a poslední vojenské mise (…)“, „Toho prezident Václav Klaus jmenoval letos v srpnu předsedou Ústavního soudu a bylo proto nutné vypsat doplňovací volby.“), v psaní velkých písmen (školní klasika :-)) – „na strakonicku“, „legislativní rada vlády“ – a v účelových přídavných jménech („Samozřejmě to platí jen pro semafory vybavené příslušným přijímacím a řídícím prvkem (…).“).

Někdy však na zpravodajských webech narazíte na vyložené lahůdky. „Média bohužel následovali vládu a snaží se nám stále cpát tuto Johanku z Arku (…).“

Hlavním smyslem zpravodajských serverů je informovat, a to rychle a bez zbytečných prodlev. Už od doby školní docházky by však měli mít psavci na paměti, co nám vštěpovala do hlavy naše češtinářka: Vezmu-li do ruky papír, tedy teď vlastně: sednu-li si k redakčnímu systému, musím psát správně česky. A to pro mnoho serverů – a konkrétních lidí, kteří je plní obsahem – zjevně neplatí.

Možná se uvedené případy zdají málo reprezentativní. Budu se problematice nadále věnovat a podívám se v některém z následujících článků třeba na nějaké statičtější části webů, než je zpravodajství, které rychle odplyne. Kapitolou pro sebe samou jsou určitě diskusní příspěvky. A, koneckonců, pokusím se v následujících týdnech sledovat i nadále zpravodajské weby a vychytat v nich ty opravdu zajímavé hrubky.

Anketa

Vadí vám hrubky na zpravodajských serverech?

Našli jste v článku chybu?

24. 11. 2003 4:38

Martin Kopta (neregistrovaný)
Které servery to jsou? Není problém spíš v tom, že on-the-fly (za běhu) ta diakritika odstraňují?

18. 11. 2003 21:44

Petr (neregistrovaný)
No jak vidite, psat cesky neni jednoduche. Takze jeste jendou a s ohnutym hrbetem opakuji:

"Kdyz uz mluvime o pravopisnych chybach, tak bychom snad nemeli zapomenout na zpravodajske servery, ktere dosud publikuji clanky bez ceske diakritiky, jakoby to snad nebylo soucasti naseho pravopisu. Verim, ze jen mizive mnozstvi pocitacovych analfabetu ma dosud potize se spravnym zobrazenim ceskych znaku vinou nejednotneho kodovani, takze tento duvod je podle me neopodstatneny. Rekl bych, ze ignor…

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky