Hlavní navigace

Únik údajů o dobrovolných hasičích — chyba, zlý úmysl, provokace?

Marek Janouš

Na serveru Ulož.to se včera odpoledne nacházel excelovský soubor s některými osobními údaji více než 350 tisíc dobrovolných hasičů.

Na serveru Ulož.to se včera objevil seznam více než 350 tisíc členů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a některých jejich osobních údajů. Zprávu nejprve přinesl iDnes — na seznam je prý upozornil čtenář. Čtenáři upozornili také deník Novinky.cz. Úřad pro ochranu osobních údajů dostal podnět před včerejší šestnáctou hodinou a bude se jím zabývat.

Tiskový mluvčí sdružení Josef Nitra se o úniku včera dozvěděl až od novinářů z iDnesu — na cestě z jednání výkonného výboru sdružení v Přibyslavi. Tvrdí, že všichni z kanceláře sdružení byli na tomto jednání, a ujišťuje, že nikdo z nich soubor vyvěsit nemohl.

Obrázek záhlaví souboru přinesly Novinky.cz

Uniklý soubor přímo neviděl, jen v článku na Novinkách. Soubor byl mezitím z Ulož.to stažen. Excelovský soubor nadepsaný „Sumář stavu členské základny 2013“ údajně obsahoval jména, příjmení, příslušnost k okresnímu sdružení a místnímu sdružení, věk, pohlaví, data narození a čísla členských průkazů. Tyto údaje se běžně přikládají k žádostem o granty, jak je úřady vyžadováno, objasňuje Josef Nitra, a tak si vysvětluje původ dat v souboru. Ujišťuje, že neunikla rodná čísla, adresy, e‑mailové adresy nebo telefony z evidence sdružení, a že nedošlo k prolomení serverů sdružení.

UX17_snitker

Zatím netuší, kdo mohl seznam vynést. Sdružení případ prošetří.

Prohlášení sdružení

Našli jste v článku chybu?
22. 3. 2013 13:58
dustin (neregistrovaný)

Prostě nějaká kancelářská potřebovala někomu poslat soubor a nic jiného než uložto nezná. Ale určitě vděčné téma pro novináře.

22. 3. 2013 14:51
Ron (neregistrovaný)

Mám někde celej seznam veřejně dostupných excelovských souborů se seznamem lidí z různých oborů, seznamy firem, zákazníků, dokonce i faktur, které je možno si normálně stáhnout ze stránek firem, oborových sdružení,...

Je to jen ukázka, jací "odborníci" dnes spravují weby a kdo všechno má práva někam ven z firmy nahrávat taková data. A to nejen u nás, ale v celém světě :-)