Hlavní navigace

Úpadek SourceForge: odchází Notepad++ a hlásí se další ukradené projekty

Daniel Dočekal 22. 6. 2015

Touha po penězích je tak silná, že vede k praktické likvidaci jednoho z nejužitečnějších nástrojů pro šíření svobodného softwaru.

Když se na přelomu května a června zjistilo, že SourceForge přidává adware/crapware do GIMPu, vyvolalo to velmi bouřlivou diskuzi. Aféra měla klasický průběh: lidé ze SourceForge zatloukali a zatloukali, bezostyšně lhali a následně slibovali. Slibovaný šťastný konec se ale nekonal a přehled projektů, které SourceForge ukradla původním vlastníkům a obalila crapwarem, se dále rozrůstal.

Dnes už je bohužel jasné, že pokud narazíte na jakýkoliv software šířený přes SourceForge, vůbec není jisté, jestli dostáváte skutečně původní software, nebo jestli jej SourceForge pozměnil a přidal něco, co v něm vůbec nemá být. A navíc co zcela určitě nechcete.

Celé to nakonec vede k tomu, že seriózní projekty SourceForge opouštějí- aktuálně je to například NotePad++. V oznámení upozorňuje i na některé z případů, kde SourceForge krade projekty – ať už je to výše zmíněný GIMP, NMAP (viz zmínka v přehledu ze 7. června) či VLC (viz What happened to Sourceforge?).

SourceForge na cestě k úpadku

V posledním zmíněném odkazu najdete vyjádření vývojáře VLC, které je zároveň zajímavým pohledem do toho, jak se z použitelného projektu stal ničeho se neštítící zmetek. Vývoj zahrnuje postupné nasazování reklamy, která se více a více tvářila (a dodnes se tváří) jako odkaz či tlačítka pro stažení, včetně toho, že tato reklama byla velmi přesně cílená. U VLC například vedla ke stažení VLC obaleného crapwarem.

Provozovatelé SourceForge (na počátku ještě SF.net) přitom na stížnosti odpovídali vstřícně, ale nic ve skutečnosti nedělali. O něco později nabídli VLC podíl na příjmech, což vedlo k vyplacení pár stovek dolarů jednou za několik měsíců, ale původní problém zůstal – uživatelé místo čistého VLC stahovali něco navíc.

V září 2012 SF.net (přesněji řečeno Geeknet) koupila společnost Dice Holding a situace se ještě zhoršila – crapware, toolbary, usilovný tlak na návštěvníky, aby si stáhli jiné VLC, než to pravé, kde nic přibaleno nebylo.

V dubnu 2013 se nakonec VLC rozhodlo situaci vyřešit odchodem a zprovozněním vlastních serverů na stahování a zajištěním zrcadel. Pro SourceForge to bylo poměrně katastrofální, VLC bylo dlouhodobě nejstahovanějším projektem (a stále je jedním z nejstahovanějších). Provozovatelé SourceForge proto kontaktovali vývojáře VLC s otázkou, zda by se výměnou za vyšší podíl z příjmů nevrátili zpět. A ti odmítli.

Poučení?

Celé to vedlo nakonec ke spuštění projektu DevShare, kde SourceForge „umožnilo“ autorům softwaru souhlasit s přibalováním dalšího softwaru k tomu jejich. Zdánlivě dobře míněný pokus, který měl pomoci s financováním Open Source. A také nejspíše úplně náhodou museli v tu samou chvíli ve VLC řešit DDoS útok na jejich řešení pro stahování.

KL_HLASOVANI

Nutno dodat, že SourceForge po celou tuto dobu na originální VLC, umístěné na SourceForge, nikdy nesáhlo jinak, než čistou aktualizací binární podoby. Až do května 2015, kdy VLC potkal stejný osud jako další projekty: byl přebrán bez informování či souhlasu a předán do správy účtu sf-editor1. Jediné,  co se SourceForge prozatím nepodařilo, je přibalení crapwaru, ale to je možná dané hlavně tím, že binárky pro VLC pro Windows jsou podepisovány a nelze je tím pádem měnit. 

Z dění okolo SourceForge je možné získat jedno velmi podstatné poučení. Pokud chcete stahovat nějaký Open Source software, vyhněte se SourceForge a zkuste se podívat po originálu. Většina skutečně podstatných Open Source projektů má vlastní web a SourceForge tak ke stahování nepotřebujete.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní