Hlavní navigace

ÚOOÚ už řeší první stížnosti související s Googlem a právem být zapomenut

 Autor: Isifa
David Slížek 16. 10. 2014

Vyhledávač smí oznamovat provozovatelům webů, že odkazy na jejich stránky smazal. Zveřejňování identity žadatelů ale může být problematické.

Na český Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) už doputovala první podání uživatelů, která se týkají Googlu a tzv. práva být zapomenut. Úřad také vydal doporučení, jak při žádosti o vymazání odkazů postupovat.

Připomeňme, že v rámci práva být zapomenut může uživatel požádat vyhledávač o smazání určitých odkazů z výsledků vyhledávání jeho jména, pokud tyto odkazy vedou na informace „nepřiměřené, nepodstatné, nebo přesahující míru s ohledem na účely, pro které byly zpracovány, a uplynulý čas“. O přiměřenosti žádosti přitom rozhoduje sám vyhledávač. 

Pokud uživatel s jeho rozhodnutím nesouhlasí, může se obrátit na příslušného ochránce osobních údajů. Ze statistik Googlu vyplývá, že vyhledávač zatím odmítl vymazat asi dvě třetiny odkazů, o jejichž zapomenutí uživatelé z Česka požádali.

Český ÚOOÚ podle mluvčího Davida Pavláta dostal v souvislosti s právem být zapomenut v poslední době několik stížností na Google: 

„Některá byla odložena, např. požadavek odstranění obsahu odkazujícího na informace z veřejného rejstříku (oprávněně zveřejněné údaje), odstranění obsahu, v němž nebyly uvedeny osobní údaje atp. Nicméně na základě jiného podání byla zahájena kontrola, a to v souvislosti s požadavkem na předložení kopie dokladu totožnosti. Kontrola v současnosti probíhá,“ potvrdil Lupě Pavlát.

Google totiž na začátku vyžadoval, aby uživatelé k žádosti o smazání údajů připojovali naskenovanou kopii občanského průkazu nebo jiného dokladu totožnosti. ÚOOÚ už v červnu tuto praxi označil za „problematickou“

Google později podmínku o něco zjemnil. Dnes už nevyžaduje kopii občanského průkazu ani pasu, ale jakéhokoli dokladu potvrzujícího totožnost žadatele. Uživatel také může část údajů zakrýt a Google slibuje, že data nebude ukládat déle než jeden měsíc od uzavření žádosti.

Upozornění je v pořádku

ÚOOÚ a Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) začátkem října vydaly doporučení (PDF), ve kterém radí, jak mají žadatelé o vymazání odkazů postupovat. 

Dokument neobsahuje nic moc nového, o čem bychom například na Lupě už několikrát nepsali. Zajímavé ale je, že schvaluje praxi, kdy vyhledávač provozovatele webů, kterých se mazání odkazů týká, na zásah do výsledku hledání upozorňuje. 

„V případě, kdy poskytovatel služby internetového vyhledávače napadený odkaz z výsledku vyhledávání odstraní, jeví se jako vhodné, aby o tom vyrozuměl i provozovatele zdrojové webové stránky,“ stojí v dokumentu.

Podle Paláta může vyhledávač oznámení posílat i v případě, že je z vyrozumění jasné, kdo o smazání odkazu požádal:

„V řadě případů bude zjevné nebo snadno odvoditelné, na čí žádost se tak stalo, nicméně takový postup se jeví jako nezbytný a přiměřený k ochraně práv všech dotčených osob, tedy jak subjektu údajů, tak provozovatele internetového vyhledávače i zdrojové webové stránky,“ argumentuje.

Zveřejnit, nebo nezveřejnit?

Ale pozor, zveřejňování totožnosti lidí, kteří o smazání odkazů žádali, může být problematické, upozorňuje Pavlát. „Pokud by [provozovatel stránky] například zveřejňoval informace o tom, které osoby se domáhají odstranění výsledků vyhledávání na jeho stránkách, byl by takový postup zjevně nelegitimní a v rozporu s účelem a smyslem evropské úpravy ochrany osobních údajů tak, jak ji v této záležitosti vyložil Soudní dvůr Evropské unie,“ říká. 

Zajímavé. Ale co když provozovatel webu publikuje, jaké odkazy na jeho stránky Google vymazal (jako to třeba udělalo BBC nebo v Česku třeba Dan Dočekal)? I z těch se přece v určitých případech dá vydedukovat, kdo o smazání požádal. Může se pak provozovatel dostat do problémů

„Zpracování údajů, resp. jejich publikování na internetu, nelze hodnotit izolovaně. Vždy je nutno přihlédnout k účelu daného zpracování osobních údajů, který musí být především legitimní a legální. Pokud někdo za žurnalistickým účelem zveřejní např. informace o tom, která veřejně činná osoba se domáhá odstranění svých osobních údajů a kterých konkrétně, nebo popíše a kriticky zhodnotí jeden konkrétní případ či případy realizaci tzv. práva na zapomnění, pak lze takovéto zpracování osobních údajů obecně považovat za legitimní,“ vysvětluje stanovisko ÚOOÚ Palát.

„Kdyby však např. docházelo k tomu, že by provozovatel služby internetového vyhledávače automaticky zveřejňoval osobní údaje veškerých osob, které se domáhají odstranění některých výsledků vyhledávání, pak by se legitimní a legální účel takovéhoto zpracování osobních údajů hledal jen obtížně, resp. bylo by důvodné předpokládat, že smyslem takového jednání je nátlak na ty subjekty údajů, které se domáhají svého práva. Takové zpracování osobních údajů by tak zřejmě bylo v rozporu s evropskou směrnicí i českým zákonem o ochraně osobních údajů,“ dodává.

Našli jste v článku chybu?

16. 10. 2014 12:19

Josef Chroustal (neregistrovaný)

"Pokud se lidé chovají slušně nemohou se stydět za svoji minulost."

Ne, špatně. Můžete být slušný jak chcete, přesto vám to nemusí být nic platné.
Ztratíte (nebo vám ukradnou) občanku. Někdo ji zneužije, naseká s její pomocí dluhy a pochopitelně nesplácí. Takových případů je bohužel dost. V ten moment je z vás dlužník-neplatič a dostáváte se do "dlužnické" mašinérie, končící třeba platebním rozkazem a exekutorem u vašich dveří. A tato informace o vás na internetu prostě bude. Neříkám, že lehce …

18. 10. 2014 8:41

To ale není zneužití fiktivní ztráty OP, nýbrž zneužití skutečné ztráty OP. Tedy přesný opak.

Vitalia.cz: Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček