Hlavní navigace

ÚOOÚ a konec spamerů v Čechách

Eduard Hlava 23. 9. 2005

Problematiku potírání spamu sleduji poměrně pečlivě a jsem rád, že se čas od času objeví informace o tom, že boj se spamem není až zas tak dopředu prohraný. Tedy alespoň v našem malém českém bezvýznamném teritoriu.

Včera vyšla tisková zpráva Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ, www.uoou.cz), který má na starosti (mimo jiné) řešení stížností od příjemců nevyžádaných obchodních sdělení. V této zprávě se praví, že ÚOOÚ eviduje již 656 stížností, z toho 583 vyhodnotil jako oprávněných (tedy 73 neoprávněných). Něco přes 88 procent stížností bylo oprávněných, to je docela slušná bilance. Z toho je také patrné, že když už si někdo stěžuje na spammera, asi má skutečný důvod. Ten celkový počet stížností také ukazuje, jak málo ještě dokážeme využívat nástroje, které máme k dispozici. Českého spamu chodí pravděpodobně mnohem více, než kolik by toto číslo naznačovalo.

Na té tiskové zprávě mnohem více než počet stížností ale oceňuji to, že zveřejnili jména největších hříšníků. Ty, kteří dostali jen napomenutí (ano, i napomenutí je jedním z nástrojů, jak může ÚOOÚ postihnout spammera), nemá cenu vláčet médii. V mnoha případech se jedná tak trochu o „nechtěné“ spamy a odesílatel si po napomenutí ÚOOÚ sakra rozmyslí, jestli bude dál posílat nevyžádaná obchodní sdělení. Ale u těch, kteří e-mailu zneužívají opakovaně, nedbají napomenutí a provádějí tuto činnost ve velkém, nezbývá nic jiného, než se jim trochu podívat do kasičky. A ani moc nepřekvapuje, že tito největší hříšníci se chovají i v jiných oblastech také dost nevybíravým způsobem.

Osobně jsem měl například možnost setkat se z jmenovaných s resjtrikemfi­rem.cz, který „zvítězil“ v soutěži o největší pokutu za spam. Jeho spam jsem tehdy nenahlásil, neb jsem si nebyl úplně jist, jestli jsem jim někdy něco někde nevyplnil (po této zprávě už je mi jasné, že nevyplnil). Navíc jsem nakonec vyplnil i ten formulář pro registraci firmy do databáze, takže jsem akorát tak držel ústa a krok. Překvapení na sebe ale nenechalo dlouho čekat.

Proces registrace byl chybový (nesprávné zobrazení formuláře vyžadovalo mnoho úsilí pro pochopení, o co jim vlastně jde), přesto se mi ho nakonec podařilo dokončit a registraci odeslal. A to i přesto, že obchodní podmínky byly kvůli technickým chybám nečitelné. Nu, což, řekl jsem si – „jsou noví, nemají to ještě úplně vychytané“, jdu do toho. Po odeslání registrace mi přišel potvrzující e-mail, ve kterém na mě doslova svítilo toto upozornění:

„UPOZORNĚNÍ: PŘIPOMÍNÁME, ŽE DLE VÁMI ODSOUHLASENÝCH SMLUVNÍCH PODMÍNEK A SMLOUVY O POSKYTOVÁNÍ SLUŽEB JE TŘEBA, ABYSTE V NÁSLEDUJÍCÍM OBDOBÍ 30 DNÍ VYBÍRALI PRAVIDELNĚ VAŠI EMAILOVOU SCHRÁNKU. PŘÍPADNÉ NEVYZVEDNUTÍ KORESPONDENCE Z VAŠÍ STRANY NEMÁ ODKLADNÝ ÚČINEK.“

Tohle jsem ještě nezažil. Jak si vůbec mohou dovolit tohle napsat? Má to být vtip? Na mé e-maily, týkající se i jiných nesrovnalostí, mi samozřejmě ani jednou neodpověděli a po čase jsem je pustil úplně z hlavy. Nemohu soudit, zda dnes již dali i tyto záležitosti do pořádku, ale když k tomu připočtu spam, mám o provozovateli docela jasnou představu.

Ale zpět ke spamu a zprávě ÚOOÚ. Jsem rád, že ÚOOÚ zveřejnil výsledky své práce a snad i to pomůže trochu k tomu, že se začne proti spamu bojovat touto cestou daleko více. Ke škodě jak rozesílatelů, tak bohužel i ÚOOÚ, který se bude muset každé stížnosti věnovat. Jen je převelká škoda, že se podobně nedá bránit i proti zahraničním spamům, kterých je řádově mnohem více a jsou daleko otravnější.

Našli jste v článku chybu?

19. 4. 2006 15:32

StopSpam (neregistrovaný)
Dnes jsem dostal spam od Jobstone.cz, tvrdi, ze jsem se do nejake databaze prihlasil, ale neni to pravda, podal jsem na stiznost, uvidime...

14. 11. 2005 23:34

Radek (neregistrovaný)
Asi pul roku jsem si upravoval pravidla pro prichozi zpravy, takze jsem zablokoval spoustu adres i celych domen a nastavil jsem asi 100 polozek, ktere pokud jsou v prichozi poste obsazeny, tak je Outlook smaze ze serveru automaticky po pripojeni, takze ani nevim, jestli mi nejake spamy chodi a do pocitace se mi stahne jen to, co chci. Da to sice dost prace to vychytat, bezny trik spameru je treba prohozeni pismenek v klicovych slovech. Takze kdo ma na to dost trpelivosti a vi jak na to, doporucu…
Podnikatel.cz: Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Italové dělají mozzarellu z mléka z Česka

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: České internetové uzly vtrhly na Slovensko

České internetové uzly vtrhly na Slovensko

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte